• شماره خبر : 57486
 • تاریخ انتشار : 25 آبان 1399
 • پرینت این صفحه
 • قصه پر غصه صید ترال در آب های جنوب

  توصیه نگارنده به وزیر محترم جهاد کشاورزی این است که با مطالعه تاریخ معاصر شیلات ایران و فراز و نشیب های معضلات صیادی مد نظر در این مقاله را از افراد صاحب نظر مطالبه کرده وبا دست پر در فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

  توصیه نگارنده به وزیر محترم جهاد کشاورزی این است که با مطالعه تاریخ معاصر شیلات ایران و فراز و نشیب های معضلات صیادی مد نظر در این مقاله را از افراد صاحب نظر مطالبه کرده وبا دست پر در فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

  نویسنده: علیرضا کیهان پور – روزنامه نگار پیشکسوت بخش کشاورزی

  دادگستری استان هرمزگان روز جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ از توقیف دوکشتی صیادی ترال و کشف ۱/۵ تن ماهی به صورت غیرمجاز در آب های ساحلی این استان خبر داد و این قصه پرغصه ترال هنوز ادامه دارد.


  درتاریخ معاصر شیلات ایران ودر سال۱۳۷۹پس از سال ها تلاش و پیگیری سرانجام روش صیادی دامگستر به پره یاتورگستر در آب های شمال کشور تغییر یافت ودولت وقت باپرداخت اعتباری افزون بر میلیارد ها تومان به صیادان عضو اتحادیه وتعاونی های صیادی دامگستر در استان های شمالی به صورت بلاعوض وتشویقی روش مخرب دام تاخیری یا همان دامگستر را به روش پره یا تورگستر جایگزین نمود وبا این راهبرد تا حد زیادی آسیب رسانی صید دامگستر به ذخایر آبزیان دریای خزر را از چرخه صید خارج نمود و اتحادیه ها وتعاونی های صیادی پره در سواحل شمال کشور ساماندهی و قانونمندشدند.


  در سال ