• شماره خبر : 39927۲۱ ۹۸
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۱۰ اردیبهشت
 • این صفحه را چاپ کن
 • واحد‌های مرغ مادر ماهانه ۱۰۰ میلیارد تومان زیان می‌کنند

  فارغی گفت:با توجه به شرایط کنونی، واحد‌های مرغ مادر از این ماه به طور متوسط ماهانه ۱۰۰ میلیارد تومان متضرر خواهند شد.

  واحد‌های مرغ مادر

  غلامعلی فارغی دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه  با انتقاد از قیمت کنونی جوجه یکروزه در بازار اظهار کرد: با وجود پیش بینی بازار و اعلام شرایط از سال گذشته به مسئولان، تمهیدات خاصی برای رفع مشکلات تولیدکنندگان به کار گرفته شد که در نهایت نتیجه آن شد که هم اکنون هر قطعه جوجه یکروزه نصف قیمت تمام شده رقمی بین یک هزار تا یک هزار و ۳۰۰ تومان در بازار به فروش می‌رسد.

  وی افزود: با استمرارقیمت‌های کنونی جوجه یکروزه در بازار، تولیدکنندگان چاره‌ای جز حذف گله‌های مادر ندارند که در نهایت حذف این گله‌ها ظرف مدت زمان ۲ تا ۳ ماه زمینه را برای کمبود عرضه در بازار به وجود خواهد آورد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل ازباشگاه خبرنگاران جوان، فارغی ادامه داد: با توجه به شرایط کنونی بازار، واحد‌های مرغ مادر از این ماه به طور متوسط ماهانه ۱۰۰ میلیارد تومان متضرر خواهند شد، این در حالی است که در سال رونق تولید مقام معظم رهبری بر حمایت از تولید، پیشبرد تولید و رفع موانع تولید تاکید فراوان دارند.

   

  دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه درباره علل کاهش قیمت جوجه یکروزه طی ماه‌های اخیر در بازار اظهار کرد: در شرایط فعلی به سبب نبود برنامه اصولی با انباشت تولید روبرو هستیم که به همین خاطر سیاست گذار باید با تولیدکننده در برنامه مشارکت کند چرا که در مواقعی که مشارکت صورت گیرد، زیان متحمل تولید کننده نمی‌شود.

  وی برنامه ریزی منطقی، تولید براساس نیاز بازار و عدم دولت در بحث قیمت گذاری را از راهکار‌های مناسب تعادل قیمت جوجه یکروزه در بازار برشمرد.

  این مقام مسئول قیمت تمام شده جوجه یکروزه را ۲ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با احتساب سود تولیدکننده هر قطعه جوجه یکروزه با نرخ ۳ تا ۳ هزار و ۱۰۰ تومان باید به مرغدار عرضه شود.

  فارغی در پایان تولید ماهانه جوجه یکروزه در سه ماه اخیر را را ۱۲۵ میلیون قطعه اعلام کرد و افزود: ادامه روند کنونی قیمت منجر به کاهش تولید و حذف اجباری برخی از تولیدکنندگان از گردونه تولید خواهد شد که به همین خاطر از دولت تقاضا داری که در بحث قیمت گذاری دخالت نکند تا با تحمیل هزینه‌های اضافی به بخش تولید بر مشکلات تولیدکنندگان افزوده شود.