• شماره خبر : 34501۲۷ ۹۷
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۱۹ تیر
 • این صفحه را چاپ کن
 • گیلان:سمپاشی دامها و اماکن دامی جهت پیشگیری از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو

  بیماری خطرناک تب خونریزی دهنده کریمـه کنگـو از طریق گزش انواع کنه های دامی، تماس با حیوان آلوده و لاشه آن و ترشحات بدن افراد آلوده ایجاد می شود.

  گیلان:سمپاشی دامها و اماکن دامی جهت پیشگیری از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو

  بیماری خطرناک تب خونریزی دهنده کریمـه کنگـو از طریق گزش انواع کنه های دامی، تماس با حیوان آلوده و لاشه آن و ترشحات بدن افراد آلوده ایجاد می شود.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان گیلان، دکتر محمد فرج واجاری رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی دامپزشکی استان اعلام کرد: با توجه به مشاهده مواردی از ابتلا به بیماری خطرناک تب خونریزی دهنده کریمـه کنگـو در انسان در بعضی از مناطق کشور، به منظور پیشگیری از ابتلا به این بیماری خطرناک، دامپزشکی استان گیلان نسبت به سمپاشی ۱۹ هزار و ۳۳۱ راس گاو و گوساله و نیز ۵۷ هزار و ۲۰ راس گوسفند و بز و ۲۲۰ هزار و ۳۹۷ متر مربع جایگاه دام با سموم یارانه ای و بصورت رایگان اقدام کرد. این اقدامات به جهت مبارزه با انگلهای خارجی و کنه های دامی انجام شده و همچنین با انجام این اقدامات، دامداران استان با آموزش عملی از مزایای مبارزه با کنه های دامی آگاهی یافتند.
  وی با بیان اینکه، بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از جمله بیماریهای خطرناکی است که از دام به انسان منتقل می شود، افزود: این بیماری از طریق گزش انواع کنه های دامی، تماس با حیوان آلوده و لاشه آن و ترشحات بدن افراد آلوده ایجاد می شود.
  بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در دامها علائم قابل توجهی ندارد و پس از گزش کنه آلوده، ویروس تا یک هفته در بدن دام می ماند ولی دام علائم ظاهری بیماری را نشان نمی دهد. موارد تک گیر و یا همه گیری های ناگهانی این بیماری در انسان به صورت یک بیماری خونریزی دهنده و خطرناک با مرگ و میر بالا ظاهر می شود.
  مخزن اصلی ویروس این بیماری در طبیعت کنه ها می باشند و برای پیشگیری و کنترل بیماری می بایست بر آموزش افراد در معرض خطر شامل دامپزشکان، پزشکان، قصابان، کارگران کشتارگاه ها، روستائیان، دامداران و همچنین سمپاشی دام و اماکن دامی و قطع چرخه انتقال احتمالی ویروس از طریق کشتار دامها در کشتارگاههای صنعتی اقدام کرد.
  دکتر فرج واجاری در پایان اضافه کرد: دامداران محترم استان می بایست جهت مبارزه با کنه های دامی و پیشگیری از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، دامهای خود را بصورت ماهانه در فصل گرما(از اردیبهشت تا مهر ماه هر سال) با سموم مخصوص دامی سمپاشی کنند.