• شماره خبر : 27308۳۰ ۹۷
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۱۹ مهر
 • این صفحه را چاپ کن
 • تولید یک میلیون و ۱۵۳ هزار تن هلو و شلیل

  مدیر کل امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی، تولید هلو و شلیل را در سال ۱۳۹۶ یک میلیون و ۱۵۳ هزار تن اعلام کرد.

  مدیر کل امور میوه‌های سردسیری وزارت جهاد کشاورزی:

  تولید یک میلیون و ۱۵۳ هزار تن هلو و شلیل

  مدیر کل امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی، تولید هلو و شلیل را در سال ۱۳۹۶ یک میلیون و ۱۵۳ هزار تن اعلام کرد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، شکراله حاجیوند اظهار داشت: این میزان تولید در مقایسه با پارسال ۶٫۸ درصد افزایش داشته است.
  وی شرایط اقلیمی مناسب و نبود یخبندان و سرمازدگی بهاره و همچنین تجهیز باغ ها به سیستم های نوین آبیاری ای را از عومل افزایش تولید محصول هلو و شلیل در استان های مختلف بیان کرد.
  حاجیوند افزود: استان های البرز، مازندران، فارس، گلستان، همدان، آذربایجان غربی، مرکزی، قزوین، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه، ۱۰ استان برتر تولید کننده هلو و شلیل در کشور هستند و استان اصفهان با تولید ۲۵ هزار تن هلو و شلیل در رتبه سیزدهم قرار دارد.
  وی خاطرنشان کرد: باغدار علویجه ای مورد اشاره در گزارش رسانه های گروهی هم قسمت عمده محصول درجه یک خود را به فروش رسانده و آنجه منجر به خسارت شده، مربوط به محصول درجه ۳ و درجه ۴ هلوی رقم کاردی بوده که بازار پسندی لازم را نداشته است.
  حاجیوند یادآور شد: گزارش اتحادیه باغداران کشور حاکی است که در مناطق عمده تولید هلو و شلیل از جمله استان های مازندران، البرز و گلستان قیمت فروش محصول با توجه به کیفیت و زمان عرضه متفاوت بوده و محصول با کیفیت مناسب، از ۲۵۰۰۰ ریال تا ۶۰۰۰۰ ریال به فروش رسیده است.
  مدیرکل امور میوه های سردسیری و خشک معاونت امور باغبانی، جایگزینی باغ های قدیمی با پایه های رویشی مقاوم در برابر تنش ها، اصلاح باغ های غیر اقتصادی (درجه ۲) و کشت ارقام متنوع تجاری با زمان رسیدن متفاوت برای عرضه محصول در مواقع مختلف سال را از سیاست های معاونت امور باغبانی در زمینه باغ های هلو و شلیل اعلام کرد.
  حاجیوند افزود : ترویج بکارگیری سردخانه برای ذخیره بخشی از محصول و عرضه آن در زمان مناسب،توسعه کشت هلو و شلیل در زیر پوشش (کشت گلخانه ای) به منظور تولد محصول خارج از فصل در برنامه است.
  همچنین توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی و همچنین ساماندهی بازار میادین میوه و تره بار داخل کشور و شناسایی بازارهای هدف صادراتی با تقویت و تکمیل زنجیره تولید تا عرضه نیز از سیاست های معاونت امور باغبانی در تولید محصولات هلو و شلیل است.