• شماره خبر : 35012۴ ۹۸
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۱۶ مرداد
 • این صفحه را چاپ کن
 • واکسیناسیون دام های استان مرکزی ۳۰ درصد افزایش یافت

  سرپرست اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: واکسیناسیون دام های این استان برای مقابله با شیوع احتمالی بیماری های دامی و مشترک در سال جاری 30 درصد افزایش یافت.

  سرپرست اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: واکسیناسیون دام های این استان برای مقابله با شیوع احتمالی بیماری های دامی و مشترک در سال جاری ۳۰ درصد افزایش یافت.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، دکتر ابوالفضل حمزه لوییان افزود: یک میلیون و ۳۸۷ هزار راس دام سبک و سنگین پارسال علیه بیماری های تب برفکی، آنتروتوکسمی، آگالاکسی، آبله، قانقاریا و طاعون نشخوارکنندگان کوچک( ppr ) در این استان مایه کوبی شدند که امسال شمار دام ها به یک میلیون ۸۱۰ هزار راس افزایش یافته است.

  وی ادامه داد: ۳۳۰ هزار راس این دام ها در راستای مقابله با بیماری های مشترک بین انسان و دام علیه بیماری تب مالت مایه کوبی شدند که واکسیناسیون این دام ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت درصد افزایش دارد.

  سرپرست اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: چهار هزار و ۱۰۰ قلاده سگ نیز در این مدت علیه بیماری هاری و ۱۴۰ هزار راس دام علیه بیماری سیاه زخم ایمن سازی شدند.

  حمزلوئیان افزود: ۱۱ هزار و ۶۷۲ مورد تست سل برای مقابله با انتقال این بیماری به انسان در دامداری های استان انجام شد و هفت راس دام مبتلا به این بیماری شناسایی و از چرخه مصرف انسانی خارج شد.

  وی ادامه داد: ۶ هزار و ۵۱۱ مورد تست برسلوز (بیماری تب مالت) نیز امسال در راستای مقابله با شیوع احتمالی بیماری های مشترک انسان و دام در دامداری های صنعتی و سنتی استان مرکزی انجام و ۶ راس دام مبتلا به این بیماری شناسایی و معدوم شد.

  سرپرست اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ۳۲۷ تست مشمشه نیز امسال با هدف پیشگیری از این بیماری در مزرعه های نگهداری اسب استان انجام شد که مورد مثبتی مشاهده نشده است.