• شماره خبر : 31127۲۶ ۹۸
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۱۶ بهمن
 • این صفحه را چاپ کن
 • ۶ هزار هکتار گلخانه در برنامه ششم توسعه اجرا می شود/ توسعه اراضی شیبدار برای جلوگیری از روان آبها و سیلاب

  معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی، گفت: 12 هزار و 300 هکتار گلخانه در ایران وجود دارد که در برنامه ششم توسعه قصد داریم، تا 18 هزار هکتار به این رقم اضافه کنیم.

  محمدعلی طهماسبی معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی

  معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی:
  ۶ هزار هکتار گلخانه در برنامه ششم توسعه اجرا می شود/ توسعه اراضی شیبدار برای جلوگیری از روان آبها و سیلاب

  معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی، گفت: ۱۲ هزار و ۳۰۰ هکتار گلخانه در ایران وجود دارد که در برنامه ششم توسعه قصد داریم، تا ۱۸ هزار هکتار به این رقم اضافه کنیم.

  به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، محمدعلی طهماسبی در جمع خبرنگاران گفت: بر اساس قانون چشم انداز ۲۰ ساله، تا پایان سال ۱۴۰۴ سطح زیرکشت گلخانه‌های کشور باید به ۶۰ هزار هکتار برسد.

  اراضی شیب دار جلو سیلاب ها و روان آب ها را می گیرد

  معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه اراضی شیب دار جلو سیلاب ها و روان آب ها را می گیرد، گفت: طرح اراضی شیب دار در راستای توسعه باغات و گیاهان دارویی، جزو طرح های اقتصاد مقاومتی و شاخص این طرح استفاده از آب سبز است.

  وی به نقدهایی که درباره این طرح وجود دارد، اشاره کرد و گفت: کار در اراضی شیب دار و دیمزارهای کم بازده بارگذاری روی منابع جدید آبی نیست بلکه از سهم تبخیر آب در سامانه جمع آوری می شود و به گیاه انتقال می یابد.

  ۱۰ درصد کشاورزی ایران، دیمی است

  او افزود: بیش از ۶۰درصد تولیدات کشاورزی در جهان دیمی انجام می شود، این در حالی است که در ایران حدود ۱۰ درصد تولیدات دیم داریم و ۹۰ درصد کشاورزی ما با آبیاری صورت می گیرد.
  طهماسبی گفت: قرار است اراضی شیبدار برای کشت گونه های مثمر و تجاری مورد استفاده قرار بگیرند و نهال هایی انتخاب می شوند که نسبت به تنش های محیطی مقاوم هستند.

  توسعه ۵۰۰ هزار هکتاری اراضی شیبدار در برنامه ششم توسعه

  او همچنین از تکلیف مجلس در برنامه ششم برای توسعه این اراضی خبر داد و گفت: در برنامه ششم که از طریق مجلس تکلیف شده، باید اراضی شیبدار را تا ۵۰۰ هزار هکتار توسعه دهیم.
  وی افزود: ۵۰ درصد این اراضی مستثنیات و ۵۰ درصد نیز از منابع ملی هستند.

  طهماسبی درباره پیشرفت توسعه این اراضی اظهار کرد: امسال باید اراضی شیبدار را تا ۶۰ هزار هکتار توسعه دهیم که تاکنون ۵۵ هزار هکتار شناسایی شده است.
  معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی درباره نحوه واگذاری تسهیلات توسعه اراضی شیبدار نیز گفت: برای توسعه این اراضی بیشتر از اعتبارات استانی استفاده می شود.

  وی افزود: با واگذاری نهال به توسعه این اراضی کمک خواهیم کرد. اخیرا هم اقداماتی صورت گرفته که از طریق سامانه کارا و براساس آیین نامه «توسعه روستایی و اشتغال فراگیر» گونه هایی که زود به باردهی می رسند، بتوانند از تسهیلات استفاده کنند.

  طرح اصلاح و بازسازی باغ های سنتی و تبدیل آنها به باغ های تجاری و یکدست

  طهماسبی به طرح تبدیل باغ های سنتی به باغ های تجاری و یکدست اشاره کرد و گفت: از ۲ میلیون و۷۰۰ هزار هکتار باغی که در کشور وجود دارد، ۹۰۰ هزار هکتار باید در چرخه بازسازی قرار بگیرد.

  وی افزود: عمر مفید اقتصادی باغ ها ۲۵ تا ۳۰ سال است و امسال باید حدود ۶۰۰ هزار هکتار باغ سنتی به باغ های تجاری و یکدست تبدیل شود.

  راه اندازی صندوق حمایت از نهال

  معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ورود بخش خصوصی به نهال گفت: حدود ۳۶۵ نهالستان مجوزدار در کشور وجود دارد.

  وی افزود: موسسه ثبت و سازمان حفظ نبابات اصالت و سلامت این نهال ها را پیگیری می کند و تقریبا ۶۰ میلیون نهال در این نهالستان ها تولید می شود.

  طهماسبی اظهار کرد: بخش خصوصی در زمینه هسته های اولیه و باغ مادری سرمایه گذاری کرده است.

  او همچنین از تشکیل صندوق حمایت از نهال خبر داد و گفت: صندوق حمایت از نهال توسط بخش خصوصی راه اندازی شده است تا این بخش سروسامان بگیرد.

   

  تولید بیش از ۳ میلیون ۷۰۰ هزار تن سیب در کشور تولید

  طهماسبی از تولید بیش از ۳ میلیون و ۷۰۰هزار تن سیب در کشور خبر داد و گفت: امسال براساس اعلام وزارتخانه خرید تضمینی سیب انجام شد و بیش از ۵۰ هزار تن را سازمان تعاونی روستایی خریداری کرد و بقیه نیز توسط صنایع خریداری شد.

  وی افزود: از این میزان ۴۰۰ هزار تن سیب های صنعتی یا درجه سه هستند که برای صنایع فراوری مصرف می شوند. ۶۰۰ هزار تن سیب تابستانه است و بقیه سیب هایی است که در سردخانه نگهداری شده و روانه بازار می شود.

  معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: ۲۰ هزار تن سیب نیز برای تنظیم بازار باید خریداری می شد. در مجموع امسال سیب تولید مازاد داشته است و حدود ۳۸۱ هزار تن از این محصول را صادر کردیم.

  طهماسبی درباره میزان تولید کیوی در کشور نیز گفت: امسال بیش از ۳۰۰ هزار تن کیوی در کشور تولید شده است.