• شماره خبر : 40817۲۴ ۹۸
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۳۱ اردیبهشت
 • این صفحه را چاپ کن
 • احتمال ورود بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به استان /اعلام خطر شیوع بیماری نیوکاسل

  مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با تاکید بر اصل پیشگیری بهتر از درمان است، گفت: با توجه به بارندگی‌هایی که در اواخر سال پیش و ابتدا سال جاری داشتیم، تالاب‌های استان فعال و احتمال انتقال بیماری مذکور از پرندگان مهاجر دور از انتظار نیست، از این رو اقدامات پیش گیرانه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان باید ادامه دار باشد.

  مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با تاکید بر اصل پیشگیری بهتر از درمان است، گفت: با توجه به بارندگی‌هایی که در اواخر سال پیش و ابتدا سال جاری داشتیم، تالاب‌های استان فعال و احتمال انتقال بیماری مذکور از پرندگان مهاجر دور از انتظار نیست، از این رو اقدامات پیش گیرانه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان باید ادامه دار باشد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از ایسنا، دکتر “حسین رشیدی” در اولین نشست کمیته فنی بیماری‌های طیور هدف از این نشست را بحث و تبادل نظر و بررسی چالش‌ها پیرامون بیماری‌های طیور خصوصا مدیریت و کنترل بیماری نیوکاسل، اتخاذ تمهیدات لازم در خصوص واقعی سازی آمار جوجه ریزی، ثبت عملیات واکسیناسیون، سابقه واحدهای پرورش طیور و نیز مدیریت بحران کمبود دارو و واکسن بیان کرد و گفت: با توجه به پیگیری‌های دولت در بحث رونق تولید و نیز شرایط موجود در کشور، قطعا حفظ و حراست از سرمایه‌های ارزشمند صنعت مرغداری به عنوان یکی از صنایع مهم تامین‌کننده امنیت غذایی، به همراه ارتقا و بهبود تولید پروتئین مورد نیاز جامعه، باید در دستور کار دستگاه‌های متولی به این امر قرار گیرد و همه دستگاه‌ها از تمام ظرفیت‌های خود در این جهت استفاده کرده و با یکدیگر همکاری همه جانبه داشته باشند.

  رشیدی با بیان اینکه اداره کل دامپزشکی استان کرمان متولی امر بهداشت در بخش دام، طیور و آبزیان می باشد و این اداره کل تمام تلاش خود را بکار گرفته است که در جهت همکاری با تولیدکنندگان مربوطه در بحث رونق تولید پیشقدم باشد، اظهار کرد: در سال‌های قبل با بحران بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به‌خصوص در پرندگان تخم‌گذار در کشور مواجه بودیم که خوشبختانه با تمهیدات پیشگیرانه صورت گرفته، سه سال متوالی از ورود این بیماری به استان جلوگیری کردیم و در سطح کشور نیز جولان بیماری رو به خاموش شدن می باشد.

  وی با اعلام خطر شیوع بیماری نیوکاسل چنین گفت: خسارات بیماری نیوکاسل کمتر از آنفلوآنزای فوق حاد طیور نیست و این بیماری خسارات و اثرات قابل توجهی به صنعت مرغداری وارد می کند، لذا باید در جهت پیشگیری از این بیماری اقدامات اساسی انجام شود.

  مدیرکل دامپزشکی استان کرمان تصریح کرد: با توجه به محدودیت‌های تامین دارو و واکسن در سال جاری، لزوم مدیریت برنامه‌ریزی شده واکسن و دارو ضروری است لذا لازم است تا اطلاع رسانی در این رابطه خصوصا توسط تشکل‌ها به مرغداران انجام شود.

  رشیدی با اعلام اجرای طرح «مرغ سایز» در استان افزود: اجرای «مرغ سایز» در استان سبب ارتقاء بهره‌وری و اقتصادی شدن تولید از طریق کاهش ضریب تبدیل مواد غذایی و کاهش هزینه‌های تولید (صرفه‌جویی در واردات نهاده‌های خوراک طیور)، افزایش کیفیت و سلامت گوشت و … می گردد.

  وی ضمن بیان لزوم اشراف کلیه نیروهای دولتی و خصوصی دامپزشکی بر سامانه‌های موجود اعلام کرد: مدیریت صنعت مرغداری با بهره‌گیری از ظرفیت سامانه‌های GIS اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور و نیز اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی، بهبود و ارتقا یافته از این رو استفاده و بروزرسانی این سامانه‌ها توسط مراکز بخش خصوصی و مسئولان فنی کشتارگاه‌ها، در جهت ثبت دقیق آمار جوجه ریزی و کشتار طیور درراستا مدیریت بهینه نیاز استان به گوشت مرغ، اجتناب‌ناپذیر است.

  مدیر کل دامپزشکی استان کرمان ضمن بیان یافتن حلقه های مفقود شده امنیت زیستی در مزارع پرورشی از تشکیل کمیته اختصاصی کاهش شیوع بیماری نیوکاسل به صورت ماهیانه در استان خبر داد.

  به گزارش ایسنا، دکتر کاظمی نیا معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان نیز در این جلسه در خصوص شیوع بیماری نیوکاسل در کشور گفت: محدودیت های ایجادشده در کشور سبب شده واردات واکسن با مشکل مواجه شود، که باید در این راستا توزیع واکسن و نهاده در استان را مدیریت کنیم.