• شماره خبر : 31121۳۰ ۹۷
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۱۶ بهمن
 • این صفحه را چاپ کن
 • تردید دولت در تصمیم گیری برای نرخ خرید تضمینی گندم/ با ۲ میلیون تن کم مصرفی کود کشاورزی مواجهیم

  معاون تولیدات امور زراعی وزارت جهادکشاورزی، گفت: سرنوشت گندم با نان مردم گره خورده و این موضوع کار دولت را در تعیین نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی به ویژه گندم سخت کرده است.

  عباس کشاورز+معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی

  معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد:

  تردید دولت در تصمیم گیری برای نرخ خرید تضمینی گندم/ با ۲ میلیون تن کم مصرفی کود کشاورزی مواجهیم

  معاون تولیدات امور زراعی وزارت جهادکشاورزی، گفت: سرنوشت گندم با نان مردم گره خورده و این موضوع کار دولت را در تعیین نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی به ویژه گندم سخت کرده است.

  به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، عباس کشاورز، در نشست خبری اظهار کرد: ما هم منتظر اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی از سوی شورای اقتصاد هستیم.

  معاون حجتی افزود: امیدواریم شورای اقتصاد در راستای حمایت از کشاورزان هرچه سریع تر نرخ های خرید تضمینی را اعلام کند.

  وی گفت: البته تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی مربوط به این دولت نیست و این موضوع در دولت های گذشته سابقه طولانی دارد، به طوری که در دولت های گذشته گاهی نرخ خرید تضمینی در فصل برداشت اعلام می شد.

   

  ۲ میلیون تن کم مصرفی در کود کشاورزی

  معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: طبق بررسی های موسسه علمی خاک و آب کشور، برای تغذیه خاک سالانه باید ۴.۵ میلیون تن کود مصرف شود در حالی که اکنون مصرف کود بخش کشاورزی در خوشبینانه ترین حالت به ٢.۵ تن می رسد.

  وی با بیان این که خاک کشور ما به شدت با کسری کود مواجه است، افزود: تلاش داریم برای بهبود تغذیه خاک، مصرف کود را افزایش دهیم. سرانه مصرف در کشور کمتر از نصف مصرف جهانی این نهاده است.

   

  ۷هزار برند کودی برچسب کیفیت گرفتند

  کشاورز با اشاره به برچسب گذاری برندهای کودی در کشور، گفت: در دولت یازدهم نظام کنترل کیفیت کودی ایجاد شد که منجر به لیبل گذاری( برچسب کیفیت کالا) در کودهای مصرفی کشور شد.

  وی اظهار کرد: تاکنون بیش از هشت هزار و ٢٠٠ برند کودی در پروسه کنترل کیفی قرار گرفتند که یک هزار و ٢٠٠ مورد آنها حذف شد و ۷ هزار برند نیز برچسب کیفیت گرفتند.

  معاون حجتی تصریح کرد: ما با تولیدکنندگان واحدهای زیرپله ای کود و عرضه کنندگان کودهای بدون لیبل برخورد قانونی می کنیم.

   

  ١۵ کارخانه تولیدکننده کودهای بی کیفیت تعطیل شدند

  وی ادامه داد: طبق سیاست های وزارت جهاد کشاورزی برای عرضه کودهای کیفی و تامین سلامت جامعه ١۵ کارخانه تولیدکننده کود بی کیفیت تعطیل شدند.

  کشاورز افزود: بخش عمده این کارخانجات مربوط به استان های کردستان، یزد، خوزستان و سمنان هستند.

  وی اضافه کرد: در حال حاضر و با ظرفیت های ایجاد شده در کشور، ٨٨ درصد کود مصرفی بخش کشاورزی در داخل تامین می شود.

   

  افزایش ۵.٣ میلیون هکتاری سطح زیرکشت اراضی کشاورزی پس از پیروزی انقلاب

  معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی، سطح زیرکشت اراضی کشاورزی پس از پیروزی انقلاب تاکنون را ٨.۵ میلیون هکتار اعلام و اظهار کرد: در حالی که در دهه ۵٠ این رقم ٣.٢ میلیون هکتار بود.

   

  گیلانه، رقم پرمحصول و با کیفیت

  کشاورز افزود: با محدودیت کشت برنج بجز در استان های شمالی(گیلان و مازندران) ارقام پرمحصول و با کیفیتی مانند رقم «گیلانه» به شالیکاران معرفی شده است.

  وی ادامه داد: مبارزه با کرم ساقه خوار برنج و آفت بلاید نیز منجر به افزایش تولید و بهینه شدن وضعیت کشت برنج در کشور شده است.

   

  تولید ٧۴ تن چغندر قند کشت پاییزه

  معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین به توسعه کشت چغندر قند و افزایش تولید شکر در کشور تصریح کرد و گفت: تا چند سال پیش ۵۰ درصد شکر مصرفی کشور را وارد می‌کردیم، اما امروز با توجه به مشکل کم آبی و محدود کردن کشت بهاره، تولید چغندر قند را به پاییز منتقل کردیم.

  وی افزود: عملکرد در هکتار چغندر قند از ۴۲ تن در سال ۹۲ به ۶۰ تن در هکتار در سال ۹۴ رسیده است.

  وی گفت: در حالی که مصرف آب این محصول در کشت پاییزه یک سوم است و امسال عملکرد در هکتار چغندر قند در کشت پاییزه به ۷۴ تن رسید.

  کشاورز اظهار کرد: با اینکه ۶۵ درصد سطح زیر کشت چغندر قند در کشور کاهش یافته، اما بیش از هشت میلیون تن چغندرقند تولید شده که در طول تاریخ رکورد تولید چغندرقند شکسته شده است.

  به گفته وی، در اوایل دهه ۸۰ به ازای هر مترمکعب آب ۲۳۰ گرم شکر تولید می‌شد، اما اکنون این رقم به ۷۵۰ گرم رسیده است.

  توسعه مکانیزاسیون عامل موثر در افزایش تولید

  وی توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی را عامل موثری در افزایش عملکرد در واحد سطح اعلام و اظهار کرد: تسهیلات توسعه و تجهیز مکانیزاسیون کشاورزی، همچنان بدون هیچ محدودیتی به متقاضیان و کشاورزان تخصیص داده می شود و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.