• شماره خبر : 34515۶ ۹۸
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۱۹ تیر
 • این صفحه را چاپ کن
 • واردکنندگان بزرگ، به نسبت سرمایه گذاری شان، سود آنچنانی نمی برند/ واردات ۳۵۰ هزار تن نهاده دامی در روزهای آتی

  مدیرعامل شرکت نهاده های دامی جاهد از واردات 350 هزار تن نهاده در روزهای آتی خبر داد و با اشاره به دریافت ارز دولتی واردکنندگان نهاده های دامی، تصریح کرد: شرکت های بزرگ واردکننده، به نسبت سرمایه گذاری ای که کرده اند، سود چندانی نمی برند.

  نهاده دامی

  مدیرعامل شرکت نهاده های دامی جاهد:

  واردکنندگان بزرگ، به نسبت سرمایه گذاری شان، سود آنچنانی نمی برند/ واردات ۳۵۰ هزار تن نهاده دامی در روزهای آتی

  مدیرعامل شرکت نهاده های دامی جاهد از واردات ۳۵۰ هزار تن نهاده در روزهای آتی خبر داد و با اشاره به دریافت ارز دولتی واردکنندگان نهاده های دامی، تصریح کرد: شرکت های بزرگ واردکننده، به نسبت سرمایه گذاری ای که کرده اند، سود چندانی نمی برند.

  علی مظفری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، درباره مزایای استفاده از خوراک آماده گفت: از آنجایی که فرمولاسیون خوراک آماده توسط افراد صاحب نظر و متخصص انجام می شود و نیازهای انرژی دام مولد در آن مدنظر قرار می گیرد، از کیفیت بهتری برخوردار است.

  وی افزود: از همه مهمتر فرایند تولید خوراک آماده با حرارت دهی و پخت به وسیله بخار است که در آن پیوندهای پروتئینی تحت تاثیر قرار می گیرند.

  او ادامه داد: از این رو، خوراک آماده قابلیت جذب بهتری پیدا می کنند و نسبت به خوراک سنتی، نتیجه بهتری در تولید دارد.

   

  واردکنندگان با ارز دولتی به سود کلان دست نیافتند

  مدیرعامل شرکت نهاده های دامی جاهد با اشاره به اینکه با وجود پرداخت ارز دولتی به واردکننده ها، اما بازار رقابتی هم ایجاد شده که خود این رقابت، بازار را تنظیم می کند، اظهار کرد: اینگونه نیست که واردکنندگان با ارز دولتی به سود سرشاری رسیده باشند.

  او با بیان اینکه واردکنندگان انتظار دارند به نسبت سرمایه گذاری شان، سود متعارفی را نیز کسب کنند، تصریح کرد: این یک تفکر اشتباه است که واردکنندگان بزرگ، با دریافت ارز دولتی و استفاده از رانت، سودهای نجومی داشته اند. ممکن است این اتفاق در سطوح پایین تر رخ داده باشد.

  وی افزود: اگر واردکنندگان نهاده ها را تامین نکنند، صنعت طیور ما که وابستگی شدیدی به ذرت و سویای وارداتی دارد، دچار مشکل می شود.

  مظفری با بیان اینکه هدف دولت حفظ بازار رقابت به نفع تولیدکننده است، تاکید کرد: باید کاری کنیم که واردات به مسیر خودش ادامه دهد و تولیدکننده با آسودگی خاطر تولید کند.

   

  تاثیر افزایش نرخ جهانی نهاده ها در بالا رفتن قیمت ها

  مدیرعامل شرکت نهاده های دامی جاهد افزایش نرخ جهانی نهاده ها را در بالا رفتن قیمت آن موثر دانست و گفت: قیمت جهانی نهاده ها ثابت نیست و در کشورهای مختلف تفاوت دارد، به طوری که قیمت ذرت از هر تن ۲۱۰ دلار تا ۲۴۳ دلار متغیر است.

  وی با بیان اینکه متغیرهای مختلفی در افزایش قیمت نهاده ها تاثیر گذار است، گفت: درست است که نهاده ها ۷۰ درصد هزینه های تولید را تشکیل می دهند، اما قیمت جوجه یک روزه، سیستم غیرزنجیره ای تولید در مرغداری ها، مدیریت مزارع و غیره نیز قیمت ها را تحت تاثیر قرار می دهند.

  وی افزود: قطعا قیمت تمام شده نهاده های دامی برای کشور ما نسبت به کشورهایی مانند برزیل و اوکراین که تولیدکننده آن هستند، با توجه به هزینه های مالی، حمل و نقل و ارزش ضایعاتی و غیره گرانتر تمام می شود.

   

  تاثیر کاهش توان اقتصادی مصرف کننده بر تولید

  مظفری بخشی از مشکلات تولید را به بحث های اقتصادی داخل کشور و کاهش توان اقتصادی مصرف کننده مرتبط دانست و گفت: بیش از ۲ میلیون تن در سال گوشت مرغ تولید می شود و در برنامه های توسعه ای هم مصرف سرانه آن ۲۸ کیلوگرم پیش بینی شده است.

  وی افزود: اما در عمل به دلیل شرایط اقتصادی حاکم بر کشور به این عدد نرسیدیم و سرانه مصرف پایین آمده، در حالی که میزان تولید تغییر نکرده است.

  او یکی از دلایل مشکلات تولیدکنندگان را سرمایه گذاری واحدهای تولیدی در مکان هایی دانست که سرمایه های ثابت شان قابلیت نقدشوندگی ندارد و اظهار کرد: اگر یک مرغدار، بخواهد مرغداری اش را بفروشد، برایش پول نمی شود، بنابراین محکوم به تولید است و ضرر می کند.

  مدیرعامل شرکت نهاده های دامی جاهد با بیان اینکه در این میا%۸