• شماره خبر : 35354۳۱ ۹۸
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۱۰ شهریور
 • این صفحه را چاپ کن
 • ویتنام نگران سلطه خارجی ها بر بازار خوراک دام و طیور این کشور است

  افزایش سهم شرکت های سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) در توسعه تولید خوراک حیوان در ویتنام، نگرانی هایی را برای تسلط این شرکت ها بر بازار این کشور به همراه داشته است.

  بازار خوراک دام و طیور

  ویتنام نگران سلطه خارجی ها بر بازار خوراک دام و طیور این کشور است

  افزایش سهم شرکت های سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) در توسعه تولید خوراک حیوان در ویتنام، نگرانی هایی را برای تسلط این شرکت ها بر بازار این کشور به همراه داشته است.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از wattagnet، بر اساس اعلام وزارت کشاورزی و توسعه روستایی ویتنام (MARD)، در یک دهه گذشته، تولید خوراک دام در این کشور به میزان قابل توجهی از ۱۳ میلیون تن در سال ۲۰۰۸ به بیش از ۲۳ میلیون تن در سال جاری افزایش یافته است.

  با این حال، ویتنام نیوز گزارش می دهد که سهم شرکت های سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) در توسعه تولید خوراک در این کشور رو به افزایش است.

  براساس آمار جدید انجمن خوراک دام ویتنام، از ۲۴۰ کارخانه فعال در این کشور، ۱۸۰ کارخانه توسط ویتنامی ها اداره می شود. به عبارتی بیش از ۴۰ درصد از مجموع تولید خوراک (۱۲،۴۶۵ تن) در اختیار شرکت های ویتنامی قرار دارد.

  فام دوس بینه، نایب رییس انجمن خوراک دام در این باره می گوید: شرکت های داخلی به دلیل کمبود سرمایه، سرمایه گذاری تدریجی در خطوط تولید مدرن و کمبود مواد اولیه آسیب پذیر هستند.

  با این وجود، شرکت های بزرگ محلی مانند Masan، Hoa Phat، Hung Vuong و Vingroup برای گسترش تولید خوراک اقدام به توسعه سرمایه گذاری کرده اند.

  بینه گفت: شرکت های FDI سابقه تحقیقات و نوآوری در زمینه تولید خوراک حیوانات در مراحل مختلف رشد دام و طیور را دارند.

  شرکت های سرمایه گذاری مستقیم خارجی همچنین برای عقب نگه داشتن این کشور در تولید مرغ مورد انتقاد قرار گرفته اند.

  به گفته دنگ کیم سان، یک مشاور کشاورزی، شرکت های خارجی از واردات ذرت، که یک نهاده مهم در تولید خوراک است، سود می برند.

  ذرت به دلیل عملکرد ضعیف و بازارهای پراکنده در ویتنام به اندازه کافی تولید نمی شود.

  براساس اعلام وزارت کشاورزی و توسعه روستایی این کشور، تولید داخلی ذرت به بیش از ۳ میلیون تن افزایش پیدا نمی کند که این رقم پاسخگوی حدود نیمی از تقاضای بازار است.

  براساس اعلام وزارت تجارت ویتنام با ادامه این روند صعودی، واردات ذرت در سال جاری به بیش از ۳٫۸ میلیون دلار می رسد.

   

  آخرین سرمایه گذاری شرکت های خارجی

  از آغاز سال جاری، حداقل دو کارخانه جدید تولید خوراک دام توسط FDI در ویتنام افتتاح شدند.

  یک پنجم کارخانجات خوراک در ویتنام با سرمایه گذاری ۳۱٫۵ میلیون دلاری یک شرکت هلدینگ کره جنوبی (CJ Group) اداره می شود.

  همچنین طی همکاری مشترکی میان استرالیا و ویتنام، شرکت Mavin Group با سرمایه گذاری ۳۰ میلیون دلاری در ماه می سال جاری، کارخانه جدیدی را در منطقه مکونگ در جنوب این کشور با نام Mavin Austfeed Dong Thap راه اندازی کرد.

  Mavin Austfeed Dong Thap با ظرفیت تولید سالانه ۴۰۰ میلیون تن خوراک، بزرگترین کارخانه تولید خوراک با تجهیزات کاملا اتوماتیک و مجهز به تکنولوژی مدرن در ویتنام است.