- پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران - http://agna.ir -

تنظیم بازار تخم مرغ بدون واردات امکان پذیر است/شرکت پشتیبانی امور دام مسئولیت واردات مازاد را نمی پذیرد

تنظیم بازار تخم مرغ

رییس اتحادیه مرغ تخم گذار میهن [1]:

تنظیم بازار تخم مرغ بدون واردات امکان پذیر است/شرکت  [1]پشتیبانی  [1]امور دام [1] مسئولیت واردات مازاد را نمی پذیرد

رییس اتحادیه مرغ تخم گذار میهن درباره وضعیت بازار تخم مرغ و واردات گفت: با توجه به حجم گسترده تلفات مرغ تخم گذار بر اثر آنفلوانزا، برای تنظیم بازار موافقت شد تا پایان سال ۹۶ واردات صورت بگیرد. البته از ابتدای امسال اعلام کردیم نیازی به واردات نیست، اما اخیرا تخم مرغ هایی وارد بازار شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) [1]، رضا ترکاشوند [1] بعدازظهر امروز در نشستی خبری با بیان مطلب فوق اظهار کرد: موضوع را با مدیر شرکت پشتیبانی امور دام در میان گذاشتیم و آنها اعلام کردند که این تخم‌مرغ ها به این شرکت ارتباطی ندارد و از طریق وارکنندگانی که پیش از این ثبت سفارش کرده اند، وارد شده است.

وی افزود: این در حالی که مسئولیت واردات بر عهده شرکت پشتیبانی امور دام است.

او تاکید کرد: قرار بود وقتی قیمت تخم مرغ [1] در کشور پایین تر از قیمت تمام شده است، در راستای حمایت از تولید داخل عرضه صورت نگیرد.

ترکاشوند درباره قیمت تخم مرغ در مرغداری ها نیز اظهار کرد: هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب مرغداری ۵۲۰۰ تا ۵۳۰۰ تومان است، در حالی که هزینه تولید یک کیلوگرم تخم مرغ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰ درصد افزایش یافته است و به ۶۲۰۰ تومان رسیده است.

وی افزود: در حال حاضر با تولید سرریز مواجه هستیم و اگر تخم‌مرغ وارد نشود هم بازار تنظیم است.

 

از سرگیری صادرات تخم مرغ [1] با بهبود وضعیت تولید

وی در پاسخ به سوال خبرنگار اگنا مبنی بر برنامه اتحادیه برای از سرگیری صادرات تخم مرغ اظهار کرد: از مهرماه سال گذشته تا به امروز، تخم مرغ صادر نشده است اما اخیرا با توجه به بهبود وضعیت تولید به صادرات می اندیشیم.

او ادامه داد: پیش از این درخواست صادرات وجود نداشت اما طی روزهای اخیر تقاضاهایی را دریافت کردیم و با توجه به شرایط حال حاضر بازار قطعا موافق صادرات هستیم.

 

با اختصاص ارز یارانه ای [1] قیمت کنجاله سویا [1] باید ۲۲۰۰ تومان باشد

رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار میهن در مورد نرخ نهاده‌های دامی گفت: کنجاله سویا سال گذشته در همین مدت هر کیلو ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان بود که امسال به ۲۴۰۰ تا ۲۸۰۰ تومان رسید. قیمت هر کیلوگرم ذرت نیز از ۸۰۰ تومان در مدت مشابه سال گذشته به ۱۲۰۰ تومان افزایش یافت.

وی ادامه داد: با اختصاص ارز یارانه ای کنجاله سویا باید با قیمت ۲۲۰۰ تومان در اختیار مرغدار قرار بگیرد.

شرکت پشتیبانی امور دام قیمت کنجاله را با ۱۹۵۰ تومان اعلام کرده است و طی دو سه هفته گذشته یک کشتی کنجاله وارد و توزیع شد که پاسخگوی نیاز بازار نیست.

به گفته وی، در سال گذشته ارز مبادله ای ۳۲۰۰ تومان بود، اما در حال حاضر حداقل ۳۸۰۰ تومان است که  یکی از عوامل تاثیرگذار در افزایش قیمت نهاده ها محسوب می شود.

وی به ضعف سیستم‌های نظارتی از جمله سازمان تعزیرات [1] و سازمان حمایت [1] در نظارت بر قیمت‌ نهاده ها [1] اشاره کرد و گفت:‌ قیمت گذاری زیر نظر این سازمان ها صورت می گیرد و اگر کنجاله سویا بالاتر از نرخ مصوب در بازار آزاد فروخته می‌شود، سازمان‌های نظارتی باید با افراد خاطی برخورد کنند.

ترکاشوند اظهار کرد: باید با تولید واقع بینانه برخورد شود تا رونق پیدا کند و به نفع کشور و در نهایت به نفع مصرف کننده باشد.

