• شماره خبر : 36087۲۷ ۹۸
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۱۷ مهر
 • این صفحه را چاپ کن
 • یزد در زمینه بیماری هاری شرایط خوبی ندارد/ شناسایی ۱۳ کانون هاری در استان

  مدیرکل دامپزشکی استان یزد با اشاره به موضوع سگ‌های ولگرد در یزد گفت: یزد در زمینه بیماری هاری شرایط خوبی ندارد.

  مدیرکل دامپزشکی استان یزد با اشاره به موضوع سگ‌های ولگرد در یزد گفت: یزد در زمینه بیماری هاری شرایط خوبی ندارد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از مهر، «دکتر علی‌اکبر حدادزاده» پیش از ظهر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته دامپزشکی، اظهار داشت: بیماری هاری از بیماری‌های بسیار خطرناک برای انسان است که از حساسیت بسیار بالایی نیز برخوردار است.

  وی با اشاره به شناسایی کانون‌های این بیماری در استان ادامه داد: با توجه به حساسیتی که این بیماری دارد و خطراتی که انسان را تهدید می‌کند در این زمینه تاکنون ۱۳ کانون شیوع هاری در استان شناسایی ‌شده است.

  مدیرکل دامپزشکی استان یزد با اشاره به اقدامات انجام شده در این زمینه اضافه کرد: یکی از اقداماتی که برای مقابله با هاری در استان انجام‌ شده اجرای طرح جمع‌ آوری و واکسیناسیون سگ‌‌های ولگرد بوده است.

  وی بیان داشت: در این زمینه شهرداری‌ها مسئول اجرای کار هستند و باید برای جمع‌آوری سگ‌های ولگرد و پیشگیری از انتقال این بیماری به انسان اقدام کنند.

  دکتر حدادزاده اضافه کرد: این بیماری علاوه بر سگ، در حیوانات وحشی و حیات وحش مانند روباه و شغال نیز وجود دارد و با توجه به خشکسالی‌های متوالی و شدید، این حیوانات به حاشیه‌های شهر نزدیک شده‌اند که برای انسال خطراتی به دنبال دارد.

  وی با تاکید بر حساسیت بالای این بیماری و اهمیت پیشگیری از آن اضافه کرد: کسانی که برای سرگرمی یا نگهبانی، از حیواناتی نظیر سگ و گربه نگهداری می ‌کنند نیز باید سالانه حیوانات خود را در برابر این بیماری واکسینه کنند.