• شماره خبر : 36580۲۸ ۹۸
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۱۵ آبان
 • این صفحه را چاپ کن
 • پیگیر اعلام نرخ خرید تضمینی گندم هستیم/ متوسط قیمت مرغ باید بین ۹۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان باشد

  وزیر جهاد کشاورزی گفت: نرخ خرید تضمینی گندم را از دبیرخانه شورای اقتصاد پیگیری می کنیم و امیدواریم هر چه زودتر ابلاغ شود.

  گوشت مرغ

  وزیر جهاد کشاورزی:

  پیگیر اعلام نرخ خرید تضمینی گندم هستیم/ متوسط قیمت مرغ باید بین ۹۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان باشد

  وزیر جهاد کشاورزی گفت: نرخ خرید تضمینی گندم را از دبیرخانه شورای اقتصاد پیگیری می کنیم و امیدواریم هر چه زودتر ابلاغ شود.

  به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، محمود حجتی در حاشیه نشست با اعضای اتاق تعاون و تشکل ها در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه مشکلی در تامین کالاهای اساسی مورد نیاز وجود ندارد، تصریح کرد: بخش عمده ای از این کالاها در کشور تولید و عرضه می شود و کالاهای وارداتی نیز به اندازه کافی تامین شده است.

  وی افزود: مشکلات حمل و نقل، محدودیت های جزیی در این زمینه ایجاد کرد، اما با توجه به ذخیره انبارها و موجودی کالا در مبادی ورودی که بیش از حد نیاز است، برای تامین مایحتاج عمومی مشکلی نداریم.

  او ادامه داد: با توجه به شیوه ها و راهکارهای به کار گرفته شده، در آینده هم محدودیتی در تامین کالاهای اساسی نخواهیم داشت.

   

  متوسط قیمت مرغ بین ۹۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان

  حجتی وضعیت تولید را در کشور خوب توصیف کرد و گفت: مرغ بیش از نیاز بازار تولید می شود.

  وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه دلیل نوسانات قیمت مرغ هزینه های تولید است، گفت: با توجه به هزینه های تولید، متوسط مرغ باید بین ۹۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان در کشور باشد.

  حجتی با تاکید بر اینکه باید قیمت مرغ کنترل شود تا به کسی اجحاف نشود، اظهار کرد: اگر به هر دلیلی بازار سیاه مرغ ایجاد شود، با توجه به ذخایر موجود مرغ را توزیع می کنیم.

  وزیر جهاد کشاورزی همچنین درباره پرداخت مطالبات گندمکاران، گفت: مطالبات گندمکاران با حمایت سازمان برنامه و بودجه، به طور کامل تا پایان مهرماه سال جاری پرداخت شد.

   

  بیمه محصولات کشاورزی باید حمایتی باشد، نه تجاری

  حجتی در پاسخ به این پرسش که میزان خسارت سالانه کشاورزان ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود، اما سازمان برنامه و بودجه تنها هزار میلیارد تومان در اختیار بخش کشاورزی و ستاد تامین خسارت قرار می دهد، برنامه وزارت جهاد برای افزایش این بودجه چیست، اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که بخش کشاورزی از آن رنج می برد، تامین خسارت کشاورزان است.

  وی ادامه داد: با توجه گسترده شدن سرمایه گذاری ها در بخش کشاورزی، افزایش حوادث، آفات و بیماری ها، هزینه ها نیز افزایش یافته است.

  وزیر جهاد کشاورزی، بیمه را راهکار تامین خسارت محصولات کشاورزی دانست تا برای کشاورز، دامدار و مرغدار ایمنی ایجاد شود و تصریح کرد: بیمه محصولات کشاورزی باید حمایتی باشد، نه تجاری.

  وی ادامه داد: از آنجایی که میزان خسارت ها در بخش کشاورزی زیاد است و بیمه گذار (کشاورز) نمی تواند سهم بررسی ارزیابی ریسک به عمل آمده را به طور کامل تامین کند، بنابراین به حمایت دولت نیاز دارد.

  حجتی گفت: هزار میلیارد تومان بودجه ای که دولت به جبران خسارت کشاورزان اختصاص داده است، هم در نوبت تخصیص قرار می گیرد که با توجه به حجم خسارت ها پاسخگو نیست.

  وی با بیان اینکه از دولت و مجلس تقاضا کردیم که این رقم را افزایش دهند، اظهار کرد: با وجود محدودیت های بودجه ای کشور، باید این عدد افزایش یابد.