• شماره خبر : 35549۴ ۹۸
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۸ شهریور
 • این صفحه را چاپ کن
 • ۶۰ درصد کاهش تولید برنج را جبران می کنیم/از ظرفیت اراضی دیم در کشور استفاده نکردیم

  مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی، سیاست وزارت جهاد کشاورزی را محدود کردن کشت برنج تنها در دو استان گیلان و مازندران با توجه به کمبود شدید آب در کشور مطرح کرد و گفت: برنامه هایی داریم تا 60 درصد کاهش تولید برنج در دیگر استان ها را در این دو استان جبران کنیم.

  کاهش تولید برنج

  مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی:

  ۶۰ درصد کاهش تولید برنج را جبران می کنیم/از ظرفیت اراضی دیم در کشور استفاده نکردیم

  مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی، سیاست وزارت جهاد کشاورزی را محدود کردن کشت برنج تنها در دو استان گیلان و مازندران با توجه به کمبود شدید آب در کشور مطرح کرد و گفت: برنامه هایی داریم تا ۶۰ درصد کاهش تولید برنج در دیگر استان ها را در این دو استان جبران کنیم.

  به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، فرامک عزیزکریمی در حاشیه ششمین گردهمایی سراسری کشت محصولات زراعی در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: در سایر استان ها نیز در یک دوره سه تا پنج ساله با کمک وزارت نیرو، کشت محصولات جدید را جایگزین می کنیم.

  عزیزکریمی با بیان اینکه در گذشته برنج در استان های فارس و اصفهان در سطوح وسیع کشت می شد، اما در حال حاضر در همان مناطق کشت پاییزه هم امکانپذیر نیست، تصریح کرد: پیش از اینکه شرایط آب در کشور بحرانی تر شود، باید محدودیت کشت را اعمال کنیم.

  عزیزکریمی با بیان اینکه هر ساله در شهریورماه، برنامه کشت و میزان افزایش محصولات زراعی را برنامه ریزی می کنیم، اظهار کرد: در برخی محصولات کاهش سطح زیرکشت داریم که با افزایش عملکرد جبران می شود.

  مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی با اعلام اینکه وزارت جهاد کشاورزی طرحی ویژه برای تولید علوفه دیم دارد، تصریح کرد: از ظرفیت ۶ میلیون هکتار اراضی دیم در کشور استفاده نکرده ایم.

  وی با تاکید بر اینکه برای تامین امنیت غذایی کشور به تولید علوفه نیاز داریم، گفت: با تولید علوفه دیم، حاصلخیزی خاک تقویت می شود.

  مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی درباره سطح زیر کشت پاییزه محصولات کشاورزی نیز اظهار کرد: سطح زیرکشت گندم آبی را ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار، گندم دیم ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار، جو ۷۵۰ هزار هکتار آبی و یک میلیون هکتار دیم است.

  عزیزکریمی با بیان اینکه ۱۶ رقم جدید بذر پنبه وارد کشور شده است، گفت: این محصول در کشت نشایی آب زیادی مصرف می کند، از این رو، بر اصلاح روش‌های کشت آن کار می کنیم.