• شماره خبر : 31880۳۰ ۹۷
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۱۴ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • کرمان: آنفلوانزای پرندگان از طریق مصرف گوشت مرغ و تخم مرغ تحت نظارت دامپزشکی منتقل نمی گردد

  بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یکی از بیماریهای واگیر دار تنفسی است که قابلیت انتقال به انسان را دارا می باشد اما محصولاتی که تحت نظارت دامپزشکی تولید می شوند کاملا سالم و مردم با خیال راحت میتوانند مصرف نمایند.

  بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یکی از بیماریهای واگیر دار تنفسی است که قابلیت انتقال به انسان را دارا می باشد اما محصولاتی که تحت نظارت دامپزشکی تولید می شوند کاملا سالم و مردم با خیال راحت میتوانند مصرف نمایند.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان، دکتر صدیقه کاظمی نیا معاون سلامت دامپزشکی استان کرمان ضمن اعلام این که تاکنون در استان کرمان هیچ کانون تایید شده آنفلوانزای پرندگان گزارش نشده است گفت : این بیماری از طریق مصرف گوشت مرغ و تخم مرغ تحت نظارت دامپزشکی به انسان منتقل نمی شود لذا استفاده از این محصولات ، هیچگونه مخاطره ای برای سلامتی شهروندان نداشته و می توانند با خیال راحت مصرف کنند.

  وی راه های انتقال بیماری آنفلوانزای فوق حاد به انسان راتماس مستقیم با پرندگان آلوده وبیمار، تماس مستقیم با مدفوع وترشحات پرندگان و وسایل آلوده،ذبح و پرکنی طیور وماکیان آلوده وبیمار، شکار پرندگان یا تماس با پرنده تلف شده در اثر بیماری اعلام کرد .

  معاون سلامت اداره دامپزشکی در ادامه تصریح کرد:در راستای نظارت بر چگونگی رعایت ضوابط و مقررات بهداشتی در اماکن تهیه وتولید و توزیع و نگهداری و عرضه انواع فرآورده خام دامی شامل کشتارگاه ها،مراکز بسته بندی و اماکن عرضه که در زمینه گوشت مرغ ، تخم مرغ و سایر فراورده ها فعالیت دارند، بازرسان دامپزشکی با انجام بازدید های مکرر و نمونه برداری از این فراورده ها، هر گونه فرآورده خام دامی غیر بهداشتی وغیرقابل مصرف را شناسایی و ضبط و از چرخه مصرف خارج می کنند.

  وی پختن کامل فرآوردهای خام دامی مانند گوشت مرغ و تخم مرغ را قبل از مصرف از ضروریات دانست و افزود : در صورت رعایت موارد بهداشتی و خرید از مراکز عرضه مجاز تحت نظارت دامپزشکی دیگر نگرانی برای شهروندان وجود ندارد و می‌توانند با آسودگی خاطر پروتئین روزانه سفره خود را تامین نمایند.

  دکتر کاظمی نیا در پایان از همشهریان تقاضا نمود که به شایعات کذب در رابطه با این بیماری دامن نزنند و در صورت هرگونه سوال پیرامون این بیماری با شماره
  تلفن چهار رقمی ۱۵۱۲ روابط عمومی دامپزشکی کرمان تماس برقرار نمایند.