• شماره خبر : 31076۲۹ ۹۷
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۵ بهمن
 • این صفحه را چاپ کن
 • وجود کود آمونیوم فسفات تقلبی در بازار نهاده مدیریت بیشتر بخش خصوصی را می طلبد/ تعامل شرکت خدمات حمایتی با بخش خصوصی

  مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران، با اشاره به کود آمونیوم فسفات تقلبی در بازار نهاده، تصریح کرد: طبق توافق با بخش خصوصی، تامین این کود را به آنها واگذار کردیم  و وجود آمونیوم فسفات تقلبی در بازار نشان از ضعف مدیریت در این بخش است.

  حمید رسولی مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی

  مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران:

  وجود کود آمونیوم فسفات تقلبی در بازار نهاده مدیریت بیشتر بخش خصوصی را می طلبد/ تعامل شرکت خدمات حمایتی با بخش خصوصی

   

  مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران، با اشاره به کود آمونیوم فسفات تقلبی در بازار نهاده، تصریح کرد: طبق توافق با بخش خصوصی، تامین این کود را به آنها واگذار کردیم  و وجود آمونیوم فسفات تقلبی در بازار نشان از ضعف مدیریت در این بخش است.

  حمید رسولی، در پاسخ به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا) در خصوص قیمت گران کود آمونیوم فسفات، اظهار کرد: با توجه به درخواست های بخش خصوصی، وزارت جهاد کشاورزی نزدیک به یک سال است تامین این کود را به آنها واگذار کرده است و به شرکت خدمات حمایتی دستور داد از تامین و عرضه آن خارج شود.

   

  ضعف مدیریت بخش خصوصی در تامین یک نوع کود!

  رسولی در تایید کمیاب بودن کود آمونیوم فسفات، گفت: شوربختانه در این زمینه بخش خصوصی خوب مدیریت نکرده است و مقدار قابل توجهی کودهای تقلبی سولفات آمونیوم در بازار به وفور یافت می شود.

  مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران، افزود: در چنین شرایطی شرکت خدمات حمایتی آمادگی دارد در تامین و تدارک این کود به بخش خصوصی کمک کند و با استفاده از شبکه سرتاسری فروشی که در اختیار دارد، مرغوب ترین کودها را به کشاورزان عرضه کند.

   

  رسولی کود آمونیوم فسفات را مرغوب ترین کودهای کشاورزی دانست و گفت: با بخش خصوصی به توافق رسیدیم که با تعامل دوسویه و بهره گیری از شبکه توزیع، تامین و تدارک و توزیع این نوع کود استراتژیک را با قیمت مناسب تر و کیفیت بالاتر و دارای استانداردهای قابل قبول،  در اختیار کشاورزان قرار دهیم.

  نشست خبری حمید رسولی

  نشست خبری حمید رسولی

  گرانترین کود در دنیا، ارزان ترین در ایران!

  وی همچنین در پاسخ به خبرنگار اگنا مبنی بر چگونگی تامین و تدارک کود سولفات پتاسیم، تصریح کرد: سولفات پتاسیم موجود در بازار کاملا اروپایی است و با بالاترین کیفیت از کشور آلمان وارد می شود.

  رسولی ادامه داد: در گزارش توزیع استانی ما در سیستم شبکه شرکت خدمات حمایتی( به تاریخ امروز) در تمام استان ها این نوع کود در انبارها موجود است و هیچ دغدغه ای در خصوص این نوع کود وجود ندارد.

  مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران، گفت: شوربختانه در روزهای اخیر شاهد هستیم که کود سولفات پتاسیم با کیفیت پایینی در بازار نهاده ها( آزاد) با قیمت پایین عرضه می شود.

  وی افزود: در حالی که سولفات پتاسیم گرانترین کود در دنیا محسوب می شود و  با توجه به نقش و حساسیتی که در بخش کشاورزی دارد، وزارت جهاد کشاورزی هم به آن یارانه می دهد اما در بازار ایران به یک دوم قیمت جهانی به فروش می رسد.

  رسولی تصریح کرد: از روی قیمت این کودها می توان فهمید که تقلبی هستند و کیفیت پایینی دارند. همچنین از استانداردهای لازم برخوردار نیستند.

