• شماره خبر : 39529۲۴ ۹۸
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۲۶ فروردین
 • این صفحه را چاپ کن
 • همکاری تکنیکال و توسعه زنجیره ارزش در راستای تجارت پایدار/حمایت از بنگاه های اقتصادی با ظرفیت بالا

  نشست مشترک اعضای مرکز تجارت بین الملل (ITC)  روسای کمیسیون ها و مدیران عامل اتحادیه های تعاونی با حضور معاونت اقتصادی و بین الملل اتاق تعاون ایران روز یکشنبه برگزار شد.

  در نشست مشترک اعضای ITC و اتاق تعاون مطرح شد؛

  همکاری تکنیکال و توسعه زنجیره ارزش در راستای تجارت پایدار/حمایت از بنگاه های اقتصادی با ظرفیت بالا

  نشست مشترک اعضای مرکز تجارت بین الملل (ITC)  روسای کمیسیون ها و مدیران عامل اتحادیه های تعاونی با حضور معاونت اقتصادی و بین الملل اتاق تعاون ایران روز یکشنبه برگزار شد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، همکاری تکنیکال تجاری، ظرفیت سازی و توسعه زنجیره ارزش برای رشد گسترده و پایدار تجارت در ایران از اهداف این نشست بود.

  ایران در سال ۲۰۱۷ با تولید ناخالص داخلی ۴۴۰ میلیارد دلاری و جمعیت ۸۰ میلیونی، سومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه به شمار می رفت.

  صادرات سالانه ایران به اتحادیه اروپا بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷، ۸ برابر افزایش یافت. در حالی که نفت و گاز ۷۸ درصد سبد صادراتی ایران را تشکیل می دهند و با توجه به نرخ بیکاری، نیاز به تنوع صادراتی و گسترش موقعیت های شغلی پایدار برای جمعیت جوان ایران در راستای ایجاد رشد اقتصادی پایدار در آینده احساس می شود.

  این طرح بخشی از همکاری و سرمایه گذاری مجدد ایران و اتحادیه اروپا در پی نتایج «برنامه جامع اقدام مشترک» (JCPOA) به شمار می رود.

  در طول پنج سال که آغاز آن از اوایل سال ۲۰۱۹ برنامه ریزی شد، ITC در این پروژه از بخش خصوصی شامل بنگاه های اقتصادی با ظرفیت بالا، به وسیله تسهیل تهیه پیش نویس استراتژی ملی صادرات، گسترش زنجیره ارزش منتخب، کمک های تکنیکال به سازمان توسعه تجارت ایران و برنامه های شتاب دهنده تجارت برای جوانان حمایت می کند.

  گفتنی است؛ مرکز تجارت بین الملل (ITC) که با هدف حمایت از بنگاه های خرد، کوچک و متوسط (MSMEs)، در راستای گسترش اقتصادهای در حال توسعه و ایجاد ارتباط و امکان رقابت آنها با بازارهای بین المللی برای تجارت و سرمایه گذاری، افزایش درآمد و ایجاد فرصت های شغلی، به ویژه برای زنان، افراد جوان و جوامع نیازمند فعالیت دارد.