• شماره خبر : 38872۲۱ ۹۸
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۱۵ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • واردات ۶۰ هزار راس دام از پاکستان با رعایت الزامات بهداشتی سازمان دامپزشکی

  پس از دیدار رفیعی پور با مسئول شبکه دامپزشکی پاکستان، این کشور 50 تا 60 هزار راس دام را با اتخاذ تمهیدات تازه برای صادرات کنترل شده و بهداشتی دام زنده به ایران و کشتار در کشتارگاه های استان سیستان و بلوچستان صادر می کند.

  مشروط بودن صادرات دام زنده

  در دیدار رفیعی پور با رییس شبکه دامپزشکی پاکستان مطرح شد:

  واردات ۶۰ هزار راس دام از پاکستان با رعایت الزامات بهداشتی سازمان دامپزشکی

  پس از دیدار رفیعی پور با مسئول شبکه دامپزشکی پاکستان، این کشور ۵۰ تا ۶۰ هزار راس دام را با اتخاذ تمهیدات تازه برای صادرات کنترل شده و بهداشتی دام زنده به ایران و کشتار در کشتارگاه های استان سیستان و بلوچستان صادر می کند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، علیرضا رفیعی پور، رییس سازمان دامپزشکی در حاشیه هشتمین نشست منطقه ای اوراسیای غربی در شیراز با خورشید احمد، رییس دامپزشکی پاکستان دیدار کرد.

  در این دیدار، مقرر شد تا در راستای کنترل بیماری تب‌برفکی، همکاری مشترک مرزی بین دو کشور ایران و پاکستان انجام شود. همچنین، با گواهینامه بهداشتی که الزامات بهداشتی دامپزشکی ایران در آن ملاحظه شود، ۵۰ تا ۶۰ هزار راس دام زنده به صورت رسمی و ضابطه‌مند از پاکستان جهت کشتار در کشتارگاه های استان سیستان و بلوچستان وارد ایران می شود.

  خورشید احمد پس از این دیدار در ارتباط با ویژگی‌های شبکه دامپزشکی این‌ کشور می‌گوید: ما به موضوع‌های فدرال دامپزشکی و دامپروری رسیدگی می‌کنیم و در پاکستان دامپروری بخش مجزایی دارد.

  وی با بیان اینکه در سند، پنجاب، بلوچستان و غیره این مناطق به صورت جداگانه و ایالتی عمل می‌کنند، اظهار کرد: این ایالت‌ها بخش‌های دامپروری جداگانه و خودمختار دارند و ما در شبکه دامپزشکی پاکستان در واقع هماهنگ‌کننده بخش‌های فدرال  دامپروری و دامپزشکی هستیم و همچنین به واردات و صادرات دام و فرآورده‌های دامی نظارت می کنیم.

  خورشید احمد درباره اظهارات بسیاری از حاضران در این نشست مبنی بر صادرات قانونی یا قاچاق دام زنده به ایران که می تواند حامل بیماری تب برفکی و انتقال آن به دامداری‌های ایران شوند، افزود: صادرات دام زنده از پاکستان به خارج از این کشور ممنوع است و در حال اضر با توجه به کنترلی که در مرزهای پاکستان انجام می شود، قاچاق دام زنده از پاکستان بسیار کاهش یافته است.

  خورشید در پاسخ به این پرسش که پاکستان چه تمهیداتی برای پیشگیری و کنترل ورود دام های قاچاق به ایران انجام داده است، گفت: دولت کنونی پاکستان در نظر دارد به زودی و به صورت محدود، به صورت کنترل شده دام زنده صادر شود.

  وی افزود: بر اساس سیاست جدید دولت پاکستان و مذاکراتی که امروز با دکتر رفیعی پور رییس سازمان دامپزشکی ایران داشتم، به زودی با ایران‌ گواهی‎‌های بهداشتی مبادله خواهیم‌کرد تا صادرات دام مشروط بر داشتن ضوابط بهداشتی و به صورت رسمی مقدور شود.

  او ادامه داد: در رابطه با گوشت آماده و استخوان‌گیری شده، محدودیتی وجود ندارد و در حال انجام است.