 

سازمان دامپزشکی [1] مسئول پرداخت غرامت های غیرطیور

ترکاشوند با اشاره به پیگیری اصلاح ضوابط و مقررات بیمه ای در اتحادیه مرغ تخم گذار، اظهار کرد: در اوایل سال ۹۵ غرامت هر مرغ ۱۰ هزار تومان بود، اما در نیمه دوم سال ۹۵ سهم مرغدار از ۹۰ تومان به ۳۵۰ تومان و غرامت از ۱۰ هزار تومان به ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم رضایت مرغداران از پرداخت نشدن خسارت غیرطیور، گفت: معدوم سازی غیرطیور توسط سازمان دامپزشکی صورت می گیرد، از این رو این سازمان باید غرامت های غیربیمه ای مانند دان، شانه تخم مرغ و… را از محل اعتباراتش بپردازد، اما این سازمان خسارت مرغدار را صددرصد پرداخت نمی کند.

او ادامه داد: تولیدکنندگان انتظار دارند که خسارت های مربوط به معدوم سازی های غیرطیور به طور کامل پرداخت شود، چرا که عدم پرداخت این خسارت ها محلی برای انحراف خواهد بود.

 

با توجه به افزایش قیمت تولید، غرامت بیمه پاسخگوی نیاز مرغداران نیست

رییس اتحادیه مرغ تخم گذار میهن با اشاره به اینکه سال گذشته جبران خسارت مرغداران توسط بیمه از شرایط بهتری برخوردار بود، گفت: امسال هزینه تولید افزایش پیدا کرده و قیمت مرغ بیشتر شده است.

او افزود: مرغ تخم گذار پای تولید سال گذشته ۲۰ هزار تومان ارزش داشت، در حالی که امسال این رقم به ۳۲ هزار تومان رسیده است.

وی ادامه داد: سال گذشته غرامتی که بیمه برای معدوم سازی یا خسارت می پرداخت، ۱۵  هزار و ۵۰۰ تومان بود اما امسال با توجه به افزایش هزینه تولید این رقم پاسخگوی نیاز مرغداران نیست.

رییس اتحادیه مرغ تخم گذار میهن با بیان اینکه این اتحادیه خواستار بازنگری در ارزش مرغ، تعرفه ها، حق بیمه و میزان غرامت است، گفت: صندوق بیمه براساس ضوابط و مقرراتی که دارد حق بیمه را محاسبه می کند که یکی از این ضوابط ضریب ریسک است و با توجه به میزان خسارت در گذشته محاسبه می شود.

وی ادامه داد: در صنعت طیور با توجه به شیوع آنفلوانزا ضریب ریسک بالا رفته و حق بیمه افزایش پیدا کرده است، بنابراین با این موضوع باید جدا از ضوابط برخورد شود.

ترکاشوند همچنین از تلاش برای واکسیناسیون واحدهای مرغ تخم‌گذار خبر داد و گفت: با این کار امنیت زیستی مرغداری ها افزایش پیدا می کند و به گفته کارشناسان بیش از ۹۰ درصد امنیت و سلامت مرغ تأمین می شود.

 

 کود مرغی [1] ساماندهی می شود

ترکاشوند با بیان اینکه کود مرغی یکی از عوامل انتشار بیماری است، شیوه جمع آوری و حمل و نقل آن را حائز اهمیت دانست و گفت: سازمان دامپزشکی در این زمینه آیین نامه ای دارد که کامل نیست و صددرصد اجرا نشده است.

وی افزود: با تشکیل کارگروه ساماندهی کود متشکل از صاحبنظران این عرصه، توجه به نگهداری، فرآوری و شیوه های حمل و نقل در دستور کار قرار دارد.

او ادامه داد: اولین اقدام به روز کردن و اصلاح آیین نامه سازمان دامپزشکی است تا این دستورالعمل برای اجرا ابلاغ و کود به صورت استاندارد عقیم سازی شود که این اقدام طی یک ماه آینده صورت می پذیرد.

 

خسارت ۲ هزار میلیارد تومانی آنفلوانزا به صنعت طیور کشور

رییس اتحادیه مرغ تخم گذار میهن به اقدامات انجام شده از زمان شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان [1] اشاره کرد و گفت: صنعت مرغ تخم گذار در دو، سه سال گذشته با معضل جدی شیوع آنفلوانزا مواجه و متحمل آسیب های زیادی شد.

وی افزود: از سال ۹۴ که آنفلوانزا شیوع پیدا کرد، بیش از ۵ میلیون مرغ در استان های تهران و قم معدوم شد. در سال ۹۵ گسترش آنفلوانزا ادامه یافت و میزان تلفات به ۱۲ میلیون مرغ رسید و استان های بیشتری را درگیر کرد. با ادامه این روند در سال ۹۶، ۲۵ میلیون مرغ تخم گذار معدوم شدند و به بیش از ۵۶۰ واحد تولید خسارت وارد شد.

او ادامه داد: براساس برآوردها، خسارت اقتصادی (گردش مالی که می توانست طی این مدت ایجاد شود) وارد شده به صنعت طی این سال ها به بیش از ۲ هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین آمار نشان می دهد خسارت مستقیمی که به صنعت طیور کشور وارد شده، بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان است.

ترکاشوند با بیان اینکه طی این مدت صندوق بیمه محصولات کشاورزی [1] بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان برای جبران خسارت مرغداران پرداخت کرده است، گفت: محاسبه خسارتی که به صنعت مرغداری کشور وارد شده با فرمول ها و ضوابط بیمه ای امکان پذیر نیست. آنفلوانزای بیماری است که جزو خطرات بحرانی محسوب می شود.

 

 

 

[2] [3] [4]