   

  ۳۰۰ هزار تن ذخیره کود کشاورزی داریم

  مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با اشاره به کیفیت محموله‌های کود تصریح کرد: تمام محموله‌هایی که امسال تامین شد از باکیفیت‌ترین محصولات در این سال‌ها بوده است و هیچ گزارشی مبنی بر مشکل و یا بی‌کیفیتی نداشتیم.

   

  رسولی در ادامه با اعلام سیاست ها، اهداف و برنامه‌های این شرکت در سال ۹۶، اظهار کرد: سال ۹۶ برای تهیه و توزیع نهاده‌های کشاورزی سال بسیار مناسب و موفقی بود به خصوص در زمینه کودهای کشاورزی که توانستیم نیازهای کشاورزان را به خوبی تامین کنیم.

   

  وی افزود: در سال ۹۶ برنامه ابلاغی شرکت خدمات بیش از ۲ میلیون و ۳۰۵ هزار تن کود پتاسه، ازته و فسفاته بود که تاکنون موفق به تامین یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن از میزان ابلاغی شدیم و بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن کود نیز در شبکه کارگزاری های شرکت خدمات حمایتی در معرض فروش قرار دارد.

   

  وی در خصوص میزان ذخایر استراتژیک کودهای کشاورزی نیز گفت: میزان ذخیره استراتژیک در هر سه نوع کود بیش از ۳۰۰ هزار تن است که این ذخیره حساس و اولویت اول ستاد تنظیم بازار محسوب می‌شود.

   

  استقبال از کشت بهاره با ۳۰۰ هزار تن کود ذخیره شده

  وی افزود: در حال حاضر آمادگی برای کشت بهاره را در دستور کار داریم که در برخی مناطق گرمسیر شروع شده است و بزودی نیاز کودهای کشاورزی بر اساس فصل، به اوج می‌رسد و ما با ذخیره ۳۰۰ هزار تنی به استقبال کشت بهاره می‌رویم.

   

  رسولی افزود: میانگین استفاده کشاورزان در روز شش هزار تن است که از مبادی و بنادر حمل و به مقاصد تولید می‌رسد. همچنین کشت پاییزه را هم خیلی خوب پشت سر گذاشته‌ایم و تقاضای بدون پاسخ نداشتیم.

   

  مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با اشاره به تامین نیاز کشت پاییزه تصریح کرد: از اواخر تیرماه محموله‌های داخلی و خارجی را در شبکه‌های توزیع مستقر کردیم و زمانی که استارت توزیع کود را زدیم ۲۰۰ هزار تن ذخیره داشتیم.

  وی ادامه داد: قبل از شروع کشت بهاره نیز نیاز بخش کشاورزی به کود را تامین کردیم. تامین مکفی دومین برنامه ماست که از هر سه نوع ازته، فسفاته و پتاسه به میزان نیاز آماده توزیع بین کشاورزان هستیم و هیچ کمبودی نداریم. در حال حاضر بیش از صد هزار تن کود پتاسه در انبار ما موجود است.

   

  کیفیت، خط قرمز ما در تامین نهاده هاست

  رسولی تصریح کرد: تمام محموله‌هایی که امسال تامین شد از باکیفیت‌ترین محصولات در این سال‌ها بوده و هیچ گزارشی مبنی بر مشکل و یا بی‌کیفیتی نداشتیم.

   

  وی با تاکید بر اینکه در سال جاری هیچ تغییری در قیمت کودهای کشاورزی در دستور کار نیست، اظهار کرد: افزایش نیافتن قیمت عرضه به کشاورزان در سال جاری از برنامه‌های دیگر این شرکت است و قرار نیست هیچ یک از کودها افزایش قیمت داشته باشند.

  رسولی گفت: این ثبات قیمت در حالی است که شرکت خدمات حمایتی بر حسب وظیفه، این کودها را با قیمت بالاتر خریداری می کند.

   

  وی افزود: بیش از ۸۰ درصد کودهای تامین شده از تولید داخل است و واردات تاکنون تنها ۲۰ درصد بوده که تا پایان سال کاهش خواهد داشت. این در حالی است که تا سال ۸۶ سهم داخلی از تامین کود معکوس بود و یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن کود اوره از خارج وارد می‌کردیم که در حال حاضر صد درصد داخلی تامین می‌شود و ۲٫۵ میلیون تن هم صادرات داریم.

