• شماره خبر : 39552۲۷ ۹۸
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۲۶ فروردین
 • این صفحه را چاپ کن
 • واکسیناسیون ۹۰۰ هزار راس دام برای مقابله با بیماری شاربن در مناطق سیل زده/دفن بهداشتی یک میلیون قطعه طیور

  رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به درمان 32 هزار راس دام در مناطق سیل زده و در معرض خطر سیل، گفت: همچنین حدود یک میلیون قطعه طیور و 6400 راس دام نیز به صورت بهداشتی دفن و برای مقابله با بیماری شاربن 900 هزار راس دام واکسینه و ایمن شده اند.

  علیرضا رفیعی پور

  رییس سازمان دامپزشکی کشور مطرح کرد:

  واکسیناسیون ۹۰۰ هزار راس دام برای مقابله با بیماری شاربن در مناطق سیل زده/دفن بهداشتی یک میلیون قطعه طیور

   

  رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به درمان ۳۲ هزار راس دام در مناطق سیل زده و در معرض خطر سیل، گفت: همچنین حدود یک میلیون قطعه طیور و ۶۴۰۰ راس دام نیز به صورت بهداشتی دفن و برای مقابله با بیماری شاربن ۹۰۰ هزار راس دام واکسینه و ایمن شده اند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، علیرضا رفیعی پور با حضور در استودیو پخش برنامه مجله دامپزشکی ایران از رادیو سلامت، در ارتباط با آسیب‌های ناشی از بروز سیل گسترده در مناطق مختلف کشور و اقدامات این سازمان گفت: تاکنون ۵ هزار لیتر ضدعفونی کننده جهت ضدعفونی اماکن مصرف و ۱۴ هزار مورد پایش بیماری،۵۰۵ هزار متربع سم پاشی اماکن دامی در مناطق سیل زده و در معرض سیل انجام شده است.

  رییس سازمان دامپزشکی گفت: نخستین اقدام این سازمان قبل از وقوع سیل، ارسال بلافاصله دستورالعمل از قبل آماده شده مدیریت بحران در شرایط بروز سیل به ادارات کل دامپزشکی استان ها بوده است تا بر اساس آن مدیران دامپزشکی بدانند که قبل، حین و بعد از بروز سیل چه اقداماتی را باید انجام دهند.

  وی با یادآوری اینکه در بروز حوادث غیر مترقبه،  اولویت اول حفظ جان انسان هاست، افزود: در حوزه سیاستگذاری استانی همه می‌دانند بعد از امداد رسانی و نجات جان مردم، بویژه در روستاها توجه اصلی،  به نجات و حفاظت از دامهاست، کما اینکه در سیل اخیر نیز چه بسیار روستاییان و دامداران که حاضر به رهاکردن دام‌های خودشان نبوده‌اند.

  رفیعی پور با بیان اینکه دستورالعمل قبل از وقوع سیل نیز با همین انگیزه پیش‌بینی شده است، اظهار کرد: با توجه به تمهیدات پیش بینی شده و اطلاع رسانی بموقع، هرجا دسترسی وجود داشت، دام ها به مناطق امن‌تر منتقل شدند.

  وی افزود: اما با توجه به حجم عظیم سیل در همه موارد امکان دسترسی نبود و در مواردی با وضعیت دردناک تلفات انواع دام‌های اهلی روستاییان مواجه بودیم.

  رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به خسارت گزارش شده از مناطق سیل زده با بیان اینکه این اتفاق همه مسئولان را به این فکر انداخته است تا جهت پیشگیری از اتفاقی مشابه که به جرأت می‌توان ادعا کرد با  گستردگی بی‌سابقه ای همراه بوده است، کارشناسان و مسوولان باید حریم‌های خطر را به درستی فارغ از حریم‌های بهداشتی دامداری‌ها و مرغداری‌ها با یکدیگر و یا سایر مراکز مرتبط شناسایی کنند، به گونه‌ای که تأسیسات دام، طیور و به ویژه مزارع آبزیان، نباید در مناطق پر مخاطره همجوار رودخانه‌ها احداث شوند.

  وی ادامه داد: کما اینکه برخی واحدهای دامداری در پلدختر با وجود فاصله ۱۵۰ متری از بستر رودخانه تخریب شده اند و حتی وسعت سیل، ۱۰۰ متر آن سوتر از این واحد ها را هم تحت تأثیر قرار داده است.

