• شماره خبر : 34324۳ ۹۷
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۰ تیر
 • این صفحه را چاپ کن
 • کرمانشاه جزء ۴ استان برتر کشور در تولید کلزا

  مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه مراسم کیل گیری از مزارع نمونه محصول کلزا در شهرستان کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه جزء ۴ استان برتر کشور در تولید کلزا است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از صدا و سیما، مهندس مهاجر افزود: استان کرمانشاه یکی از استان‌های پیشرو در عملکرد کلزا بوده و کرمانشاه جزء ۴ استان برتر کشور در تولید کلزا امسال سومین سال متوالی هست که بهترین عملکرد‌های کشوری در مزارع کلزا به مزارع استان کرمانشاه اختصاص می‌یابد.
  وی با اشاره به اینکه در استان کرمانشاه از آخرین تکنولوژی تولید کلزا بکارگیری شده، خاطرنشان کرد: تاکنون کیل گیری که از چند مزرعه انجام شده عملکرد بالای ۵ تن را داشته اند که جز با زحمت کشاورزان و کارشناسان سخت کوش استان این مهم میسر نمی‌شود.
  مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی استفاده از بذور مناسب، سمپاشی بموقع و مبارزه با علف‌های هرز را در افزایش عملکرد کلزا مهم دانست و به کشاورزان توصیه کرد حتما با رعایت اصول فنی مزارع را مدیریت کنند.
  مهاجر با بیان اینکه روند توسعه کشت کلزا در کشور سریع می‌باشد تصریح کرد: استان کرمانشاه سهم خوبی در تولید کلزای کشور دارد به طوری که یک بیستم تولید کلزای کشور به استان کرمانشاه اختصاص دارد.
  وی با اشاره به پیش بینی تولید ۳۰۰ هزار تن تولید کلزا در کشور گفت: با برنامه ریزی‌های انجام شده ۱۵ تا ۲۰ درصد نیاز به دانه روغنی کلزا در کشور محقق شده است.
  مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: در صورت تحقق پیش بینی تولید کلزای فوق الذکر ۵۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور در بر خواهد داشت.
  مهاجر خاطرنشان کرد: سیاست ما در توسعه کشت کلزا تامین نیاز تولید داخل به روغن و تحقق برنامه اقتصاد مقاومتی است و در این راستا استان کرمانشاه به خوبی در توسعه کشت کلزا و افزایش عملکرد حرکت کرده است.