• شماره خبر : 34449۳ ۹۷
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۱۳ تیر
 • این صفحه را چاپ کن
 • دولت ارز یارانه ای را به تشکل های تولید بدهد/ خوراک آماده، بدون افلاتوکسین است

  نایب رییس هیات مدیره انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان با اشاره به رکود حاکم بر صنعت مرغداری، گفت: اگر دولت ارز یارانه ای را در اختیار اتحادیه ها، تعاونی ها و انجمن ها قرار دهد تا خودشان واردکننده باشند، نهاده ها ارزانتر به دست پرورش دهندگان می رسد.

  دولت ارز یارانه ای را به تشکل های تولید بدهد

  نایب رییس هیات مدیره انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان:

  دولت ارز یارانه ای را به تشکل های تولید بدهد/ خوراک آماده، بدون افلاتوکسین است

  نایب رییس هیات مدیره انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان با اشاره به رکود حاکم بر صنعت مرغداری، گفت: اگر دولت ارز یارانه ای را در اختیار اتحادیه ها، تعاونی ها و انجمن ها قرار دهد تا خودشان واردکننده باشند، نهاده ها ارزانتر به دست پرورش دهندگان می رسد.

  رضا سواری در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، درباره مزیت های استفاده از خوراک آماده در صنعت دام و طیور، اظهار کرد: با تولید خوراک آماده توسط کارخانجات، ضریب تبدیل غذایی و بهره وری تولید افزایش می یابد و در نهایت بر کاهش هزینه ها نیز اثرگذار است.

  وی افزود: خوراک آماده بدون هرگونه آلودگی است و از آنجایی که خوراک غیرآماده وارد سیستم بخار نمی شود، امکان آلودگی به افلاتوکسین در آن وجود دارد.

  این کارآفرین و مرغدار نمونه کشور، گفت: زمانی که کارخانجات تولید خوراک دام راه اندازی نشده بودند، هر مرغداری آسیاب داشت و با آن خوراک طیور را تامین می کرد، این در حالی بود که مرغداری ها انبار دپو هم نداشتند.

  او افزود: مرغدارانی که هنوز وارد زنجیره تولید نشده بودند یا حلقه شان تکمیل نبود، مجبور بودند که به صورت ماشینی یا موردی خرید کنند که هم آلودگی وارد واحدها می شد و هم هزینه خوراک مرغ افزایش می یافت و در نهایت قیمت تمام شده مرغ و جوجه، بالا می رفت.

   

  فیداکسپو اهالی صنعت را کنار هم جمع می کند

  سواری با بیان اینکه فیداکسپو یکی از بهترین نمایشگاه هایی است که در سطح کشور برگزار می شود، اظهار کرد: فیداکسپو، سمینارها و کارگاه هایی که در حاشیه آن برگزار می شوند، کسانی را که در صنعت دام و طیور فعالیت و حرفی برای گفتن دارند را به نمایشگاه می کشاند تا در کنار یکدیگر راهکارها و پیشنهادهایی را برای پیشرفت صنعت ارائه دهند.

  وی افزود: جا دارد از برگزارکنندگان این نمایشگاه به ویژه مهندس مسعودی تقدیر و تشکر ویژه داشته باشم.

   

  رکود گسترده ای بر صنعت مرغداری کشور حاکم است

  نایب رییس هیات مدیره انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان درباره به بالا رفتن نرخ ارز و تاثیرات آن نیز، گفت: با اینکه دولتمردان ارز ۳۸۰۰ تومانی برای ورود مواد اولیه خوراک دام و طیور در اختیار واردکنندگان قرار داده اند، اما متاسفانه قیمت نهاده ها بسیار گرانتر از قیمت واقعی، به دست تولیدکنندگان می رسد.

  او افزود: به همین دلیل رکود گسترده ای بر صنعت مرغداری کشور حاکم شده است و بسیاری از مرغداری های گوشتی از گردونه تولید خارج شده اند. آنها با این قیمت نهاده ها، توانایی ادامه کار و جوجه ریزی ندارند.

  او ادامه داد: با توجه به شرایط کنونی، آینده خوبی برای این صنعت متصور نیستم و اگر دولتمردان فکری به حال صنعت مرغداری کشور نکنند، در آینده ای نزدیک رو به نابودی خواهد رفت.

  سواری اظهار کرد: اگر دولت ارز یارانه ای را در اختیار اتحادیه ها، تعاونی ها و انجمن ها قرار دهد تا خودشان واردکننده باشند، در نهایت نهاده ها ارزانتر به دست تولیدکننده می رسد.

  او افزود: همچنین از طریق شرکت پشتیبانی امور دام نهاده ارزان تر در اختیار کارخانجات قرار گیرد.