- پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران - http://agna.ir -

شیوع بیماری های نوپدید دام و طیور در کشور و احتمال تهدیدهای بیولوژیک/ ایران کارخانه واکسن در لیون فرانسه می سازد

یوسف داودی نماینده سراب و عضو کمیسیون کشاورزی

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح کرد:

شیوع بیماری های نوپدید دام و طیور در کشور و احتمال تهدیدهای بیولوژیک/ ایران کارخانه واکسن در لیون فرانسه می سازد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس [1]، کاهش تولید و افزایش قیمت محصولات دام و طیور را ابرچالش بخش کشاورزی دانست و تصریح کرد: شیوع برخی بیماری های جدید در حوزه دامپزشکی هم نشان از احتمال تهدیدهای بیولوژیکی [1] در کشور دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا) [1]، یوسف داودی در یک نشست خبری در سازمان دامپزشکی، گفت: میزان نیاز گوشت در کشور روز به روز بیشتر و تعداد دام های کمتر می شود.

 

قیمت گوشت گوسفند در برخی مناطق به ۶۰ هزار تومان رسید!

وی ادامه داد: از سوی دیگر قیمت گوشت قرمز هم در حال افزایش است و در برخی مناطق گوشت گوسفند به بیش از ۶۰ هزار تومان در هر کیلوگرم می رسد. این مسایل به ابرچالش های وزارت جهاد کشاورزی، مجلس و دولت تبدیل شده است.

عضو کمیسیون کشاورزی و نماینده سراب در مجلس، افزود: این در حالی است که در همسایگی با کشورهایی که عوامل میکروبی فراوان دارند قرار گرفته ایم و حتی احتمال تهدیدات بیولوژیک و پدافند غیر عامل هم می رود.

داودی اظهار کرد: با این گستردگی انواع بیماری ها و شیوع ویروس های جدید در کشور، کار سازمان دامپزشکی بسیار با اهمیت و قابل توجه است.

این نماینده مجلس با اشاره به بودجه کلان طرح سلامت که به وزارت بهداشت و درمان اختصاص می یابد، تصریح کرد: مجلس خواستار اختصاص بخشی از این بودجه به سازمان دامپزشکی کشور است و باید این مهم محقق شود.

وی ادامه داد: بر همین اساس اصلاح قانون دامپزشکی در مجلس پیگیری می شود و ما از بودجه طرح سلامت انتقاد داریم. بدون کمک دامپزشکان، حوزه سلامت کامل نیست و با توجه به این قرابت، بخشی از بودجه سلامت باید به دامپزشکی اختصاص یابد.

حضور موثر ایران در اجلاس جهانی بهداشت دام

داودی در ادامه این نشست به حضورش در اجلاس جهانی بهداشت دام که در پاریس(فرانسه) برگزار شد، اشاره کرد و گفت: این اجلاس، بزرگ ترین، عالی ترین و قوی ترین اجلاسی است که در حوزه دام و دامپزشکی تشکیل می شود و بیش از ۱۸۵ کشور در آن حضور دارند.

وی با بیان اینکه در این اجلاس مباحث مربوط به بیماری های مهم دام و طیور مطرح می شود، تصریح کرد: در این اجلاس، مراودات زیادی بین کشورها انجام گرفت و تصمیم گیری های خوبی نیز صورت پذیرفت.

داودی با بیان اینکه حضور ایران در این اجلاس بسیار مهم بوده است، گفت: با حضور در اجلاس های این چنینی، می توان مشکلات کشور را بهتر حل کرد و راهکارهای مناسب تری به دست آورد.

وی افزود: حضور در این اجلاس و تعامل با کشورهای دیگر، به کنترل بهتر بیماری ها کمک می کند و از سوی دیگر، در صادرات و محصولات و فرآورده های دامی نیز بسیار تأثیرگذار است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس افزود: در این اجلاس کشورها به خصوص کشورهای اروپایی تلاش می کنند، بیماری های مهم دامی وارد کشورشان نشود و هر چه در توان دارند برای کمک به دیگر کشورها به کار می گیرند.

ساخت کارخانه واکسن سازی توسط ایران در لیون فرانسه

وی همچنین از تاسیس یک کارخانه واکسن سازی در فرانسه با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و وزارت اقتصاد ایران خبر داد و گفت: این کارخانه از ۴-۵ سال پیش در دست ساخت است اما هنوز به بهره برداری نرسیده است.

داودی افزود: قرار است کارخانه واکسن سازی ایران که در لیون فرانسه ساخته می شود، در سال ۱۳۹۹ به بهره‌برداری کامل برسد و صادرات واکسن آن به ایران و دیگر کشورها آغاز شود.

به گفته این نماینده مجلس، هدف از ساخت این کارخانه در فرانسه، انتقال تکنولوژی ساخت کامل واکسن به ایران بوده است.

 

[2] [3] [4]