• شماره خبر : 35394۳۱ ۹۸
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۱۲ شهریور
 • این صفحه را چاپ کن
 • کشاورزی آسیا در معرض تهدید کرم برگ خوار/ ۸۰ محصول در خطر آفتی که از هند می آید

  براساس اعلام فائو، کرم برگ خوار (Fall Armyworm) که می تواند امنیت غذایی و معیشت میلیون ها کشاورز به ویژه زمین های زراعی کوچک را در آسیا در معرض تهدید قرار دهد، از هند آمده است و بخش های جنوب شرقی آسیا و جنوب چین با خطر بیشتری مواجه هستند.

  کرم برگ خوار

  فائو هشدار داد؛

  کشاورزی آسیا در معرض تهدید کرم برگ خوار/ ۸۰ محصول در خطر آفتی که از هند می آید

  براساس اعلام فائو، کرم برگ خوار (Fall Armyworm) که می تواند امنیت غذایی و معیشت میلیون ها کشاورز به ویژه زمین های زراعی کوچک را در آسیا در معرض تهدید قرار دهد، از هند آمده است و بخش های جنوب شرقی آسیا و جنوب چین با خطر بیشتری مواجه هستند.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از FAO، به تازگی کرم برگ خوار در هند مشاهده شده است. این اولین باری است که این آفت در آسیا دیده شده است.

  این حشره می تواند مسافت های طولانی (بیش از ۱۰۰ کیلومتر در شب) را پرواز کند و محصولات زراعی را در تمام طول سال با توجه به شرایط آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری منطقه، از بین ببرد. این بدان معناست که همیشه محصولات زراعی و علف های هرز برای تغذیه این آفت وجود دارند.

  کرم برگ خوار، می تواند از ذرت و حدود ۸۰ محصول زراعی دیگر شامل برنج، سبزیجات، بادام زمینی و پنبه  تغذیه کند.

   

  اثرات مخرب کرم برگ خوار بر مزارع ذرت و برنج

  کندهاوی کادیرسن، معاون مدیرکل فائو و نماینده این سازمان در آسیا و اقیانوسیه، گسترش این آفت را یک تهدید می داند که نمی توان نادیده گرفت و در این باره می گوید: کرم برگ خوار می تواند اثرات مخربی بر ذرت و برنج آسیا، به ویژه زمین های کوچک کشاورزی که صاحبانش به محصولات آن برای تامین غذا و کسب درآمد نیاز دارند، بگذارد.

  در آسیا حدود ۸۰ درصد از مناطق کشاورزی را مزارع کوچک تشکیل داده است و برنج و ذرت در میان محصولاتی قرار گرفته اند که بیشترین تولید و مصرف را دارند.

  سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون هکتار ذرت و برنج در آسیا کشت می شود. چین دومین کشور بزرگ تولیدکننده ذرت در جهان است و بیش از ۹۰ درصد برنج جهان در منطقه آسیا و آسیا- اقیانوسیه تولید و مصرف می شود.

  کرم برگ خوار که منشا آمریکایی دارد، پیش از این نیز در سرتاسر آفریقا، جایی که برای اولین بار در اوایل سال ۲۰۱۶ شناسایی شد، گسترش یافته بود.

  در اوایل سال ۲۰۱۸، همه مناطق آفریقا، به ویژه ۱۰ منطقه در شمال این قاره، به این آفت آلوده شدند که منجر به آسیب به میلیون ها هکتار از مزارع ذرت و سورگوم شد.

   

  فائو تخصص خود را در مدیریت پایدار کرم برگ خوار ارائه می دهد

  با توجه به دانش و تجربه فائو در مدیریت پایدار کرم برگ خوار در مزارع آفریقایی، این سازمان همکاری خود  را با دولت ها و کشاورزان آسیایی، که باید هرچه سریعتر برای مدیریت این آفت تصمیم گیری کنند، اعلام کرده است.

  هانس دریر، مدیر بخش حمایت تولید و حفاظت از گیاهان فائو در این باره می گوید: بیشترین اقداماتی که فائو پیش از این در جنوب صحرای آفریقا انجام داد، کمک به کشاورزان و دولت ها برای رصد بهتر و کاهش خسارات ناشی از گرم برگ خوار بود که می توان این شیوه را در آسیا نیز به کار گرفت.

  این اقدامات توصیه های مدیریت آفت کش ها، رصد کردن، هشدار زودهنگام و راهنمای عملیاتی برای کشاورزان و دولت در زمینه چگونگی مدیریت بهتر این آفت را شامل می شود؛

  – به کارگیری سیستم نظارت و هشدار زودهنگام (FAMEWS)، برای رصد کردن، تجزیه و تحلیل هشدارهای اولیه شامل ریسک امنیت غذایی

  – برآوردهای دقیق میزان احتمالی از بین رفتن محصولات یا افت کیفیت آن، بر اساس داده های FAMEWS

  – ارائه مشاوره فنی و راهبردی مدیریت بهتر مزارع شامل مدیریت آفت کش ها به ویژه در مزارع کوچک

  – ارائه برنامه آموزشی فائو شامل Fall Armyworm Farmer Field School Guide و سایر برنامه های تهیه شده توسط این سازمان به کشاورزان

  – حفظ توانایی های فنی و هماهنگی در سطح کشور، منطقه و جهان به منظور تقویت کشورهای عضو فائو، سازمان های کشاورزی و کشاورزان مستقل برای مدیریت این آفت.

  به محض شناسایی کرم برگ خوار در آفریقا، فائو اقداماتی فوری شامل گرد هم آوردن متخصصان برای به اشتراک گذاشتن دانش و تجربه شان در مدیریت این آفت، گسترش ابزار کشاورزان (راهنمای کشاورزان، برنامه های تلفن همراه، پلت فرم وب، FAWRisk-Map) برای ایجاد مکانیزم هشدار، نظارت و دریافت پاسخ اولیه انجام داد.

  فائو به کشورها در کاهش خسارت ناشی از این آفت، گسترش برنامه ها و روش های عملیاتی، سیاستگذاری و آموزش کشاورزان و فعالان این بخش کمک می کند.

  تا کنون، بیش از ۳۰ پروژه تحت حمایت فائو در آفریقا برای مبارزه با کرم برگ خوار اجرا شده است.