- پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران - http://agna.ir -

مهندسان ناظر، بازوان توانمند علمی و اجرایی وزارت جهاد کشاورزی هستند

ناظران کشاورزی

مهندسان ناظر، بازوان توانمند علمی و اجرایی وزارت جهاد کشاورزی هستند

 

بخش کشاورزی ایران بیش از هر چیز به علمی شدن نیاز دارد تا با تولید کمی و کیفی محصولات کشاورزی [1]به اهداف اصلی و همچنین کاهش تصدیگری سایر دستگاه ها دولتی دست یابد.

اگنا- در این مهم با علمی کردن بیشتر  کشاورزی تولیدات ما از لحاظ المان ها و پارامترهای بهداشتی بیش از پیش سالم و در نتیجه هزینه های سنگین متحمل بر دولت کاهش می یابد. بطور کل آمار روز افزون انواع بیماری های غیر قابل درمان و سخت، انواع سرطان ها، نازایی و حتی بیماری های روحی بی تاثیر از محصولات کشاورزی بر جسم و جان بشر نیست.

 

بدیهی است هزینه های متحمل بر دولت در بخش درمان و هزینه های متحمل بر سازمان های دولتی مانند تامین اجتماعی و همچنین بیمه خدمات درمانی در بحث پوشش بیمه ای بسیار سنگین تر از هزینه های پیشگیری است .

مهم تر از آن آسیب های اجتماعی و روحی مرتبط با دوران بیماری و پسابیماری و مرگ و میرهای ناشی از بیماری ها و بی سرپرست شدن خانواده ها و هزینه های دیگر متحمل بر دستگاه های حمایتی مانند کمیته امداد در ساماندهی خانواده های بی سرپرست است.

 

تولید محصولات سالم با کمک ناظران کشاورزی

اینها همه یک روی سکه هستند که ابعاد بیشتر و موشکافانه آن هرچند ریز است اما هزینه های هنگفت مالی بر دولت و هزینه های جبران ناپذیر مالی و روحی بر مردم دارد. با علمی کردن بیش از پیش بخش کشاورزی از طریق مهندسان کشاورزی مجرب و کارکشته می توان محصولاتی سالم و بهداشتی تر تولید کرد.

 

اگر بگوییم در آینده جنگ های کشورها پیرامون آب و غذا خواهد بود و جنگ جهانی آب و غذا در آینده اتفاق خواهد افتاد سخن عبثی نگفته ایم و این کاملا منطقی است. بنابراین کشوری بی نیاز از بیگانگان خواهد بود که اصول ناوابستگی را از هم اکنون در برنامه هایش ببیند.

 

در این میان حمایت و به کارگیری مهندسان ناظر کشاورزی از این نظر که تعهد و انگیزه شان را در جهت خدمت بیشتر به بخش ماناتر خواهد کرد، به وزارت جهاد کشاورزی در رسیدن به اهداف عالیه کمک شایانی می کند تا از این قشر علمی و زحمتکش و مجرب در برنامه هایش بیشتر بهره مند شود.

 

۳۰ هزار پست خالی در وزارت جهاد کشاورزی

با این تفاسیر و به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در حال حاضر۳۰ هزار پست خالی در این وزارتخانه وجود دارد(خبرگزاری تسنیم-جوادی معاون توسعه نیروی انسانی وزارت جهاد کشاورزی ۲۸ آذر ۱۳۹۴ ، شناسه خبر ۹۴۷۴۷۰) و انتظار می رود دولت در راستای نیاز واقعی کشور به مهندسان کشاورزی از لحاظ علمی کردن بخش با توجه به اینکه این دستگاه یک وزارتخاته تخصصی است و طبعا به نیروی تخصصی بیشتر نیاز دارد، اقدام کند.

 

افزون بر گفته مسئولان دولتی، نمایندگان مجلس نیز به این موضوع آگاهند. برای نمونه علی اصغر یوسف‌نژاد، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ در خصوص استخدام ناظران کشاورزی [1]اظهار کرد: «قانون استخدام ناظران جهاد کشاورزی در سال۹۰ تصویب شد و حدود ۱۰ سالی است که بحث ناظران در مجلس مطرح است و عده زیادی از آنها استخدام شدند و عده ای نیز طبق مصوبه سال۹۰ و پس از این مصوبه، باقی مانده اند.

از آنجایی که استخدام ناظران بار مالی برای دولت دارد لذا دولت قول داد تا بار مالی آن را مشخص کند که در حال حاضر موضوع در کمیسیون اجتماعی قرار دارد و تقریبا تصویب شده و قابل ارائه به صحن علنی مجلس است و ربطی به بودجه ندارد اما دولت موظف شد برای ناظران جدیدی که می‌خواهند استخدام شوند موافقت کند و در دستور کار مجلس قرار گیرد تا در قانون‌گذاری تصمیم گیری شود.»

 

با توجه به ظرفیت های ایجاد شده در سال های اخیر و بند ج ماده ۲۴ قانون مدیریت خدمات کشوری و با عنایت به نیاز مبرم بخش کشاورزی به تخصصی شدن و استفاده از نیروها و سرمایه های انسانی علمی، مجرب و کارکشته که آزمون و خطاها را پشت سر گذاشته اند امید و انتظار می رود دولتی که شعارش اشتغالزایی است در لایحه بودجه ۹۷ این موضوع مهم و حیاتی را پیش بینی نماید تا این سرمایه های علمی، کارکشته آزموده و مجرب تعیین تکلیف شوند تا جوانان مردم که عمری برای کشور زحمت کشیده اند از این بلاتکلیفی نجات یابند.

[2] [3] [4]