• شماره خبر : 39909۲۴ ۹۸
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۹ اردیبهشت
 • این صفحه را چاپ کن
 • چابهار : نژاد‌های برتر دام و طیور زمینه ساز ایجاد اشتغال در استان

  نژاد‌های برتر دام و طیور زمینه ساز ایجاد اشتغال مولد در چابهار بزرگترین بندر اقیانوسی هستند و توجه به این بخش نیاز‌ها بخشی از کشور را تامین می‌کند.

  نژاد گاو دشتیاری، مرغ دشتیاری و گوسفند بلوچی، بزتالی و شتر در شهرستان چابهار از فرصت‌های مهم اشتغالزایی هستند که در صورت توجه ویژه و سرمایه گذاری می‌توانند هزاران شغل ایجاد کنند و موجب توسعه و رونق اشتغال خانگی شوند.

  شهرستان چابهار بویژه منطقه دشتیاری از نظر قابلیت‌های دامی سه نژاد دامی شاخص کشور را دارد که می‌توان به گاو بومی دشتیاری، مرغ و خروس دشتیاری و گوسفند بلوچی اشاره کرد.

  باتوجه به شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب و ناسازگاری نژاد‌های غیربومی اهمیت گاو دشتیاری به عنوان یک منبع مهم و مستعد و قابل توسعه و سرمایه گذاری در تأمین فرآورده‌های مورد نیاز دامی از جایگاه ویژه‌ای در شهرستان چابهار برخوردار است.

  معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی چابهار اظهار داشت: هم اینک ۶ هزار راس از نژاد گاو دشتیاری در حوزه این شهرستان وجود دارد.

  نورالدین میرلاشاری افزود: گوسفند نژاد بلوچی در برابر گرما و راهپیمایی‌های طولانی مقاوم و از استعداد زیادی در ظرفیت تولید شیر، پشم و تأمین گوشت نیز برخوردار است.

  وی مرغ و خروس بومی دشتیاری که برای جوجه کشی مناسب است را در تولید گوشت سفید بسیار مستعد و مناسب دانست.

  مدیرجهاد کشاورزی چابهار ادامه داد: هم اینک حدود ۱۴۴ هزار واحد دامی شامل ۶ هزار راس گاو و گوساله ۱۱ هزار راس گوسفند و بره، ۴۲ هزار راس بز و بزغاله، هشت هزار و ۳۰۰ نفر شتر و ۵۲ راس گاو میش در این شهرستان وجود دارد.

  وی تصریح کرد: بطور متوسط بالغ بر سه هزار و ۵۴۰ تن شیر و هزار و ۲۴۰ تن گوشت قرمز در شهرستان چابهار تولید می‌شود.

  میرلاشاری گفت: توجه به دام‌های سبک، سنگین و طیور علاوه بر ایجاد اشتغال موجب تولید و رونق اقتصادی می‌شود و به نوعی این شهرستان می‌تواند در کاهش قیمت‌ها نیز تاثیر زیادی داشته باشد.