  رفیعی پور در مورد مساعدت تشکل خاصی در جمع آوری دام‌های تلف شده پراکنده با سیل و مخاطرات بهداشتی آنها در منطقه گفت: در شرایط کنونی، با توجه به وسعت درگیری ها، سازمان های مختلف نسبت به ارائه خدمات رسانی به آسیب دیدگان بر حسب وظایف تخصصی خود اقدام می نمایند و اقدامات مرتبط با بهداشت دام و پیشگیری از بیماری مشترک بین انسان و دام در حوزه دامی نیز توسط همکاران دامپزشکی انجام می گیرد.

  وی افزود: با افتخار اعلام می کنم که همکاران دامپزشکی در هر دو بخش دولتی و داوطلب از بخش خصوصی در مناطق مختلف در حال ویزیت رایگان و انجام اقدامات مرتبط با پیشگیری از بیماری از جمله واکسیناسیون، سمپاشی رایگان دام و اماکن دامی، ضدعفونی اماکن دامی و همکاری در دفن بهداشتی دام‌های تلف شده حضور داشته و این روند تا پایان شرایط فعلی ادامه خواهد داشت.

  رفیعی پور تصریح کرد: همکاران سازمان دامپزشکی در کنار سایر سازمان امدادرسان در منطقه حضور خواهند داشت تا با ارائه خدمات بهداشتی به مردم و بویژه دامداران تسکین دهنده بخشی از دردهای این عزیزان باشند.

  وی افزود: از دیگر اقدامات دامپزشکی در مناطق درگیر سیل می توان به همکاری در جمع آوری و دفن کود مرغی و لاشه طیور تلف شده محصور در گل و لای اشاره نمود که این موضوع بویژه در استان گلستان نشاندهنده شرایط سخت کاری همکاران بنده در اکیپ های دامپزشکی بوده است.

  رفیعی پور در ادامه به امکان تماس های مردمی با مراکز دامپزشکی اشاره و اظهار کرد: شماره ۱۵۱۲ در تمام ساعات شبانه روز جهت تماس و مخابره هرگونه موارد مرتبط با دامپزشکی فراهم است و دامداران و مردم عزیز در شهر ها و روستاهای درگیر سیل می توانند با مراکز دامپزشکی تماس بگیرند و علاوه بر درخواست کمک از دامپزشکی جهت ارائه خدمات بهداشتی مرتبط با دام، تخلفات بهداشتی از جمله فروش و عرضه دام‌های بیمار یا لاشه های پراکنده ناشی از بروز سیل و یا تخلفات بهداشتی مرتبط با بهداشت فراورده های خام دامی را در اسرع وقت با این شماره به نزدیکترین مرکز دامپزشکی اطلاع دهند.

  رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه بسیاری از همکاران بخش دولتی و خصوصی دامپزشکی کشور همزمان با بروز سیل در واحدهای دامداری‌ و مرغداری‌ محل خدمت حضور داشته و در صورت عدم حضور مستقیم همکاران نیز توصیه های لازم از طریق کانال های ارتباطی و پیام کوتاه و اطلاعیه های عمومی به بهره برداران دامپزشکی ارائه گردیده است، افزود: جالب است که در تمام واحدهای دامداری و مرغداری که امکان عمل به هشدارهای وقوع سیل برای آنها فراهم بوده، میزان آسیب ها قابل توجه نبوده و در این واحدها صحنه‌های ناگوار خاصی دیده نمی‌شد.

  وی افزود: با این وجود نمی‌توان حجم خسارت وارد شده را در یک یا چند مصاحبه به خوبی منتقل کرد، اما می‌توان تأکید کرد با اتخاد تدابیر مناسب قبل، حین و بعد از بحران ها، می توان حجم خسارات را بطور قابل ملاحظه ای کاهش داد.

  رفیعی پور در پایان با یادآوری اینکه با فروکش کردن سیل، آلودگی آب و ازدیاد حشرات موذی می‌تواند مخاطره آمیز باشد، افزود: این موضوع نیز با حساسیت دنبال خواهد شد و بر این اساس پایش بیماری توسط همکاران ما ادامه خواهد داشت.