• شماره خبر : 32393۲۱ ۹۸
 • تاریخ انتشار : جمعه, ۱۷ فروردین
 • این صفحه را چاپ کن
 • تولید واکسن آنفلوانزای پرندگان و ورم روده اردک

  واکسن آنفلوانزای پرندگان و ورم روده اردک توسط محققان یکی از آزمایشگاه های مشهور علمی بریتانیا تولید شد.

  واکسن آنفلوانزای پرندگان

  تولید واکسن آنفلوانزای پرندگان و ورم روده اردک

  واکسن آنفلوانزای پرندگان و ورم روده اردک توسط محققان یکی از آزمایشگاه های مشهور علمی بریتانیا تولید شد.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، دانشمندان موسسه  The Pirbrightدر سوری (انگلستان)، برای اولین بار توانستند ژن های مقاوم شده ویروس آنفلوانزای پرندگان را به واکسن ورم روده اردک (DEV) وارد کنند.

  آنها این کار را با استفاده از متد ویرایش ژنی CRISPR / Cas9 انجام داده اند که با بالا بردن سرعت ویرایش ژنی موجب کارآمدتر شدن پروسه می شود. این واکسن قادر به محافظت از اردک ها در برابر ویروس ورم روده و آنفلوانزای پرندگان است.

   

  ویروس ورم روده اردک

  ویروس ورم روده، اردک ها، غاز ها و قوها را آلوده می کند و میزان مرگ و میر را تا صددرصد افزایش می دهد. واکسن های تولیدشده به طور گسترده  برای کاهش تاثیر DEV استفاده می شوند و اخیرا برای پیشگیری از ویروس های دیگر مانند آنفلوانزای پرندگان نیز مصرف شده است.

   

  اهدافی مهم برای کمپین های واکسیناسیون

  اردک های اهلی در  جنوب شرقی آسیا، نقش مهمی در گسترش عفونت به مرغ ها و سویه های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان دارند. در نتیجه اردک ها، اهدافی مهم برای کمپین های واکسیناسیون هستند.

   

  وجود صدها سویه از آنفلوانزای پرندگان

  واکسیناسیون پرندگان به دلیل وجود صدها سویه احتمالی و تنوعات فصلی، امری پیچیده محسوب می شود.  تکنیک ویرایش ژنی منجر به تولید سریع واکسن می شود که همگام با گونه های متغیر آنفلوانزای پرندگان، در برابر DEV از پرندگان محافظت می کند.

   

  گام اول در واکسن آنفلوانزای پرندگان

  پروفسور منیر اقبال، رهبر گروه آنفلوانزای پرندگان گفت: «این اولین بار است که این متد CRISP / Cas9 به ویروس ورم روده اردک اعمال شده است و گامی موثر و رو به جلو در تولید هر چه سریعتر واکسن آنفلوانزای پرندگان به شمار می رود.»

  واکسن هایی که از اردک ها در برابر DEV و سویه های فوق حاد آنفلوانزای پرندگان محافظت می کنند، میزان تلفات پرورش دهندگان را کاهش می دهند.

  همچنین این واکسن ها از دیگر گونه های طیور در برابر عفونت آنفلوانزا حافظت می کند و خطر انتقال به انسان را کاهش می دهد.

  به دلیل اندازه بزرگ ژنوم DEV، دستکاری آن آسان است. از این رو، برای به وجود آوردن ژن های محافظ در پرندگان بسیار مورداستفاده قرار می گیرد. طرح این متد اجازه استفاده از آن برای ویروس ها و ژن های مختلف را می دهد و اقدامات لازم برای بیماری های دیگر با استفاده از این سیستم را امکان پذیر می سازد.

   

  واکسن آماده ثبت نام است

  اکنون واکسن برای ثبت شدن آماده است و همکاری هایی با شرکت های دارویی برای تجاری کردن آن باید شکل بگیرد. واکسیناسیون اردک ها استراتژی مهمی برای حفاظت از پرندگان و انسان ها در برابر عفونت است.

  منبع: http://www.poultryworld.net/