• شماره خبر : 46941۱۸ ۹۹
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۱۰ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • ورود گله‌های جدید ملخ به ایران در این هفته

  فائو با بیان اینکه ملخ صحرایی در حال حاضر مخرب‌ترین آفت محصولات کشاورز ی است، اعلام کرد:‌ گله‌های جدید این نوع ملخ طی این هفته وارد ایران می‌شود.

  ملخ صحرایی مخرب‌ترین آفت برای کشاورزان است؛

  ورود گله‌های جدید ملخ به ایران در این هفته

   

  فائو با بیان اینکه ملخ صحرایی در حال حاضر مخرب‌ترین آفت محصولات کشاورز ی است، اعلام کرد:‌ گله‌های جدید این نوع ملخ طی این هفته وارد ایران می‌شود.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) غ به نقل از فارس ، سازمان خواربار جهانی، فائو در گزارشی اعلام کرد: در حال حاضر ملخ صحرایی مخرب‌ترین آفت در بخش کشاورزی است که خسارت‌های زیادی به این بخش وارد می‌کند و امنیت غذایی را به خطر می‌اندازد.

  در گزارش فائو آمده است که یک گله از این ملخ‌ها در حدود یک کیلومتر مربع بیش از ۴۰ میلیون ملخ را شامل می‌شود که می‌تواند غذای ۳۵ هزار نفر در روز را بخورد.

  فائو تقاضا کرده است که حداقل ۱۳۸ میلیون دلار به صورت اضطراری برای کمک به کشورهایی که درگیر مبارزه با ملخ هستند، کمک کنند.

  فائو همچنین از ۱۵ متخصص حوزه آفت ملخ برای حمایت از این دولت‌ها دعوت کرده است تا بتوانند از شدت خسارت این ملخ‌ها کاسته و آن را کنترل کنند. همچنین توصیه‌های فنی و پیش‌بینی‌ها را در اختیار دولت‌ها قرار می‌دهد.

  ایران نیز جزو کشورهایی است که ملخ صحرایی یک بار در سال گذشته حمله کرد و هزینه‌های زیادی را برای مبارزه روی دست دولت گذاشت و خسارت‌هایی را هم به کشاورزان وارد کرد.

  حمله دوم نیز از بهمن‌ماه شروع شده، آنطور که مسئولان استان خوزستان اعلام کرده‌اند حجم حمله این بار ملخ‌ها تقریبا ۳ برابر سال گذشته است.

  گزارش فائو حاکی است که این هفته گله‌های جدیدی در کشورهای بحرین، کویت، عربستان سعودی، قطر و ایران ظاهر شده است.

  همچنین مدیرکل فائو این شرایط را در منطقه آفریقا بسیار خطرناک توصیف کرده و نوشته است در منطقه آفریقا ۲۰ میلیون نفر با ناامنی غذایی درگیر هستند و حمله این ملخ‌ها امنیت غذایی آنها را تهدید می‌کند. این گله‌های ملخ چند هفته پس از تخم‌گذاری نوزاد آنها بالغ شده و شروع به مصرف محصولات کشاورزی می‌کنند. به ویژه در این منطقه اکنون فصل تولید محصولات کشاورزی است.

  فائو نوشته است در این میان کشور آلمان کمک ۶۹ میلیون دلاری برای مبارزه با این ملخ‌ها انجام داده است که این ما را برای مبارزه بیشتر دلگرم خواهد کرد.