• شماره خبر : 31865۳۰ ۹۷
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۳ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • گیلان: پیشگیری از شیوع لمپی اسکین با واکسیناسیون دام‌ها در استان

  دکتر محمد فرج واجاری رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان گیلان اعلام کرد: واكسيناسيون دام‌ها عليه بيماري لمپی اسکین از ابتدای دی‌ماه 1396 در سراسر استان گیلان توسط شبکه‌های دامپزشکی در قالب اکیپ‌های بخش دولتی آغاز شد و از ابتدای فاز تا کنون(دوم اسفند ماه 1396) تعداد 92 هزار رأس گاو و گوساله بر علیه اين بیماری در شهرستان‌ها واکسینه شده‌اند.

  دکتر محمد فرج واجاری رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان گیلان اعلام کرد: واکسیناسیون دام‌ها علیه بیماری لمپی اسکین از ابتدای دی‌ماه ۱۳۹۶ در سراسر استان گیلان توسط شبکه‌های دامپزشکی در قالب اکیپ‌های بخش دولتی آغاز شد و از ابتدای فاز تا کنون(دوم اسفند ماه ۱۳۹۶) تعداد ۹۲ هزار رأس گاو و گوساله بر علیه این بیماری در شهرستان‌ها واکسینه شده‌اند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، وی افزود: عملیات واکسیناسیون در سراسر استان با استفاده از توان بخش دولتی به‌صورت رایگان انجام می‌شود و تا فروردین ۱۳۹۷ ادامه دارد.

  دکتر فرج واجاری از دامداران استان خواست با اکیپ‌های واکسیناسیون همکاری لازم را داشته باشند.

  وی در خصوص این بیماری گفت: لمپی اسکین یک بیماری نوپدید ویروسی مختص گاو و گوساله است که از سال ۹۳ از مرزهای غربی وارد کشور ایران شده است و با علائم تب، تاول‌های پوستی، کم اشتهایی، ورم دست و پا و لنگش در دام‌ها بروز می‌کند.

  عامل انتقال این بیماری ویروسی، برخی حشرات پروازی مانند پشه و مگس‌‌های خونخوار هستند؛ بنابراین سمپاشی جایگاه نگهداری دام‌ها در کنار واکسیناسیون، نقش بسزایی در جلوگیری از انتشار بیماری دارد.

  لمپی اسکین بیماری قابل سرایت به انسان نیست.