• شماره خبر : 33930۳۱ ۹۸
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۲۰ خرداد
 • این صفحه را چاپ کن
 • چرا نظارت فعال بر تولیدمثل گاوها حائز اهمیت است؟

  اگر هر گاوی که آبستن نباشد 2 یورو هزینه داشته باشد، گاوی که یک دوره فحلی را از دست داده است، 42 یورو هزینه در پی دارد. اقتصاد امروز نشان می دهد که این هزینه زیاد را می توان در جای دیگر استفاده کرد، به خصوص اگر یک گاو چند دوره فحلی را از دست داده باشد.

  نظارت فعال بر تولیدمثل گاوها

  چرا نظارت فعال بر تولیدمثل گاوها حائز اهمیت است؟

  اگر هر گاوی که آبستن نباشد ۲ یورو هزینه داشته باشد، گاوی که یک دوره فحلی را از دست داده است، ۴۲ یورو هزینه در پی دارد. اقتصاد امروز نشان می دهد که این هزینه زیاد را می توان در جای دیگر استفاده کرد، به خصوص اگر یک گاو چند دوره فحلی را از دست داده باشد.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از dairyglobal، رودی لامرز، مدیر محصولات Nedap در این باره می گوید: عدم شناسایی دوره فحلی منجر به از دست رفتن زمان و زحمت بیشتر برای شناسایی، دسته بندی و پرورش گاوها می شود. سیستم های نظارت بر فعالیت به پرورش دهندگان گاوهای شیری کمک می کند  تا گاوها رابرای تلقیح به موقع شناسایی کنند.

  دلایل زیر نشان می دهد که سیستم نظارت بر فعالیت می تواند تعداد بیشتری از گاوها را آبستن کند و در نتیجه هزینه کمتری برای پرورش دهندگان خواهد داشت.

   

  1. پیگیری فعالیت گاو ۲۴ ساعت شبانه روز و طی ۷ روز هفته

  می توانید به وضوح گاوی که منتظر جفت گیری است را شناسایی کنید اما نظارت بر گاوها در ۲۴ ساعت شبانه روز و طی ۷ روز هفته واقع بینانه نیست.

  در هر گاو فقط ۱٫۵ حالت جفت گیری در هر ساعت وجود دارد که هر کدام ۴ تا ۶ ثانیه طول می کشد و دوره فحلی گاو ۶ تا ۸ ساعت است.

  در مجموع این اعداد نشان می دهد که گاوها، یک سوم روز را در دوره فحلی هستند و فقط ۳ تا ۵ دقیقه منتظر جفت گیری می مانند.

  فعالیت فحلی گاوها در زمان شیردهی در کمترین حالت قرار دارد (زمانی که شما با گاوها هستید) و زمانی به بالاترین حالت می رسد که شما خوابید. تقریبا ۷۰ درصد از جفت گیری ها بین ساعات ۷ بعدازظهر تا ۷ صبح اتفاق می افتد. در این زمان گاوها حواس پرتی محدودی دارند.

  مدیر محصولات Nedap در این باره می گوید: نظارت تمام وقت برای شناسایی زمان فحلی گاوهاست. این سیستم ها وابسته به شاخص های دیگر مانند خرناس و تکیه دادن چانه به گاو دیگر است تا در شناسایی شکست حاصل نشود. همچنین زمان بهینه برای تلقیح با بالاترین شانس باروری را نیز اعلام می کند.

   

  1. شناسایی سریع گاوهایی که در دوره فحلی نیستند

  گاهی اوقات یک گاو به دلیل فاکتورهای محیطی یا متابولیکی مانند سطح زمین، پا درد، فشار فحلی یا پیچیدگی های کتوز، دوره فحلی را نشان نمی دهد. همچنین، ممکن است واقعا در این دوره نباشد.

  با سیستم نظارت بر فعالیت، از طریق شناسایی سریعتر  گاوهای مشکل دار، با برطرف کردن علت مشکل باروری یا ارائه درمان موثر و در نهایت پرورش سریعتر گاوها، می توان فعالانه عمل کرد.

  لمرز می گوید: به جای از دست دادن دوره فحلی و انتظار برای دوره بعدی، ناظران فعالیت دید کاربردی تر به پرورش دهندگان می دهند تا دلیل از دست دادن دوره فحلی گاو را دقیق تر پیدا کنید.

  وی افزود: این دید به آنها کمک می کند تا بتوانند بر پرورش سریع گاو، بدون توجه به دلیل از دست دادن دوره فحلی، مدیریت داشته باشند.

  استفاده از سیستم نظارت بر فعالیت این امکان را فراهم می کند تا پرورش دهندگان گاوها را در دوره فحلی شناسایی و در صورت به وجود آمدن مشکل، هر چه سریعتر اقدام کنند. در نتیجه هم گاوها تولیدمثل بهتری خواهند داشت و از هزینه های اضافی جلوگیری خواهد شد.

  منبع: https://www.dairyglobal.net