- پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران - http://agna.ir -

پول گندم کاران امسال، سریعتر پرداخت می شود/ بزودی قیمت شکر سقوط می کند

پول گندم کاران

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران وعده داد:

پول گندم کاران امسال، سریعتر پرداخت می شود/ بزودی قیمت شکر سقوط می کند

معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران [1]، افزایش ۴۰ درصدی تولید گندم را در سال زراعی ۹۷-۹۸ پیش بینی کرد و قول داد که پول گندم کاران به صورت دو مرحله ای و سریعتر از گذشته پرداخت می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا) [1]، یزدان سیف [1]، صبح امروز در نشست خبری در پاسخ به این پرسش خبرنگار ما که کمیسیون تلفیق مجلس قرار بود مبلغ ۱۴ هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم اختصاص دهد اما تنها ۶ هزار میلیارد تومان تخصیص داد. آیا گندم کاران در سال ۹۸ بازهم باید مطالبات شان به تعویق بیفتد، گفت که بقیه مبالغ خرید تضمینی گندم از منابع دیگر تامین می شود.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، تصریح کرد: با توجه به بارندگی‌های مناسب امسال، پیش بینی می‌شود تولید گندم در سال آینده تا ۴۰ درصد افزایش یابد و دست کم ۱۱٫۵ میلیون تن خرید تضمینی گندم داشته باشیم که به ۲۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز داریم.

سیف همچنین درباره کیفیت گندم‌های کشور گفت: گندم ‌ها به لحاظ استاندارد اگر ۹٫۵ درصد پروتئین داشته باشد، مصرف انسانی دارد و همه گندم ‌هایی که شرکت بازرگانی دولتی خریداری می‌کند، بیش از ۹٫۵ درصد پروتئین دارند، اما همین میزان هم درجه‌بندی‌ های یک، ۲ و ۳ دارد که گندم کشور ما در رده بندی، متوسط محسوب می‌شود.

معاون حجتی به برنامه‌های شرکت بازرگانی دولتی برای کیفی ‌سازی مناسب گندم در کشور نیز اشاره و اظهار کرد: کمیته کیفیت گندم نشست‌های فصلی دارد و در آنجا تصمیم گرفته می‌شود که جابجایی ‌های استان به استان انجام و گندم از استانی به استان دیگر منتقل ‌شود تا کیفیت آرد نیز در کشور همسان شود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، افزود: برای نمونه صد هزار تن گندم از اردبیل و گلستان به آذربایجان شرقی ارسال شد تا ترکیب کیفی آرد در این مناطق متناسب شود، اگر چه گندم آذربایجان شرقی از نظر کیفی مناسب است.

سیف در با اشاره به مشکلاتی که در توزیع آرد کشور وجود دارد که گاهی نیز ایجاد فساد می‌کند، گفت: کارخانه هایی گندم آرد خریداری می‌کنند، باید خودشان حمل و نقل را انجام دهند و با توجه به مشکلات اخیری که در حمل‌ و نقل ایجاد شد، این انتقال به وقفه افتاد، اما برنامه‌ای در بخش لجستیک داریم که انتقال گندم و آرد با کمترین مشکل انجام شود.

وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه گفته می‌شود برخی کارخانه‌های ماکارونی نان کپک‌ زده را با آرد مخلوط می‌کنند و ماکارونی تولید می کنند، تصریح کرد: این موارد از اساس اشتباه است و بیشتر به یک جوک شباهت دارد.

سیف در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار اگنا مبنی بر اینکه در شرایط تحریم که ترخیص کالاها و محصولات کشاورزی وارداتی نیز با مشکل مواجه است، آیا سازوکار مالی جدید اروپا می تواند، گره گشای کار باشد، گفت: گرچه تا به امروز مشکلی در واردات محصولات کشاورزی و نهاده های مورد نیاز کشور به وجود نیامده است اما نباید فراموش کنیم که در یک جنگ اقتصادی نابرابر هستیم با وجود این مشکلات همه برنامه ‌ریزی ‌ها برای تامین غذایی کشور به خوبی پیش می‌رود.

وی در این باره که چرا عرضه گندم در بورس متوقف شده است، گفت: به استناد نظر هیات وزیران عرضه بورس در سامانه انجام می ‌شود که طبق بررسی‌ها این اقدام گردش نقدینگی را افزایش می دهد و منجر به حذف واسطه‌ها می شود و ارزش افزوده را در زنجیره بیشتر می کند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران خبر داد که تا اطلاع ثانوی آرد خبازی‌ ها و نانوایی ‌های صنعتی از طریق این سامانه عرضه شود و با اعلام برنامه‌های تنظیم بازار شب عید گفت: محصولات اساسی به میزان کافی ذخیره شده است و هیچ مشکلی از نظر تامین نداریم.

 

توزیع ماهانه ۱۰ هزار تن برنج در کشور

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در مورد تنظیم قیمت‌ ها نیز گفت: ماهانه ۱۰ هزار تن برنج ارزان توزیع می‌شود که از مهر ماه شروع شده است و در آخر سال این رقم را به ۲۰ هزارتن افزایش می‌دهیم. قیمت برنج تایلندی در فروشگاه ها هم از هر کیلوگرم۴۶۰۰ تا ۵۹۰۰ تومان است.

معاون حجتی تولید روغن در کشو را هم مناسب ارزیابی و اظهار کرد: تولید روغن در۱۰ ماه گذشته ۱۷ درصد رشد کرده و توزیع هم ۲۵ درصد افزایش داشته است. همچنین با انجمن صنفی صنایع روغن نباتی هم برای توزیع ماهانه ۲۰ تا ۲۵ هزار تن روغن قرارداد بسته‌ایم.

 

منتظر سقوط قیمت شکر [1] باشید

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، در ادامه از سقوط قیمت شکر همزمان با برداشت نیشکر در مناطق جنوبی کشور خبر داد و افزود: البته ما نگران زیان تولیدکنندگان و کشاورزان هم هستیم.

وی همچنین از کافی بودن شکر در بخش ذخایر استراتژیک کشور اظهار خرسندی کرد و گفت: ۵۰۰ هزار تن شکر در انبارها موجود است و ۶۵۰هزار تن شکر نیشکری و ۳۰۰ هزار تن شکر چغندری داریم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اعلام برنامه‌های خرید تضمینی سال ۹۸ گفت: از یک ماه گذشته برنامه ‌های خرید تضمینی سال آینده آغاز شده است و امسال رویکرد متفاوتی برای خرید تضمینی سال آینده خواهیم داشت. تمامی پرداخت‌ها به موقع و آنلاین‌تر خواهد شد، ضمن اینکه قرار است در مراکز خرید امکانات رفاهی هم برای کشاورزان ایجاد شود.

[2] [3]