• شماره خبر : 36306۲۹ ۹۸
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۲۸ مهر
 • این صفحه را چاپ کن
 • کشاورزی در فضا با استفاده از هورمون های گیاهی/ کشت گوجه فرنگی و سیب زمینی با کمک هورمون

  پژوهش های جدید دانشمندان دانشگاه زوریخ (سوییس) نشان می دهد، استفاده از هورمون های گیاهی مانند استریگولاکتون، کشاورزی را در فضا امکانپذیر می کند.

  کشاورزی در فضا

  دانشمندان دانشگاه زوریخ اعلام کردند:

  کشاورزی در فضا با استفاده از هورمون های گیاهی/ کشت گوجه فرنگی و سیب زمینی با کمک هورمون

  پژوهش های جدید دانشمندان دانشگاه زوریخ (سوییس) نشان می دهد، استفاده از هورمون های گیاهی مانند استریگولاکتون، کشاورزی را در فضا امکانپذیر می کند.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از Scitecheuropa، زیست شناسان دانشگاه زوریخ در مقاله ای تاثیر هورمون های گیاهی بر کشاورزی و تولید غذا در فضا را مورد بررسی قرار دادند.

   

  کشاورزی در فضا چیست؟

  یکی از چالش های کشف فضا، فراهم آوردن شرایط کشاورزی در خارج از کره زمین است.

  لزوم تامین غذا برای ادامه کشف ناشناخته های فرازمینی، باعث شده تا تحقیقاتی در زمینه هورمون های گیاهی که می تواند برای دستیابی به این هدف مورد استفاده قرار بگیرد، انجام شود.

  براساس این مقاله، انسان برای کشف سیارات به توسعه روش های مناسب برای تامین غذا نیاز دارد.

  کشاورزی در مقیاس گسترده و با شرایطی مشابه کره زمین در فضا با دو چالش اساسی مواجه است؛ بازدهی گیاه در شرایط ریزگرانشی و تغذیه آن در خاک های بیرون از محیط کره زمین که موادمغذی کمتری دارند.

   

  استفاده از هورمون های گیاهی

  پیش از این شواهد کافی برای تایید تئوری استفاده از هورمون های گیاهی برای کشاورزی در فضا وجود نداشت.

  این مطالعات نشان می دهد، از آنجایی که تامین نیازهای زیست محیطی در ایستگاه بین المللی فضایی (ISS) کاری دشواری و شرایط ریزگرانشی در پروازهای پارابولیگ (پروازهای گرانش صفر) کوتاه مدت است، استفاده از هورمون های گیاهی مورد بررسی قرار نگرفته بود.

  در روش جدید، هورمون گیاهی با ایجاد سازگاری میان ریشه‌ گیاه و قارچ‌های موجود در خاک، رشد محصولات زراعی را به میزان قابل توجهی بهبود می دهد.

  دانشمندان این دانشگاه در حال انجام آزمایش هایی روی گیاهان نمونه برای استفاده از هورمون گیاهی در محیط های خارج از کره زمین هستند.

   

  کشت فضایی گوجه فرنگی و سیب زمینی با هورمون استریگولاکتون

  لورنزو ورگی، سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید: برای رشد دانه محصولاتی مانند گوجه فرنگی و سیب زمینی در شرایط چالش برانگیز فضا، باید همزیستی میان ریشه‌ گیاه و قارچ‌های موجود در خاک را تقویت کنیم.

  وی می افزاید: این امر با استفاده از هورمون استریگولاکتون امکانپذیر به نظر می رسد و یافته های ما می تواند راه کشت موفقیت آمیز این گونه محصولات را در فضا هموارتر کند.