• شماره خبر : 34789۲۱ ۹۸
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۲ مرداد
 • این صفحه را چاپ کن
 • استفاده از بقایای محصولات کشاورزی برای کاهش واردات نهاده های خوراک/ صادرات ۸۳ میلیون دلاری خوراک آماده در سال ۹۶

  رییس هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان ایران از طرح فرآوری بقایای محصولات کشاورزی برای کاهش واردات نهاده ها به کشور خبر داد و افزود: از بقایای کارخانجات مخمر و برخی محصولات می توان در ظرفیت تولید خوراک استفاده کرد.

  حسین کیهانی رییس هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان

  رییس هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان ایران خبر داد:

  استفاده از بقایای محصولات کشاورزی برای کاهش واردات نهاده های خوراک/ صادرات ۸۳ میلیون دلاری خوراک آماده در سال ۹۶

   

  رییس هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان ایران از طرح فرآوری بقایای محصولات کشاورزی برای کاهش واردات نهاده ها به کشور خبر داد و افزود: از بقایای کارخانجات مخمر و برخی محصولات می توان در ظرفیت تولید خوراک استفاده کرد.

  حسین کیهانی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، با اشاره به آمار رسمی گمرک در سال ۹۶، تصریح کرد: سال گذشته ۲۰۸ هزار تن خوراک دام به ارزش ۸۳ میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شد که نسبت به سال ۹۵، ۲۰ درصد افزایش داشت.

   

  تولید سالانه یک میلیارد تن خوراک در جهان

  وی درباره آخرین اطلاعات تولید خوراک آماده در دنیا در سال  ۲۰۱۷ نیز گفت: بیش از یک میلیارد تن خوراک آماده در دنیا و در بیش از ۳۰ هزار واحد تولید صنعتی تولید شده است.

  وی افزود: در سال ۲۰۱۷، به ترتیب کشورهای چین، آمریکا، برزیل، روسیه، مکزیک، هند و اسپانیا بیشترین ظرفیت تولید خوراک را به خود اختصاص دادند.

  او ادامه داد: بیش از نیمی از خوراک جهان (۵۶۶ میلیون تن خوراک) در این کشورها با حدود ۱۷ هزار کارخانه تولید شده است.

   

  روسیه بزرگ ترین تولیدکننده خوراک آماده

  به گفته وی، رشد تولید خوراک در این کشورها ۵/۲ درصد بوده است که بیشترین رشد به روسیه تعلق دارد.

  مدیرعامل تعاونی کارخانجات خوراک استان مازندران با بیان اینکه روند تولید خوراک آماده در کشور طی سالیان گذشته افزایش داشته است، اظهار کرد: در سال ۹۶ حدود ۱۰ میلیون تن خوراک آماده تولید شد که از این میزان ۶/۵ میلیون تن خوراک دام و ۴ میلیون تن هم خوراک طیور بوده است.

   
  افزایش ۱۰ درصدی خوراک آماده در سال ۹۷

  وی افزود: امسال رشد تولید خوراک در کشور نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است.

  کیهانی استفاده از ظرفیت های تولید خوراک را در شرایط کنونی که کشور با محدودیت های منابعی آبی و زمین کشت علوفه مواجه است، ضروری دانست و تصریح کرد: خوراک آماده در قالب یک جیره متوازن تحت استانداردهای تغذیه ای می تواند نیاز دام، طیور و آبزیان را در مقاطع پرورش و تولید تضمین کند.

  او افزود: استفاده از خوراک آماده کاهش ضایعات، پایین آمدن قیمت تمام شده و بهبود راندمان تولید را به همراه دارد.

   

  ظرفیت اسمی کارخانجات خوراک آماده ۱۹ میلیون تن است

  رییس هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با بیان اینکه کارخانجات خوراک آماده ۱۹ میلیون تن ظرفیت اسمی دارند، اظهار کرد: کارخانجات تولید خوراک آماده با استفاده از تجهیزات و تکنولوژی روز دنیا فعالیت و نزدیک به ظرفیت اسمی شان تولید می کنند.

