- پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران - http://agna.ir -

وزارت جهاد کشاورزی از تشکل های زیرمجموعه قانون تعاون حمایت کند/ واگذاری ۵۰ درصد اراضی قابل کشت به تعاونی ها

توزیع اقلام اساسی

رییس اتاق تعاون:

وزارت جهاد کشاورزی از تشکل های زیرمجموعه قانون تعاون حمایت کند/ واگذاری ۵۰ درصد اراضی قابل کشت به تعاونی ها

رییس اتاق تعاون [1] از وزیر جهاد کشاورزی خواست از تشکل های تعاونی زیرمجموعه قانون تعاون به اندازه تشکل های زیرمجموعه سازمان تعاون روستایی حمایت کند و افزود: این درخواست درچارچوب دستورالعمل معاون اول رییس جمهوری مبنی بر اخذ نظر تشکل ها به ویژه اتاق ها، هنگام صدور بخشنامه هاست.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا) [1]، بهمن عبداللهی [1]، در صبحانه کاری با حضور محمود حجتی [1]، وزیر جهاد کشاورزی [1] و برخی معاونانش، بخش تعاون را در کنار بخش های دولتی و خصوصی، یکی از سه بخش اقتصادی کشور دانست و گفت: تعاونی ها در حوزه های مختلف صنعت، خدمات و کشاورزی، فعالیت دارند اما بخش کشاورزی یکی از مهم ترین فعالیت های بخش تعاون است.

رییس اتاق تعاون ادامه داد: یکی از مشکل تعاون‌گران این است که تصمیمات وزارت جهاد کشاورزی با حضور انجمن های کشاورزی اخذ می شود و گستردگی این انجمن ها به اندازه تشکل های تعاونی نیست.

عبداللهی همچنین خواستار استفاده از ظرفیت تشکل های تعاونی در این بخش ها شد و افزود: بخش بزرگی از تولید محصولات کشاورزی، توسط تعاونی ها صورت می گیرد و تعاونی های کشاورزی، از پرمخاطب ترین حوزه‌های تحت نظر وزارت جهاد کشاورزی هستند.

رییس اتاق تعاون اظهار کرد:  بر اساس احکام برنامه پنجم توسعه، قرار بود سهم تعاونی ها از اقتصاد به ۲۵ درصد برسد که این هدف محقق نشده است و یکی از الزامات آن رسیدن به سهم ۲۵ درصدی در اقتصاد، رسیدن سهم تعاونی های کشاورزی به ۶۵ درصد از تولیدات کل کشاورزی کشور بود .

عبداللهی با اشاره به تصویب سند توسعه بخش تعاون در هیات دولت و تاکید رییس جمهوری بر اجرای آن، گفت: یکی از تکالیف وزارت جهاد کشاورزی در این صنعت، واگذاری ۵۰ درصد اراضی قابل کشت و احیا از سوی دولت به تعاونی ها بود که این تکلیف قانونی هنوز محقق نشده است.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از تکالیف وزارت جهاد کشاورزی در سند توسعه بخش تعاون، واگذاری ۴۰ درصد توزیع محصولات کشاورزی به فروشگاه های تعاونی مصرف بود که این تکلیف، محقق نشده است و وزارت جهاد کشاورزی باید در تسریع آن جدیت به خرج دهد.

 

 

[2] [3] [4]