• شماره خبر : 40996۲۹ ۹۸
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۷ خرداد
 • این صفحه را چاپ کن
 • کردستان: موردی از بیماری تب کریمه کنگو در کردستان مشاهده نشده است

  مدیرکل دامپزشکی استان کردستان گفت: با اقدامات پیشگیرانه این اداره کل موردی از بیماری تب کریمه کنگو در استان مشاهده نشده است.

  مدیرکل دامپزشکی استان کردستان گفت: با اقدامات پیشگیرانه این اداره کل موردی از بیماری تب کریمه کنگو در استان مشاهده نشده است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کردستان، مجتبی ورمقانی اظهار داشت: با توجه به گرم شدن هوا و تکثیر ناقلین بیماری تب کریمه کنگو باید هشدارهای مراقبتی را رعایت کرد چرا که بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو CCHF از نزدیک به ۵۰ سال پیش در ایران مورد شناسایی قرار گرفته و تاکنون در استان‌های کشور مواردی از بیماری گزارش شده است.

  وی با بیان اینکه میزان مرگ و میر در بین مبتلایان متغیر بوده و از نظر افراد در معرض خطر نیز قصابان، دامداران و کارگران کشتارگاه‌ها بطور معناداری بیشترین موارد بیماری را به خود اختصاص داده‌اند، افزود: این بیماری یکی از بیماری‌های خطرناک و با احتمال تلفات بالا در انسان است که علاوه بر انتقال مستقیم از انسان به انسان، توسط کنه‌ها نیز ویروس عامل این بیماری قابل انتقال به انسان و دام است.

  مدیرکل دامپزشکی استان کردستان ادامه داد: بطور معمول مخزن ویروس در طبیعت کنه‌ها هستند و گاو، گوسفند، بز و خرگوش نیز به عنوان مخزن مطرح هستند و ویروس بیماری از طریق تماس مستقیم با خون یا ترشحات فرد بیمار و لاشه حیوان آلوده به افراد در معرض خطر بویژه قصاب‌ها و سلاخ‌ها و به فرد سالم انتقال می‌یابد.

  ورمقانی یادآور شد: مقاومت ویروس عامل این بیماری در برابر حرارت کم است و در دمای ۵۶ درجه سلسیوس به مدت ۳۰ دقیقه از بین می‌رود و پختن گوشت یا پاستوریزه کردن شیرخام، باعث از بین رفتن ویروس می‌شود.

  وی در ارتباط با کنترل بیماری و کاهش خطر ابتلای انسانی، اقدامات اداره کل دامپزشکی کردستان را برشمرد و بیان کرد: استفاده و ساماندهی کشتارگاه‌های صنعتی و به موازات آن جلوگیری از فعالیت کشتارگاه‌های سنتی، تاکید بر راه اندازی سالن پیش سردکن در کشتارگاه‌های دامی و بازرسی قبل از کشتار دام در کشتارگاه‌های مجاز و بازرسی مداوم لاشه دام‌های کشتار شده از مهمترین این اقدامات است.

  مدیرکل دامپزشکی استان کردستان گفت: همچنین توصیه به مردم در خصوص عدم خرید گوشت‌های بازرسی نشده فاقد مُهر دامپزشکی و کشتار غیر مجاز، سمپاشی منازل و اصطبل‌های روستایی در کانون‌های بیماری جهت حذف کنه‌های ناقل بیماری و آموزش دامداران واقع در مناطق پر خطر و کارکنان کشتارگاه‌ها جهت رعایت موازین بهداشتی و ایمنی کار می‌تواند در عدم انتشار این بیماری بسیار مؤثر باشد.