• شماره خبر : 37174۶ ۹۸
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۲۴ آذر
 • این صفحه را چاپ کن
 • کاهش شاخص قیمت جهانی محصولات غذایی در ماه نوامبر/ روغن پالم در صدر فهرست قرار دارد

  براساس اعلام فائو، قیمت جهانی محصولات غذایی به دلیل موجودی فراوان این کالاها کاهش پیدا کرده است که روغن پالم در صدر این فهرست قرار دارد.

  شاخص قیمت جهانی محصولات غذایی

  فائو گزارش داد:

  کاهش شاخص قیمت جهانی محصولات غذایی در ماه نوامبر/ روغن پالم در صدر فهرست قرار دارد

  براساس اعلام فائو، قیمت جهانی محصولات غذایی به دلیل موجودی فراوان این کالاها کاهش پیدا کرده است که روغن پالم در صدر این فهرست قرار دارد.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از فائو، قیمت جهانی محصولات غذایی در ماه نوامبر کاهش پیدا کرده است که روغن پالم و دیگر روغن های گیاهی در صدر این فهرست قرار دارند.

  شاخص قیمت مواد غذایی FAO در ماه نوامبر عدد ۱۶۰٫۸ را نشان می دهد که نسبت به ماه اکتبر ۱٫۳ درصد و در مقایسه با سال گذشته ۸٫۵ درصد کاهش یافته است. این شاخص که تغییرات ماهانه قیمت ها در سبد کالایی مواد غذایی را نشان می دهد، در حال حاضر در پایین ترین سطح از ماه می ۲۰۱۶ قرار دارد.

  براساس این گزارش، شاخص قیمت روغن های گیاهی با کاهش ۵٫۷ درصدی در ماه اکتبر به پایین ترین حد خود در ۱۲ سال گذشته رسید. موجودی فراوان روغن پالم و همچنین ذخایر روغن سویا و آفتابگردان باعث کاهش قیمت ها شده است.

  همچنین بررسی شاخص قیمت غلات، گندم و برنج نشان می دهد که نرخ این محصولات در طول ماه اکتبر کاهش ۱٫۱ درصدی یافته است. صادرات گسترده گندم، افزایش رقابت برای صادرات ذرت و بذرهای جدید برنج از عوامل کاهش قیمت این محصولات هستند.

  همچنین براساس گزارش فائو، شاخص قیمت لبنیات ایالات متحده برای ششمین ماه متوالی، ۳/۳ درصد در ماه اکتبر کاهش یافت. سهام گسترده و در دسترس بودن منابع صادراتی، به ویژه نیوزیلند، باعث کاهش قیمت کره، پنیر و انواع شیرخشک شده است.

  این در حالی است که شاخص قیمت شکر با وجود روند کاهشی قیمت این محصول، در ماه اکتبر ۴٫۴ درصد افزایش یافته است. دلیل عمده افزایش قیمت این محصول به دلیل کاهش قابل توجه تولید شکر در کشورها، به جز برزیل، است که باعث شد سهم نیشکر مورد استفاده برای تولید شکر به ۳۵٫۸ درصد در نیم سال گذشته کاهش یابد.

  براساس این گزارش، شاخص قیمت گوشت نیز کاهش اندکی یافته و تنها نرخ گوشت گاو در ماه اکتبر با افزایش مواجه بوده است.