• شماره خبر : 30387۷ ۹۸
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۷ دی
 • این صفحه را چاپ کن
 • کالبدشگافی یک ماجرا

  دیماه ۹۶ در ایران آبستن حوادثی شد که مسبب آن در نزد آحاد مردم . اعتراض تخم مرغی نام گرفت . شروع ماجرا از شهر مقدس مشهد و در ادامه اکثر شهرهای کشور را فرا گرفت و بعضا اعتراض مردمی به بیکاری و گرانی و ...

  دیماه ۹۶ در ایران آبستن حوادثی شد که مسبب آن در نزد آحاد مردم . اعتراض تخم مرغی نام گرفت . شروع ماجرا از شهر مقدس مشهد و در ادامه اکثر شهرهای کشور را فرا گرفت و بعضا اعتراض مردمی به بیکاری و گرانی و … با مهندسی فرصت طلبان و افراد معلوم الحال چهره خشونت بخود گرفت و خواسته و ناخواسته هنجار شکنی های صورت گرفت و صدمات مادی و معنوی به کشور وارد و کشورهای قسم خورده ملت و کشور دست بکار شده و حتی شورای امنیت را وارد ماجرای ایران کردند و …..
  حال چرا تخم مرغ این دوست دو رنگ سبب نا آرامی ها شد جای نقد و بررسی کارشناسی دارد که باید آحاد مردم در جریان نحوه تولید و تامین آن قرار گیرند .

  کشور ایران با تولید سالانه قریب به ۹۰۰ هزار تن تخم مرغ در سال دارای رتبه تک رقمی در جهان بوده و خودکفایی حاصل و بعضا تامین کننده تخم مرغ در عراق و … بود ..

  در این میان بیماری آنفولانزای فوق حاد پرنده گان که یک دهه است در جهان جولان میدهد همه ساله ایران نیز در فصد سرد بعلت قرار گرفتن در کریدور مهاجرت پرندگان درگیر این بیماری شده و بیشترین تاثیرات در فارمهای صنعتی در مرغ تخمگذار نمود می یابد . بدین جهت طبق نظریه و دستور العمل سازمان دامپزشکی جهانی در صورت بروز بیماری میبایستی کانون آلودگی کاملا معدوم و حذف گله صورت گیرد. که طبق اعلام رسمی متولیان زیان هنگفتی به کشور وارد و در این پروسه تولید تخم مرغ حداقل ۲۰۰ هزار تن کاهش داشته و باتوجه به مصرف تخم مرغ از کالاهای اساسی سبد خانوار کشور قرار داشته در طول چند روز قیمت از ۲۰ هزار تومان در هر شانه فراتر رفت و با تحریک مسبین . تخم مرغ از ابزار اصلی تحصن ها شد . با این مقدمه باید به سراغ متولیان تولید در بدنه دولت رفت و سوال کرد که علت ناهنجاری بی شک بخشی از بدنه دولت و متولیان بوده است . که ریاست جمهور محترم نیز در این خصوص گلایمند بود.

  ۱. علت عدم اطلاع رسانی بیماری و تاثیرات آن بر تولید در سطح جامعه چه بوده است ؟
  ۲. آیا متولیان از تاثیر منفی بیماری بر میزان تولید آگاهی داشته اند ؟
  ۳. آیا متولیان از میزان مصرف کشور در طول سال آگاهی داشته اند ؟
  ۴. آیا برنامه ریزی برای جبران کسری تولید و انجام واردات پیش بینی گردیده بوده ؟
  ۵. علت عدم توانایی در تنظیم بازار در این برهه زمانی چیست ؟ چه کسی پاسخگویی ضرر و زیان وارده به کسور و نظام بعلت عدم برنامه ریزی دقیق در امر تولید و تنظیم بازار هست !!!

  به نظر نگارنده مقامات متولی که نتوانستند بعد از گذشت یک دهه از قدمت بیماری فوق حاد پرندگان در کشور مدیریت بازار و تولید را داشته باشند با عذر خواهی از محضر ملت از سمت خود استعفا دهند و کار را به کاردان بسپارند .
  تا ملت و دولت و حاکمیت بیش از این تاوان سومدیدیت ها را نپردازند . در مدیریت بعضی اشتباهات نمره ارزیابی ۱۹ نیست بلکه نمره زیبای صفر را بدنبال دارد .

  سید موسی میرنژاد تولون