• شماره خبر : 31124۳۰ ۹۷
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۱۶ بهمن
 • این صفحه را چاپ کن
 • سازمان ملی استاندارد، تنها مرجع صدور نشان حلال/ اعطای ۲۰ نشان حلال به تولیدکنندگان

  رییس سازمان ملی استاندارد ایران، اظهار کرد: به موجب قانون، تنها مرجع صدور نشان حلال در کشور، سازمان ملی استاندارد ایران است.

  نیره پیروزبخت رییس سازمان ملی استاندارد ایران

  رییس سازمان ملی استاندارد ایران تصریح کرد:

  سازمان ملی استاندارد، تنها مرجع صدور نشان حلال/ اعطای ۲۰ نشان حلال به تولیدکنندگان

  رییس سازمان ملی استاندارد ایران، اظهار کرد: به موجب قانون، تنها مرجع صدور نشان حلال در کشور، سازمان ملی استاندارد ایران است.

  به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، نیره پیروزبخت در جمع خبرنگاران گفت: بر همین اساس، سازمان ملی استاندارد در یک سال گذشته ۲۰ نشان حلال به واحدهای صید و ذبح اعطا کرده است.

  وی با اشاره به اختیارات قانونی این سازمان، تصریح کرد: کارشناسان استاندارد به عنوان ضابط قضایی، می توانند اقدامات لازم را در محل تخلف انجام و موارد را برای اجرا به دستگاه قضایی ارجاع دهند.

  پیروزبخت، انتخاب سازمان ملی استاندارد ایران را به عنوان دستگاه برتر در جشنواره شهید رجایی یکی از مهم ترین دستاوردهای داخلی این سازمان اعلام کرد و گفت: هر چند این موفقیت بیانگر عملکرد خوب سازمان ملی استاندارد ایران است اما هنوز برای مسئولان این سازمان رضایت بخش نیست.

  وی ادامه داد: اعتقاد ما بر این است که باید نظام استانداردسازی در همه جای ایران فراگیر شود و مردم استاندارد را به خوبی در کالاها مشاهده کنند.

   

  وی از گسترش بازرسی و نمونه برداری ها  در مراکز تولید و عرضه به عنوان بخش دیگری از فعالیت های این سازمان در یک سال اخیر خبر داد و افزود: با شدت بخشیدن به بازرسی های میدانی در سطح بازار، تولیدکنندگان کالاهای بی کیفیت و جاعلان علامت استاندارد شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شدند.

   

  انتخاب دوباره سازمان ملی استاندارد ایران به مدیریت کدکس غذایی و کشاورزی

   

  پیروزبخت انتخاب مجدد سازمان ملی استاندارد ایران به مدیریت کدکس خاور نزدیک برای تدوین استانداردهای بین المللی غذایی و کشاورزی را یکی از مهم ترین دستاوردهای بین المللی و افتخارات این سازمان دانست و افزود: در همین راستا تدوین استاندارد دوغ به عنوان نوشیدنی ایرانی، تدوین استاندارد زعفران و  تجدید نظر استاندارد روغن های گیاهی به ایران واگذار شده است.

   

  رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: در حوزه کشورهای اسلامی توانستیم عضویت هیات مدیره موسسه استانداردسازی و اندازه شناسی کشورهای اسلامی (سمیک) را نیز دوباره کسب کنیم.

   

  وی یکی از مهم ترین فعالیت های بین المللی سازمان ملی استاندارد ایران در سال جاری را، عضویت یکی از کارشناسان ایرانی برای نخستین بار در هیات مدیره فنی سازمان بین المللی استاندارد (ISO) دانست.

   

  پیروزبخت تصریح کرد: انتخاب طرح پوستر یک جوان ایرانی در بین ۱۰۵ طرح رسیده به سازمان بین المللی استاندارد بر اساس شعار روز جهانی استاندارد ( استانداردها شهرها را هوشمند تر می کند) از دیگر موفقیت های بین المللی کشورمان در سال جاری بود.

  استقبال مردم از طرح ترویج خرید کالای ایرانی استاندارد

  رییس سازمان ملی استاندارد درباره توفیق این سازمان در ترویج و فرهنگ سازی خرید و استفاده از کالای استاندارد ایرانی گفت: امسال با ابتکار این سازمان “پویش کالای استاندارد ایرانی میخرم” طراحی و در سراسر کشور اجرا شد و مورد استقبال قرار گرفت.

   

  وی درباره این پویش گفت: توجه به استاندارد در کیفیت زندگی مردم به عنوان یکی از حقوق موثر شهروندی سرلوحه کار این سازمان است و پویش کالای-استاندارد-ایرانی_میخرم هم بخشی از اهداف فرهنگی و ترویجی ما را محقق کرد.

   

  پیروزبخت انتخاب شعار کلیدی “با استاندارد خاطرجمع باش” را شعاری راهبردی دانست که باید در عمل در مورد همه کالاها و خدمات استاندارد مورد توجه قرار گیرد و افزود: با این مفهوم تولیدات داخلی با کیفیت و استاندارد ایرانی مورد توجه و خواست عموم جامعه قرار می گیرد.

   

  رییس سازمان ملی استاندارد ایران، تصریح کرد: من به عنوان یک استانداردی قدیمی که بیش از ۳۰ سال است در این سازمان مشغول به کار هستم به کالای ایرانی و خرید کالای استاندارد ایرانی توجه دارم و حتی در جایگاه مادر برای خانواده و فرزندانم الزام کردم که کالای استاندارد ایرانی بخرم.

   

  ابلاغ قانون تقویت و توسعه نظام استانداردسازی، نقطه عطف در تاریخ استاندارد

   

  پیروزبخت، یکی از اتقافات مهم در سال جاری را تصویب و ابلاغ قانون تقویت و توسعه نظام استانداردسازی معرفی و این اقدام را نقطه عطفی در تاریخ سازمان ملی استاندارد ایران دانست و گفت: بر اساس قانون جدید سازمان ملی استاندارد ایران، این سازمان حاکمیتی و نظارتی زیر نظر مستقیم رییس جمهوری است که وظایف متعدد و با اهمیتی را عهده دار است بطوریکه فقط در ماده ۷ این قانون ۲۵ وظیفه برای آن مشخص شده است.

  رییس سازمان ملی استاندارد ایران، افزود: نظام استانداردسازی یکپارچه و هماهنگ مدنظر این قانون است که با همکاری سایر دستگاه ها می توانیم  نظام یکپارچه ای را جاری وساری کنیم.

  وی با بیان اینکه ۴ رویکرد نوین استانداردسازی، اندازه شناسی، ارزیابی انطباق و تایید صلاحیت که در دنیا مطرح است در این قانون وجود دارد، گفت: این یک نقطه عطف دیگری در قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد سازی است.

  پیروزبخت اظهار کرد: به موجب قانون جدید، آزمایشگاه های این سازمان به عنوان آزمایشگاه های مرجع در کشور شناخته می شوند.