• شماره خبر : 36466۲۶ ۹۸
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۷ آبان
 • این صفحه را چاپ کن
 • کرمانشاه : اسب «کُرد» شناسنامه‌دار می‌شود

  رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه از شناسنامه دار شدن اسب «کُرد» خبر داد.

  رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه از شناسنامه دار شدن اسب «کُرد» خبر داد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران اگنا به نقل از مهر، «خسرو شهبازی» ، در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه اظهار داشت: استان کرمانشاه یکی از قطب‌های کشاورزی و دامپروری است.

  وی خواستار کمک و مساعدت از سازمان دامپزشکی برای راه‌اندازی مرکز تحقیقات دامپزشکی غرب کشور شد.

  رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه به ظرفیت‌های استان کرمانشاه در حوزه تولیدات فرآورده‌های دامی اشاره کرد و گفت: تولید سالانه ۴۰۰۰ تن عسل و ۳۶ هزار تن گوشت قرمز از جمله این ظرفیت هاست.

  وی تولید ۶۳ هزار تن گوشت سفید و ۳۳۵ هزار تن تولید شیر را از دیگر ظرفیت‌های استان برشمرد.

  «شهبازی» به نژادهای برتر دامی استان اشاره کرد و بیان داشت: اسب کرد از نژادهای برتر کشور است و اقدامات شناسنامه‌دار کردن آن در دست اقدام است، همچنین دام سنجابی از نژادهای برتر دامی کشور محسوب می شود.

  وی ادامه داد: گوسفند نژاد سنجابی یکی از برترین نژادها در ایران است که دارای گوشت و شیر با کیفیتی بوده و بسیار مورد توجه کشورهای عربی قرار گرفته است.

  به گفته رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه، ایستگاه تحقیقات کشاورزی و علوم دامی طرح ملی اصلاح نژاد سنجابی در سال گذشته به مرکز غرب کشور تبدیل شد و اصلاح ۵ نژاد برتر دنیا در دست اقدام است.

  وی خواستار توجه بیش از پیش به موضوع ساماندهی مرغداری‌های غیرمجاز شد و افزود: در زمینه بیماری‌های مشترک نیز باید مراقبت شود.

  رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه همچنین برموضوع نظارت بر موادغذایی تاکید کرد و گفت: در این زمینه باید سختگیرانه عمل شود.

  وی بیان داشت: ۶۹ درصد کل اعتبارات اشتغال روستایی و عشایری سازمان جهادکشاورزی استان جذب شده که ۵۲ درصد آن مختص به دامپروری است.