- پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران - http://agna.ir -

به زودی شاهد تحول صنعت دام سبک کشور خواهیم بود/تولید ۵۰۰ هزار راس گله های مولد صنعتی تا افق ۱۴۰۴

محمدرضا اسکندری مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر در آیین افتتاح ۲پروژه کشاورزی:

به زودی شاهد تحول صنعت دام سبک کشور خواهیم بود/تولید ۵۰۰ هزار راس گله های مولد صنعتی تا افق ۱۴۰۴

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر [1] با بیان اینکه به زودی شاهد تحول صنعت دام سبک کشور خواهیم بود، گفت: تشکیل ۶۰ هزار راس گله مولد پایه های مادری و پدری نژادهای وارد شده در استان های کرمانشاه، مازندران و اردبیل جهت پشتیبانی ۵۰۰ هزار راس گله های مولد صنعتی به صورت اقماری با سایر دامداران از برنامه اصلی در افق ۱۴۰۴ است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، محمدرضا اسکندری [1] در آیین افتتاح [1] دو پروژه کشاورزی توسط سازمان اقتصادی کوثر [1] که صبح امروز در شهرستان ورامین [1] برگزار شد، اظهار کرد: پروژه سامانه آبیاری قطره ای در مجموع ۲۲۵ هکتار مساحت دارد که ۷۵ هکتار آن پسته کاری شده است.

وی با اشاره به نقطه شروع دامداری صنعتی در کشور که با ورود گله اولیه گاوهای هولشتاین اتفاق افتاد، گفت: در حال حاضر ۲ میلیون راس گاو صنعتی با این نژاد در کشور وجود دارد که هرکدام بیش از ۴۰ کیلو شیر می دهند.

وزیر سابق جهاد کشاورزی با بیان اینکه کجای اقتصاد مقاومتی آمده است از دانش دیگران استفاده نکنیم، اظهار کرد: هرکجا که لازم باشد باید از علم دیگران استفاده کنیم اما نباید امور را به دست آنها بسپاریم.

بومی سازی توده ژنتیکی و اصلا دام های مولد [1]در کشور

اسکندری با اشاره از دو سال تحقیق شرکت سپیدان در زمینه ورود نژاد خالص به کشور خبر داد و گفت: بعد از بررسی نژادهای مختلف، ۲نژاد بز و ۶نژاد گوسفند وارد کشور شد.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر با اشاره به همکاری این سازمان با وزارت جهاد کشاورزی [1] و معاونت امور دام [1] در راستای بومی سازی مولدهای پرتولید گفت: ایجاد ایستگاه های سنتز بومی در استان تهران آغاز شده است و در استان های دیگر نیز ادامه خواهد یافت.

وی با بیان اینکه به زودی شاهد تحولی در صنعت دام سبک کشور خواهیم بود، گفت: تشکیل ۶۰ هزار راس گله مولد پایه های مادری و پدری نژادهای وارد شده در استان های کرمانشاه، مازندران و اردبیل جهت پشتیبانی ۵۰۰ هزار راس گله های مولد صنعتی به صورت اقماری با سایر دامداران از برنامه اصلی شرکت تولید اجداد سپیدان کوثر در افق ۱۴۰۴ است.

او افزود: با همکاری جهاد دانشگاهی [1] و موسسه رویان [1]، توده ژنتیکی را در کشور بومی و دام های مولد را اصلاح می کنیم.

وی ادامه داد: این توافق در زمینه تولید اسپرم و انتقال جنین صورت گرفته است.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه ورود هزار راس گاو سمینتال به کشور نیز گفت: این نژاد گوشتی و شیرده است که اگر بتوانیم پرورش آن را در مناطق گرم و غیرمعتدل گسترش دهیم، بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

 

تحویل هزار راس بز مولد پرتولید به دامداران

اسکندری با بیان اینکه تاکنون هزار راس بز مولد در مناطق مختلف با برنامه وزارت جهاد کشاورزی به دامداران تحویل داده شده است، گفت: بومی سازی مولدهای تولید دام کشور و ایجاد مراکز ترکیبی و سنتزی از برنامه های شرکت سپیدان است‌.

به گفته وی، در حال حاضر تجهیزاتی مانند شیرخوری که در دامداری مورد استفاده قرار می گیرد، در کشور ساخته می شود.

 

صادرات پنیر به کشورهای آمریکا و روسیه

اسکندری با اشاره به اینکه شیر تولید دام اصلاح شده با قیمت بیش از ۳ هزار تومان به فروش می رسد، گفت: پنیر تولیدشده از این شیر توسط یک کارخانه لبنی به کشورهای روسیه و آمریکا صادر می شود.

وزیر سابق جهاد کشاورزی با بیان اینکه ضریب تبدیل دام سبک مولد پرتولید دو برابر دام های معمولی است، گفت: دام اصلاح شده جیره غذایی کمتر مصرف و گوشت بیشتری تولید می کند.

وی افزود: تاکید ما بر این است که دام سبک را در محیط بسته پرورش دهیم و از مراتع خارج کنیم.

به گفته وی، جمعیت دامی کشور ۱۲۴ میلیون راس است که بیشتر شامل گوسفند و بز می شوند.

گفتنی است؛ پروژه‌های مزرعه ۳ هزار رأسی دام سبک مولد (گوسفند و بز پرتولید) و پرورش شتر و پروژه تمام مکانیزه باغ پسته ۲۲۵ هکتاری با سامانه آبیاری قطره‌ای با حضور نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزیر جهاد کشاورزی و سایر مقامات استانی افتتاح شد.

 

 

[2] [3] [4]