• شماره خبر : 40278۵ ۹۸
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۲۴ اردیبهشت
 • این صفحه را چاپ کن
 • کرمانشاه: موانع بر سر راه تولید بخش کشاورزی باید برداشته شود

  رئيس اتاق بازرگاني، صنايع ، معادن و کشاورزي يزد مي گويد: لازمه ايجاد رونق توليد در چارچوب تحقق شعار سال 98، ثبات در سياست گذاري ها و تصميم گيري ها از سوي دولت دارد.

  محمد رضا قمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تصمیم گیران خط مشی و سیاست هایی را به ویژه در مباحث نرخ ارز ، مقررات صادرات ،واردات و روابط میان دولت و بخش خصوصی به گونه ای پیش بینی کنند که حداقل یک سال پایدار باشد .

  وی بی ثباتی در تصمیم گیری ها را معضل بزرگی یاد کرد و گفت: در صورت حل این معضل ، تولید کننده می تواند برای یک سال آینده برنامه منسجمی تهیه ، تدوین و با غلبه بر مشکلات به رونق تولید کمک کند .

  رئیس اتاق بازرگانی یزد در ادامه کمک به واحدهای تولیدی موجود و تثبیت اشتغال و تولید این بخش را عامل دوم تحقق شعار سال عنوان کرد و یادآور شد: باید حمایت ها به سمت این واحدها هدایت شود و در ادامه به فکر ارائه سیاست های جدید بود.

  قمی خاطرنشان کرد: موضوع بحث پرداخت مالیات و بیمه تأمین اجتماعی نیز از جمله مشکلات واحدهای تولیدی است که دلیل عمده آن بی عدالتی در وصول است.

  به گفته وی این ۲ مورد گرچه حق دولت است اما بی عدالتی هایی در سیستم اجرایی دیده می شود که موجب دلخوری تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی شده که کنترل و مدیریت این بخش ، کمک به دولت و رونق تولید خواهد بود.

  این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه نکته اصلی در این بخش ، بی عدالتی در محاسبات و اجرای کار است، خاطرنشان کرد: امروز بخش خصوصی با وجودی که در ظاهر ، احترام دارد اما در تصمیم سازی ها آنگونه که شایسته و لازم است نقشی ندارد و دلیل آن نیز نبود اعتماد لازم در بدنه قوه مجریه به این بخش است.

  رئیس اتاق بازرگانی یزد بی اعتمادی را نادرست عملکرد کردن تعداد اندکی در بخش خصوصی دانست و افزود: نباید این امر موجب شود تا دولت ، اعتماد به بخش خصوصی را از دست بدهد و یا اینکه کم اعتماد شود.

  قمی تأکید کرد : اگر دولت به پیشکسوتان، فعالان و تولیدکنندگان واقعی بخش خصوصی اعتماد کند مطمئنا حل مشکلات بخش تولید با سرعت بیشتری صورت خواهد گرفت و می توان به تحقق شعار رونق تولید هم امیدوار بود.

  حمایت از خودکفایی و توانمندسازی بخش های راهبردی، از بندهای اقتصاد مقاومتی است که سیاست های آن در سال ۱۳۹۲ ابلاغ شد.

  سال ۱۳۹۵ از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت. سال ۱۳۹۶ نیز «اقتصاد مقاومتی؛ تولید – اشتغال» بود و رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار سال ۱۳۹۷ را « حمایت از کالای ایرانی » اعلام کردند، امسال نیز سال «رونق تولید» نام دارد.