- پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران - http://agna.ir -

بازار نهاده ها بی تاثیر از تک نرخی شدن ارز/ بخش خصوصی نباید قیمت نهاده ها را افزایش دهد

حمید ورناصری مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام تصریح کرد:

بازار نهاده ها بی تاثیر از تک نرخی شدن ارز/ بخش خصوصی نباید قیمت نهاده ها را افزایش دهد

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام [1]کشور با تاکید بر اینکه نظام تک نرخی شدن ارز تاثیری در بازار نهاده های دامی ندارد، گفت: تغییر اندک نرخ نهاده های دام و طیور متاثر از افزایش قیمت های جهانی بوده است و افزایش قیمت در این بخش نخواهیم داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا) [1]، حمید ورناصری [1]، در گفت و گو با ایرنا نوسان نرخ ارز را بی تاثیر بر قیمت نهاده های دامی دانست و افزود: نهاده های دام و طیور از کالاهای اساسی در کشور هستند.

وی تصریح کرد: دولت همیشه در حمایت از تولید داخلی، به آنها توجه ویژه ای دارد و ارز مبادله ای را برای آنها اختصاص می دهد. با وجود تک نرخی شدن ارز، این حمایت های یارانه ای ادامه خواهد داشت.

به گفته وی، نهاده های اساسی مانند کنجاله سویا، ذرت و جو کشور تامین است و همچنان با قیمت های تنظیم بازاری، در اختیار اتحادیه ها و تشکل ها استانی و در نهایت تولیدکنندگان قرار می گیرد.

 

تخصیص یارانه برای کنجاله سویا و ذرت

ورناصری ادامه داد: همچنین برای سایر کالاهای اساسی مانند کنجاله سویا و ذرت توسط دولت و بخش خصوصی، نرخ ارز اعلامی بانک مرکزی و به شکل یارانه ای تخصیص می یابد.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور، گفت: به طور قطع دولت یارانه ای که تاکنون برای کالاهای اساسی پرداخت می کرد را حذف نمی کند و این حمایت ها ادامه دارد.

بخش خصوصی نباید قیمت نهاده ها را افزایش دهد

به گفته وی، با توجه به این سیاست ها، بخش خصوصی نباید افزایش قیمتی در این کالاها داشته باشد.

ورناصری، قیمت کنونی هر کیلوگرم کنجاله سویا را بین ۱۹۵۰ تا ۲۱۰۰ تومان اعلام و اظهار کرد: در اسفندماه سال گذشته قیمت کنجاله سویا و ذرت با نرخ هایی پایین تر از بازار در اختیار تشکل ها قرار گرفت.

وی ادامه داد: برای نمونه این شرکت اقدام به عرضه کنجاله سویا با نرخ هایی بین ۱۶۵۰ و ۱۷۵۰ تومان کرده بود.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام همچنین به تولیدکنندگان اطمینان داد که نگرانی درخصوص نظام تک نرخی شدن ارز و تاثیر آن بر بازار نهاده های دامی نداشته باشند.

ورناصری گفت: شرکت پشتیبانی امور دام در عرضه کنجاله سویا، ذرت و جو همچنان آمادگی دارد تا با قیمت های حاشیه بازار بخشی از نیاز تولیدکنندگان را تامین و بازار را تنظیم کند.

گفتنی است؛ طبق آمارها، سالیانه نزدیک به ۹ میلیون تن انواع نهاده های دامی ذرت، جو و کنجاله سویا به ارزش حدود سه میلیارد دلار وارد کشور می شود.

در واقع نزدیک به ۸۰ درصد نهاده های مورد نیاز کشور وارداتی است.

سیاست جدید ارزی دولت نیز سبب شده است تا بازار در انتظار اجرای یکسان سازی نرخ ارز باشد.

طبق اطلاعیه بانک مرکزی، رویه تخصیص ارز برای مقاصد مسافرتی، دانشجویی و بیماران در آینده اعلام می شود و بازرگانان نیز باید از سامانه نیما تقاضای ارزی خود را پیگیری کنند.

دولت با اتخاذ یک سیاست واحد برای تثبیت نرخ ارز، تلاش دارد نظام چند نرخی را حذف کند. بر همین اساس از این پس نرخ دلار ۴۲۰۰ تومان خواهد بود؛ هرچند در طول سال نوسان پنج تا ۶ درصدی خواهد داشت.

[2] [3] [4]