   

  مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی درخصوص قراردادهای این شرکت با تولیدکنندگان کود داخلی اظهار کرد: روز گذشته با سه کشور تولید کود قرارداد بستیم که ظرفیت تولید هر سه کود را دارند و سهم واردات را کم می‌کنند.

   

  وی افزود: در راستای استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی، رقابت خوبی ایجاد کردیم و شرکت‌هایی از آلمان، هلند، لبنان، بلژیک، بلغارستان، ترکیه و چین در مناقصه‌های ما شرکت کردند.

  رسولی ادامه داد: طبق قراردادهای منعقد شده امسال از هلند، بلغارستان، چین و لبنان واردات داشتیم. محموله‌های چینی هم با کیفیت و خوب هستند و اگر نظارت وجود داشته باشد مشکل کیفیتی نداریم.

   

  ۴۲ نوع کود در سبد نهاده های کشاورزی کشور

  رسولی یکی دیگر از ویژگی‌های این شرکت را تامین کود در انواع مختلف برشمرد و اظهار کرد: تنوع‌بخشی در عرصه انواع کودهای کشاورزی ویژگی دیگر مااست. هفت نوع کود یارانه‌ای و ۳۵ نوع کود غیریارانه‌ای را در اختیار کشاورزان قرار داده ایم که در مجموع ۴۲ نوع کود بین کشاورزان توزیع شده است.

   

  مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با اشاره به تامین حضور کشاورزان توسط این شرکت گفت: این شرکت در حوزه تدارک گندم و جو هم حدود ۷۰ هزار تن بذور گندم و جو تامین و تدارک و به فروش رسانده است و کمبودی در آنها اتفاق نیفتاد.

  وی افزود: در حوزه دانه‌های روغنی هم بیش از ۳۸۵ هزار کیلوگرم از مرغوب‌ترین بذور تولیدی توسط این شرکت تامین، تدارک و در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

   

  رسولی درخصوص ماشین آلات کشاورزی هم اظهار کرد: در حوزه ماشین‌آلات شرکت در قالب قراردادهای وکالتی بیش از ۱۰ قرارداد را منعقد کرده است و ما توانایی در اختیار گذاشتن انواع ماشین‌آلات مرغوب را داریم.

  وی افزود: در بحث‌های آموزشی و ترویجی هم پکیج‌های آموزشی را در اختیار کشاورزان قرار دادیم و بیش از ۲۷ کارگاه آموزشی در کشور برگزار کردیم که برخی از آنها توسط کارشناسان کشاورزی خارجی اداره می‌شد.

   

  حمایت از تولید، هدف اصلی است

  وی تصریح کرد: حمایت از تولید و تولیدکننده داخلی هدف شرکت خدمات حمایتی کشاورزی است.

  رسولی در رابطه با اعتبارات یارانه‌ای اظهار تاسف و تصریح کرد: اعتبارات یارانه‌ای شرایط خوبی ندارد و مدیران دولتی در شرایط فعلی از خودگذشتگی می‌کنند.

   

  وی در خصوص میزان استفاده کود توسط کشاورزان گفت: طبق گزارش موسسه آب و خاک نیاز کشور به کود بیش از چهار میلیون تن است اما مصرف در ایران کمتر از این مقدار است و این به دلیل ناآگاهی کشاورزان است. ما کمتر از یک سوم استانداردهای جهانی کود مصرف می‌کنیم که باید این روند اصلاح شود.

   

  رسولی افزود: منابع اصلی تامین بذر ما شرکت های بزرگی مانند اورالیس فرانسه، کاوا اس آلمان، NPZآلمان و پایولای استرالیاست و خارج از این شرکت‌ها هیچ شرکت دیگری توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی واردات ندارد اما شرکت‌های دیگر از کشورهایی مانند روسیه و هند هم بذر وارد می‌کنند که مربوط به ما نیست. خط قرمز ما کیفیت محصولاتی است که از طریق شرکت ما توزیع می‌شود.