• شماره خبر : 34468۶ ۹۸
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۱۶ تیر
 • این صفحه را چاپ کن
 • پیش بینی خرید ۱۰ میلیون تن گندم تا پایان فصل برداشت/ کاهش هزینه های نانوایی ها یا افزایش قیمت نان در دست بررسی

  معاون بازرگانی و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، پیش بینی کرد که تا پایان فصل برداشت گندم، امسال نزدیک به 9 تا بیش از 10 میلیون تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شود.

  روغن خوراکی

  معاون بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد:

  پیش بینی خرید ۱۰ میلیون تن گندم تا پایان فصل برداشت/ کاهش هزینه های نانوایی ها یا افزایش قیمت نان در دست بررسی

  معاون بازرگانی و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، پیش بینی کرد که تا پایان فصل برداشت گندم، امسال نزدیک به ۹ تا بیش از ۱۰ میلیون تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شود.

  به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، یزدان سیف، در نشست خبری امروز صبح، تصریح کرد: با توجه به نیاز سالانه ۱۱ میلیون تن گندم و همچنین وجود ذخایر استراتژیک در کشور، امسال نیازی به واردات این محصول نداریم.

  وی با اشاره به وضعیت اقتصادی و وضع تحریم های جدید علیه ایران، افزود: کشور در شرایط مقاومت و پایداری قرار دارد مه با تلاش مسئولان و همت کشاورزان، کشاورزی ما نیز پایدارتر از گذشته شده است.

  معاون حجتی، پایداری در تولید محصولات کشاورزی را ناشی از بهره وری بیشتر عوامل تولید دانست و گفت: با اینکه امسال نسبت به سال گذشته، ۲۶ درصد کاهش بارندگی داشتیم اما کاهش تولید در گندم نداریم.

   

  پرداخت ۳۴ هزار میلیارد ریالی طلب گندم کاران

  سیف همچنین با قدردانی از تلاش کشاورزان برای تولید و از دولتمردان برای تامین منابع مالی خرید تضمینی محصولات قدردانی کرد و افزود: در تولید گندم که شاخص تولید در کشور است، تاکنون نزدیک به ۴ میلیون ۸۰۰ هزار تن گندم تحویل گرفتیم که به دلیل برخی مشکلات ۴میلیون و ۶۲۳ هزار تن در سامانه به ثبت رسیده است.

  مدیر شرکت بازرگانی دولتی ایران، ادمه داد: از این میزان گندم خریداری شده، تاکنون ۳۴ هزار میلیارد ریال از مطالبات کشاورزان پرداخت شده است و کشاورزانی که تا ۱۴ تیرماه گندم های خود را به مراکز خرید تضمینی تحویل دادند ۵۰ درصد پول شان را دریافت کردند.

  وی با اعلام پرداخت ۳۴ هزار میلیارد ریال از پول گندم کاران، اظهار کرد: ۳۱ هزار میلیارد دیگر از طلب گندم کاران مانده است که امیدواریم با برنامه ریزی های انجام شده توسط دولت، از روند تامین مالی کشاورزان عقب نمانیم و از هفته آینده، پرداختی ها به روز شود.

  سیف گفت: کشاورزانی که تا ۲۲ اردیبهشت گندم خود را تحویل دادند، ۱۰۰ درصد مطالبات شان پرداخت شده است.

   

  کاهش هزینه های نانوایی ها یا افزایش قیمت نان در دست بررسی

  معاون بازرگانی وزیر کشاورزی که عضو ستاد تنظیم بازار نیز هست، در خصوص افزایش قیمت نان تصریح کرد: در این زمینه هم بررسی هایی انجام شده و دولت در حال رایزنی با حاکمیت برای تصمیم گیری در این خصوص است که یا هزینه های نان خانه ها را کاهش دهند یا افزایشی در قیمت نان ایجاد شود.

  مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، به صادرات ۶۲ هزار تنی آرد از ابتدای  امسال، اشاره و اظهار کرد: این برنامه همچنان توسط کارخانه های آرد ادامه می یابد و تنها از محل ورود موقت گندم، آرد تولید شده، به کشورهای منطقه و برخی کشورهای اروپایی مانند ایتالیا صادر خواهد شد.

  وی با اعلام کاهش نزدیک به ۱۵ (۷/۱۴) درصدی خرید تضمینی گندم از ابتدای سال تاکنون، افزود: این میزان کاهش تولید و خرید گندم را در استان های سردسیری که بارش های مناسبی داشتند، جبران می کنیم.

   

  رشد ۷۱ درصدی خرید انواع دانه های روغنی از کشاورزان

  معاون بازرگانی وزیر کشاورزی همچنین، از موفقیت در طرح توسعه کشت دانه های روغنی در کشور خبر داد و گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۲۹۰ هزار تن انواع دانه روغنی، کلزا، آفتابگردان و گلرنگ از کشاورزان تحویل گرفتیم که نسبت به سال گذشته، ۷۱ درصد رشد داشته ایم.

  سیف این موفقیت را نیز مرهون تلاش کشاورزان و حمایت های دولت برشمرد و افزود: از این میزان خرید، ۸ هزار میلیارد ریال به کلزاکاران پرداخت شده است و کشاورزانی که تا ۴ تیرماه کلزای خود را به مراکز خرید تحویل دادند ۵۰ درصد و کسانی که تا ۲۲ خرداد کلزا تحویل دادند ۱۰۰ درصد پول شان را دریافت کردند.

  سیف در خصوص کشت پاییزه چغندر قند نیز اظهار کرد: نزدیک به ۸۱۷ هزار تن از چغندرهای کشت پاییزه از کشاورزان خریداری و تحویل کارخانجات شده است. از این میزان چغندر قند، ۸۴ هزار تن شکر استحصال شد.