  کیهانی درباره ممنوعیت واردات ۱۸ قلم کالا که توسط وزارت جهاد کشاورزی اعلام شد، گفت: خوراک دام و طیور شامل این اقلام نمی شود و فقط واردات خوراک آبزیان و افزودنی های آن با توجه به ظرفیت موجود و تکنولوژی تولید آن در کشور، ممنوع شد.

   

  صادرات ابزاری برای استفاده از ظرفیت های خالی کارخانجات خوراک آماده

  مدیرعامل تعاونی کارخانجات خوراک استان مازندران، صادرات را یکی از ابزارهای استفاده از ظرفیت کارخانجات خوراک آماده دانست و تصریح کرد: در سال های گذشته به همت صاحبان این صنایع، ظرفیت صادرات تقویت شده است.

  وی افزود: براساس آمار رسمی گمرک در سال ۹۶، ۲۰۸ هزار تن خوراک دام به ارزش ۸۳ میلیون دلار کشورهای مختلف دنیا صادر شده که نسبت به سال ۹۵، ۲۰ درصد افزایش یافته است.

  کیهانی با بیان اینکه خوراک، بیش از ۷۰ درصد هزینه های تولید را شامل می شود، اظهار کرد: در سال گذشته با توجه به روند تولیدی محصولات دامی، در مجموع ارزش تولیدات دامی با حجم ۱۴ میلیون تن ۶۰۸ میلیارد ریال بوده است.

  وی افزود: همچنین، ارزش ریالی تولیدات کارخانجات هم حدود ۱۲۳ میلیارد تومان بود.

  رییس هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان ایران، گفت: با توجه به استمرار خشکسالی محدودیت های تامین آب و زمین کشت علوفه، کارخانجات می توانند با تولید خوراک از بقایای محصولات کشاورزی نقش موثری در اقتصاد مقاومتی ایفا کنند.

  وی افزود: قرار است دفتر تغذیه بهبود و جایگاه دام، طرحی را برای استفاده از بقایای محصولات کشاورزی در تغذیه دام و خوراک کمتر رایج در تغذیه طیور عملیاتی کند.

   

  برگزاری سه دوره موفق فیداکسپو و حضور شرکت های بزرگ جهانی

  مدیرعامل تعاونی کارخانجات خوراک استان مازندران با اشاره به برگزاری موفق سه دوره فیداکسپو، اظهار کرد: این رویداد که به دست فعالان این صنعت، به ویژه فعالان بخش خوراک دام، طیور و آبزیان برگزار می شود، در داخل و خارج از کشور مورد توجه قرار گرفته است.

  وی افزود: یکی از راه های انتقال فناوری ها، دستاوردها و تکنولوژی های روز دنیا، برگزاری نمایشگاه هایی مانند فیداکسپو است.

  او ادامه داد: فیداکسپو، شرایطی را فراهم می کند که فعالان صنعت با گفتمان و انتقال تجربیات، درباره چالش ها و مشکلات این بخش هم اندیشی کنند.

   

  کارگاه های آموزشی، نقطه قوت برگزاری فیداکسپو

  کیهانی برگزاری کارگاه های آموزشی را یکی از نقاط قوت نمایشگاه  فیداکسپو دانست و تصریح کرد: کارگاه های آموزشی با محوریت افزایش بهره وری، بهبود راندمان تولید، کاهش ضایعات، استفاده از ظرفیت تولید و تکنولوژی روز در مدیریت تغذیه، بسته بندی، نگهداری و ذخیره خوراک در این نمایشگاه جانمایی شده است.

  وی افزود: دوره چهارم فیداکسپو می تواند با برگزاری کارگاه های آموزشی متناسب با اقتصاد مقاومتی، استفاده از ظرفیت های موجود و افزایش بهره وری، پاسخگوی نیاز این صنعت، کمک به توسعه صادرات و سرمایه گذاری های خارجی باشد.