• شماره خبر : 36929۴ ۹۸
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۱۰ آذر
 • این صفحه را چاپ کن
 • همدان: انگور ملایر ثبت جهانی شد

  نماينده مردم ملاير در مجلس شوراي اسلامي گفت: فرآيند ثبت جهاني انگور ملاير به عنوان ميراث جهاني کشاورزي طبق ضوابط جياس به طور قطعي پايان يافت و ثبت جهاني شد.

  محمد کاظمی روز شنبه اظهار داشت: به طور قطع این دستاورد مهم ملی و منطقه ای بسترساز رونق شهرستان در حوزه اقتصاد کشاورزی است.

  وی ضمن قدردانی از تلاش ها و زحمات تمامی فعالان این حوزه برای ثبت جهانی انگور ملایر، این توفیق را حاصل دسترنج کشاورزان و باغداران این شهرستان دانست.

  نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم همچنین حمایت های وزیر جهاد کشاورزی و دولت تدبیر و امید به ویژه استاندار همدان و مجموعه فرمانداری ویژه ملایر، جهاد کشاورزی و کارشناسان و دست اندرکاران را از جمله مهمترین عوامل در سرعت بخشیدن و به نتیجه رسیدن فرآیند ثبت حهانی انگور ملایر برشمرد.

  کاظمی شناساندن بیش از پیش ظرفیت های این شهرستان با اتکا به فرصت های ایجاد شده و تلاش مضاعف برای ارزش افزوده در چرخه تولید کشاورزی و صنعتی و سایر حوزه ها را به عنوان اولویت های اصلی در شرایط کنونی عنوان کرد.

  وی با اشاره به ثبت ملی مبل و منبت در سال گذشته و ثبت جهانی انگور هم اکنون و اقدامات انجام شده در این راستا، خواستار همراهی و همدلی بیشتر مسئولان برای بهره گیری از ثمره های این رویدادهای مهم در عرصه عمران و آبادانی متوازن این شهرستان شد.

  کاظمی بیان کرد: پس از برگزاری جلسه ها و نشست های مختلف با کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی و مهیا کردن الزام های مورد نیاز طبق ضوابط جیاس انجام شد و در نهایت با سفر کارشناسان سازمان جهانی خواروبار کشاورزی(فائو) در پایان مهرماه امسال انجام و ثبت جهانی انگور در ابتدای آذرماه ۹۷ محقق و بزودی به طور رسمی اعلام می شود.