• شماره خبر : 35069۲۲ ۹۸
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۲۰ مرداد
 • این صفحه را چاپ کن
 • کارخانجات خوراک، آماده تامین تمام نیازهای تغذیه ای مزارع پرورشی/فیداکسپو فرصتی ارزنده برای بیان پتانسیل های صنعت

  رییس هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان ایران پیام رویداد بین المللی فیداکسپو را متوجه متولیان و مسئولان بخش دانست و اظهار کرد: در راستای مدیریت منابع علوفه و نهاده های دامی، به دولت اطمینان می دهیم که صنایع کارخانجات خوراک دام آمادگی دارند با پتانسیل، امکانات و تکنولوژی فراهم شده در سطح کشور تمام احتیاجات تغذیه ای مزارع پرورشی را تامین کنند.

  کارخانجات خوراک

  رییس هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان ایران:

  کارخانجات خوراک، آماده تامین تمام نیازهای تغذیه ای مزارع پرورشی/فیداکسپو فرصتی ارزنده برای بیان پتانسیل های صنعت

  رییس هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان ایران پیام رویداد بین المللی فیداکسپو را متوجه متولیان و مسئولان بخش دانست و اظهار کرد: در راستای مدیریت منابع علوفه و نهاده های دامی، به دولت اطمینان می دهیم که صنایع کارخانجات خوراک دام آمادگی دارند با پتانسیل، امکانات و تکنولوژی فراهم شده در سطح کشور تمام احتیاجات تغذیه ای مزارع پرورشی را تامین کنند.

  به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، حسین کیهانی در آیین گشایش چهارمین نمایشگاه و همایش بین المللی فیداکسپو، با بیان اینکه براساس آمار ۶۵۰ واحد کارخانه صنعتی با ظرفیت ۲۰ میلیون تن و اشتغالزایی ۲۰ هزار نیروی مستقیم فعالیت دارند، اظهار کرد: از مجموع این کارخانجات ۴۲۰ واحد در سامانه اطلس اطلاعاتشان را ثبت کرده اند که بانک اطلاعاتی کارخانجات می تواند به تصمیم گیران و سیاستگذاران این بخش کمک کند.

  کیهانی با اشاره به اینکه ارزش ریالی تولید کارخانجات خوراک دام و اشتغالزایی مولد آن، این بخش را جزو صنایع استراتژیک قرار می دهد، ادامه داد: این صنایع رمز توسعه کیفی در زنجیره تولید محصولات دامی محسوب می شوند.

  رییس هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با تاکید بر اینکه باید تصمیمات کلان و حمایت قاطع در این صنعت اتخاذ شود، تصریح کرد: ۷۰ درصد هزینه های تولید شیر، گوشت و تخم مرغ به خوراک مربوط است که نشان از اهمیت، نقش اقتصادی خوراک و تهیه باکیفیت آن دارد.

  کیهانی با اعلام اینکه براساس آمار در سال ۹۶، ۱۴ میلیون تن محصولات دامی شامل گوشت، شیر و تخم مرغ در کشور به ارزش ریالی ۶۰۸ هزار میلیارد ریال تولید شده است، افزود: برای تولید این محصولات ۷۵ میلیون تن خوراک مصرف شد که تنها ۱۰ میلیون تن آن خوراک آماده به ارزش ۱۲۲ هزار میلیارد بود.

  او ادامه داد: البته مصرف خوراک آماده در مقایسه با سال های ۹۲-۹۵، ۱۲ درصد رشد داشته است.

  به گفته کیهانی، خوراک آماده صنعتی ویژگی هایی شامل افزایش قابلیت هضم موادمغذی، رفع عوامل ضدتغذیه ای و از بین بردن عوامل بیماری زا دارد که خوراک دست ساز فاقد آن است.

  رییس هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان ایران جلوگیری از هدررفت نهاده های مصرفی را که عمدتا وارداتی هستند، از نتایج استفاده از خوراک آماده دانست و افزود: سالانه ۳ میلیارد دلار صرف واردات خوراک می شود که با استفاده از خوراک آماده صرفه جویی قابل توجهی در این بخش اتفاق می افتد.

  کیهانی بهبود موادغذایی و افزایش راندمان را از مهمترین مزایای استفاده از خوراک آماده دانست و افزود: فیداکسپو فرصت ارزنده و مغتنمی در جهت بیان قابلیت ها و پتانسیل های موجود در صنعت و تبادل نظر علمی در راستای جلب اعتماد مصرف کنندگان و صاحبان صنایع در سطح پرورش است.

  وی افزود: از سوی دیگر می توان به مصرف کنندگان نهایی محصولات دام و طیور تولیدشده با خوراک آماده اطمینان داد که شیر، گوشت و تخم مرغ تحت شرایط تغذیه ای مطلوب و بهداشتی و با کیفیت و استانداردهای لازم تولید شده است.

  کیهانی پیام این رویداد بین المللی را متوجه متولیان و مسئولان بخش دانست و اظهار کرد: از آنجایی که مصرف خام نهاده ها در مستندات علمی منسوخ شده و در شرایط کنونی که کشور درگیر تحریم، فشارهای اقتصادی و همچنین خشکسالی است، کمبود منابع علوفه و نهاده های دامی دور از ذهن نیست.

  وی افزود: بنابراین در راستای مدیریت این منابع، به دولت اطمینان می دهیم که صنایع کارخانجات خوراک دام آمادگی دارند با پتانسیل، امکانات و تکنولوژی فراهم شده در سطح کشور تمام احتیاجات تغذیه ای مزارع پرورشی را تامین کنند.

  رییس هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با بیان اینکه انتظار می رود دولت با تامین منابع مالی لازم شامل تاسیس صندوق حمایت از صنعت خوراک دام کشور به این صنعت یاری رساند، افزود: دولت کمک هایی برابر با سایر حلقه ها در زنجیره تامین پروتئین کشور به این صنعت ارائه دهد، تا نتایج مطلوب حاصل شود.

  وی افزود: تامین امنیت غذایی و بهداشتی و ارتقای کیفی در صنعت دامپروری با استفاده از پتانسیل فراهم شده در کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان میسر است.