• شماره خبر : 33354۳ ۹۷
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۲۲ اردیبهشت
 • این صفحه را چاپ کن
 • وزارت جهاد کشاورزی نقش حاکمیتی در حوزه آموزش عالی ندارد/دانشگاه علمی- کاربردی دانشجوی جدید نمی پذیرد

  رییس سازمان تات با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی در حوزه آموزش عالی، علمی کاربردی و آموزش های متوسطه نقش حاکمیتی ندارد بلکه حمایت کننده است، گفت: امسال دانشگاه علمی- کاربردی دانشجوی جدید نمی پذیرد و براساس مصوبات شورای عالی اداری، آموزش های مهارتی را تقویت خواهیم کرد.

  وزارت جهاد کشاورزی نقش حاکمیتی

  رییس سازمان تات:

  وزارت جهاد کشاورزی نقش حاکمیتی در حوزه آموزش عالی ندارد

  رییس سازمان تات با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی در حوزه آموزش عالی، علمی کاربردی و آموزش های متوسطه نقش حاکمیتی ندارد بلکه حمایت کننده است، گفت: امسال بخش دولتی دانشگاه علمی- کاربردی دانشجوی جدید نمی پذیرد و براساس مصوبات شورای عالی اداری، آموزش های مهارتی را تقویت خواهیم کرد.

  به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، اسکندر زند در همایش معرفی برترین های آموزش های مهارتی وزارت جهاد کشاورزی که صبح امروز در سالن اجتماعات این وزارت خانه برگزار شد، اظهار کرد: یکی از محورهای اصلی در توسعه آموزش است. هر کشوری که توسعه پیدا می کند، یک موتور محرک دارد و در برخی کشورها این موتور توسعه آموزش و تربیت نیروی انسانی است.

  وی با بیا اینکه در شرایط حال حاضر بخش کشاورزی، افزایش بهره وری یکی از اهداف اصلی به شمار می رود، گفت: افزایش بهره وری در کشاورزی جز با سرمایه گذاری، توسعه زیرساخت ها و استفاده درست از آنها امکان پذیر نخواهد بود.

  او راه دستیابی به افزایش بهره‌وری را دانش‌بنیان کردن زیرساخت‌ها دانست و گفت: براین اساس رویکرد دولت آب محوری به جای زمین محوری، افزایش کیفیت تولید در عوض کمیت، توجه به پس از تولید، رویکرد صادرات محور، توجه به کشاورزان علاوه بر توجه به کشاورزی را در دستور کار خود قرار داده است.

  زند افزود: امروز بیشتر از هر زمان دیگری در کشاورزی نیاز به ابعاد نرم افزاری داریم که این ابعاد تحقیق، آموزش و ترویج است.

   

  بیش از ۳۰ هزار دانشجو در رشته کشاورزی تحصیل می کنند

  رییس سازمان تات با اشاره به وظیفه وزارت جهاد کشاورزی در حوزه آموزش گفت: وزارت جهاد کشاورزی وظیفه حاکمیتی و تصدی گری دارد.

  معاون وزیر جهاد نیازسنجی حوزه آموزش عالی را از وظایف حاکمیتی وزارت جهاد دانست و اظهار کرد: بین ۳۰ تا ۳۵ هزار دانشجو در رشته ها و گرایش های مختلف کشاورزی مشغول به تحصیل هستند.

  وی افزود: اگر با همین روند جلو برویم، پیش بینی می کنیم، در آینده مسئله بیکاری در بخش کشاوزی مدیریت شود.

  زند با بیان اینکه حدود ۱۰۸ هنرستان در کشور در بخش کشاورزی دانش آموزان را جذب می کنند، گفت: از میان بیش از ۷۰۰ هزار دانش آموز متوسطه، ۲۰ تا ۲۵ هزار نفر در حوزه کشاورزی مشغول تحصیل هستند که این تعداد اصلا با نیازهای بخش سازگار نیست.

  وی ادامه داد: دانش آموزان به هنرستان ها تمایلی ندارند، زیرا کشاورزی شغلی پرریسک و سرمایه بر است و قطعا کسانی که پدرانشان در این حوزه نباشند، نمی توانند وارد آن شوند.

  معاون وزیر جهاد با اشاره به اینکه این سازمان در حوزه آموزش عالی، علمی کاربردی و آموزش های متوسطه نقش حاکمیتی ندارد، گفت: نقش وزارت جهاد کشاورزی حمایتی است.

   

  دانشگاه علمی- کاربردی دانشجوی جدید نمی پذیرد

  وی افزود: امسال بخش دولتی دانشگاه علمی- کاربردی دانشجوی جدید نمی پذیرد و براساس مصوبات شورای عالی اداری، کاربری آموزش های مهارتی را تقویت خواهیم کرد.

  زند ادامه داد: در آینده از ظرفیت های موسسه در حوزه آموزش های مهارتی، آموزش بهره برداران، کارکنان و زنان روستایی استفاده خواهیم کرد.

  معاون وزیر جهاد با اشاره به اینکه کشاورزان یکی از مولفه های کشاورزی محسوب می شوند، اظهار کرد: در کنار زیرساخت ها باید توجه جدی نیز به کشاورزان داشت، زیرا نسبت به ارتقای توان آنها و آینده آنها نگران هستیم، از این رو، جهت گیری علمی و کاربردی باید به گونه ای باشد که دغدغه تولیدکنندگان را در نظر بگیرد.

  رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: در حوزه کشاورزانی که در حال حاضر فعالیت دارند، وظیفه حاکمیتی داریم و امیدواریم ظرفیت های معاونت آموزش، معاونت ترویج و موسسه که با هم تجمیع خواهیم کرد با قوت بیشتری در اختیار این بخش قرار بگیرد.