- پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران - http://agna.ir -

رفیعی پور: ویروس آنفلوانزای پرندگان با قدرت و قوت در حال چرخش است/ تلاش سازمان دامپزشکی برای جلوگیری از اپیدمی آنفلوانزا

سازمان دامپزشکی

آنفلوانزای پرندگان؛ آتش زیر خاکستر

رفیعی پور: ویروس آنفلوانزای پرندگان با قدرت و قوت در حال چرخش است/ تلاش سازمان دامپزشکی برای جلوگیری از اپیدمی آنفلوانزا

رییس سازمان دامپزشکی کشور، سال گذشته را سال طغیان آنفلوانزای پرندگان نامید و افزود: از ابتدای امسال این طغیان کاهش یافته اما ویروی همچنان با قوت و قدرت در چرخش است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا) [1]، علیرضا رفیعی پور [1]در نشست خبری امروز(دوشنبه ۷ خرداد)، تصریح کرد: سازمان دامپزشکی با اجرای برنامه های فنی و حمایت ستاد ملی آنفلوانزا، تلاش دارد این ویروس امسال در کشور اپیدمی(همه گیر) نشود.

 
رسانه ها رکن اصلی در پیشبرد اهداف ستاد ملی آنفلوانزا

رفیعی پور، رسانه ها را رکن اصلی اجرای این برنامه ها دانست و افزود: در سال ۹۶ به دلیل اهمیت برنامه ریزی در کنترل این بیماری، بیش از ۱۴۰ نشست ستادی در استان ها برگزار کردیم و ۴۰ جلسه نیز در حوزه ملی با تعامل ستاد ملی آنفلوانزا برای پیشگیری و کنترل این ویروس برپا شد.

رییس سازمان دامپزشکی، مجموع ۱۸۰ نشست فوق را برای تصمصم گیری های ویژه و خاص در سطح کشور اعلام و اظهار کرد: نتایج تمامی این نشست های تخصصی توسط ستاد اجرایی که در تهران مستقر است به صورت کتاب چاپ می شود.

وی افزود: این کتاب که موارد و مطالب به روز شده و آخرین روش های پیشگیری و مقابله با ویروس آنفلوانزای پرندگان است، به عنوان کتاب مرجع برای صنعت مرغداری کشور کاربرد دارد.

 

قم و البرز، کانون اصلی ویروس آنفلوانزای پرندگان

رفیعی پور ادامه داد: سازمان دامپزشکی در حوزه رصد، پایش و شناسایی مرغداری های کشور اقدامات زیادی را انجام داده است. بر همین اساس مرغداری هایی که تشخیص بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در آنها قطعی شد، حتما باید معدوم و پاکسازی شوند.

وی با اشاره استان های قم و البرز را به عنوان کانون بیماری آنفلوانزای پرندگان در کشور نام برد و گفت: این واحدها بدون اجازه ستاد ملی آنفلوانزا مستقر در استان که کار ممیزی و پایش واحدها را انجام می دهند؛ اجازه جوجه ریزی ندارند.

 

پلمب واحدهای غیرمجاز پرورش طیور و ساماندهی کودهای مرغی

رفیعی پور مختومه اعلام کردن، رصد و ردیابی ویروس در واحدهای آلوده را برای قطع کامل حیات ویروس و ادامه فعالیت واحدها با مجوز ستاد ملی ضروری دانست و افزود: ساماندهی کودهای مرغی و معدوم سازی طیور رنگی و بومی در واحدهای غیرمجاز در دستور کار ستاد ملی قرار  دارد.

وی اظهار کرد: در این حوزه دستورالعمل واحدی نداشتیم که این دستورالعمل امسال تدوین و ابلاغ شد. همچنین با نیروی انتظامی توافقنامه ای در زمینه همکاری ها در ساماندهی کود مرغی که به عنوان پاشنه آشیل بیماری آنفلوانزای پرندگان مطرح است را به سرانجام برسانیم.

 

کنترل آنفلوانزای قابل انتقال به انسان از افتخارات سازمان دامپزشکی

رییس سازمان دامپزشکی [1] کنترل ویروس آنفلوانزای قابل انتقال به انسان را از افتخارات این سازمان برشمرد و گفت: با همکاری دیگر نهادها از جمله سازمان محیط زیست موفق شدیم سویه جدید ویروس آنفلوانزا را که مشترک بین انسان و پرندگان بود در منطقه بوجاق گیلان کنترل کنیم.

 

شکار پرندگان وحشی از امروز ممنوع است

وی ادامه داد: ما نباید منتظر ماه های شهریور و مهر بمانیم تا هشدارهای لازم را در زمینه شیوع آنفلوانزا صادر کنیم؛ بنابراین از همین امروز اعلام می کنیم شکار پرندگان وحشی در کشور ممنوع است.

 

تشکل های صنعت مرغداری به وظایف خود عمل کنند

رفیعی پور در این نشست نیز به روال نشست های پیشین، خواستار همکاری و تعامل تشکل های مربوط برای پیشگیری و کنترل ویروس آنفلوانزا در کشور شد و گفت: بی تردید موثرترین گروهی که می توانند در این زمینه با ما همکاری کنند، تشکل ها هستند.

وی تصریح کرد: تشکل ها باید به وظایف خود در حوزه ساماندهی کود مرغی و واحدهای غیرمجاز طیور بومی و رنگی و همچنین در حوزه آموزش عمل کنند.

 

رفیعی پور ادامه داد: امسال بحث واکسیناسیون طیور در کنار پایش، رصد و معدوم کردن کانون های بیماری اقدامات مهمی هستند که باید به صورت جدی به آنها بپردازیم.

ایران نخستین بار عضو شورای مرکزی سازمان جهانی بهداشت دام شد

رییس سازمان دامپزشکی کشور در ادامه این نشست به حضور ایران در اجلاس بین المللی سازمان جهانی بهداشت دام اشاره و اظهار کرد: ایران برای نخستین بار عضو شورای مرکزی کمیسیون منطقه ای آسیا، اقیانوسیه این سازمان شد.

وی ادامه داد: کشور ما از سال های پیش عضو این کمیسیون بود اما برای نخستین بار در اجلاس مذکور که همه ساله در پاریس برگزار می شود، کرسی گرفت.

 

انتخاب ایران به عنوان محل برگزاری کمیسیون کمطقه ای تب برفکی

رفیعی پور ادامه داد: از جمله سرفصل های مهم که در این اجلاس به آن پرداخته شد، بیماری تب برفکی بود که یکی از مهم ترین چالش های کشور ما به شمار می رود.

وی افزود: بر همین اساس ایران به عنوان محل برگزاری کمیسیون منطقه ای این بیماری انتخاب شد که در مهر یا ابان ماه امسال در تهران برگزار می شود.

 

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت دام به ایران سفر می کند

رییس سازمان دامپزشکی از دعوت مدیرکل سازمان جهانی بهداشت دام [1]برای حضور در روز جهانی دامپزشکی که ۱۴ مهرماه برگزار می شود، خبر داد و گفت:  ایشان قول دادند برای سال ۲۰۱۹ حتما به ایران سفر کنند اما برای امسال قول صددرصد نداند.

رفیعی پور حضور مدیرکل سازمان جهانی بهداشت دام در ایران مهم ارزیابی کرد و افزود: این مساله می تواند به گسترش صادرات کشور کمک کند.

[2] [3] [4]