• شماره خبر : 32353۳۰ ۹۷
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۱۵ فروردین
 • این صفحه را چاپ کن
 • ۳ ترکیب سالم حشرات برای خوراک دام

  حشرات، موجوداتی اثربخش برای تامین خوراک حیوانات هستند، زیرا نه تنها مواد مغذی ارزشمند، بلکه ترکیبات خاصی دارند که می تواند به تعدیل ریزاندامگان همزیست حیوانات و بهینه سازی سلامتشان کمک کند.

  خوراک دام

   ۳ ترکیب سالم حشرات برای خوراک دام

  حشرات، موجوداتی اثربخش برای تامین خوراک حیوانات هستند، زیرا نه تنها مواد مغذی ارزشمند، بلکه ترکیبات خاصی دارند که می تواند به تعدیل ریزاندامگان همزیست حیوانات و بهینه سازی سلامتشان کمک کند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از allaboutfeed، اثرگذاری این ترکیبات سالم در یک مقاله جدید در مجله حشرات با عنوان غذا و خوراک به چاپ رسیده است. این مقاله به بحث درباره اثرات کیتین، لوریک اسید و پپتیدهای ضدمیکروبی تولید شده توسط حشرات می پردازد. این ترکیبات برای حیوانات تولیدکننده غذا سودمند است و می تواند به نیاز به مصرف آنتی بیوتیک ها را نیز کاهش دهد.

   

  کیتین

  اولین ترکیب سالم حشرات، کیتین نام دارد. کیتین بخشی از استخوان بندی خارجی سخت‌پوستان و حشرات است. کیتین و مشتقات آن می توانند سلول های ایمنی ذاتی را تحریک کنند. برای مثال، تغذیه جوجه های گوشتی با کیتین میگو، مانع از رشد پاتوژن های غذابرد اشریشیا کلی و سالمونلا در روده می شود.

  آزمایش های دیگر نشان داد که به علت خواص هیپولیپیدمیک و هیپوکلسترولمیک کیتین، تغذیه جوجه های گوشتی با این ماده منجر به کاهش چربی بدن و تولید گوشت بدون چربی و عضلانی تر (لخم) می شود.

   

  در مرغ های تخمگذار نیز که با حدود ۱٫۰۲ گرم در روز از کیتین تولید شده با کرم مگس بلک سولجر تغذیه شده بودند، افزایش ایمنی و مقاومت به بیماری را نشان می دهد.

  تحقیقات نشان داده است که کیتین در ماهی باعث کاهش رشد پاتوژن با افزایش رشد ریزاندامگان همزیست  روده ای مفید و اثرات مثبت بر عملکرد و سلامت آن می شود.

   

  اسید لوریک

  دومین ترکیب مفید حشرات، اسید لوریک است. اسید لوریک فعالیت ضدویروسی و ضدباکتری دارد. مگس های بلک سولجر بین ۱۵ تا ۴۹ درصد چربی بر اساس ماده خشک دارند. مخصوصا، مشخصه اسید چرب دوره فعالیت کم لارو قبل از شفیره شدن در اسید لوریک اسید چرب زنجیره متوسط بالا است. چربی دوره فعالیت کم لارو قبل از شفیره شدن که بر زباله های ارگانیک با مقادیر زیاد نشاسته رشد می کنند، حاوی  تا ۶۰درصد اسید لوریک است.

   

  به تازگی یک آزمایش برون تنی نشان داد که چربی مگس بلک سولجر در دوره فعالیت کم لارو قبل از شفیره شدن  باعث کاهش رشد لاکتوباسیلوس با بیشترین اثرات ضد باکتریایی در برابر عفونت های D-streptococci در خوک ها می شود.

   

  پپتیدهای ضد میکروبی

  سومین عنصر سالم حشرات، پپتیدهای ضدمیکروبی است. بیشترین تنوع پپتیدهای ضدمیکروبی در حشرات یافت می شود و تا کنون بیش از ۱۵۰ پروتئین حشرات با فعالیت ضدمیکروبی شناخته شده اند.

  در خوک ها و جوجه های گوشتی،  پپتیدهای ضدمیکروبی باعث بهبود عملکرد رشد، هضم مواد مغذی و سلامت روده، تغییر مثبت ریزاندامگان همزیست روده ای و بالا بردن سیستم ایمنی می شوند. در جوجه های گوشتی، پپتید ضد میکروبی P5 می تواند به عنوان یک جایگزین برای آنتی بیوتیک ها به عنوان یک ارتقا دهنده رشد استفاده شود.

  منبع: http://www.allaboutfeed.net/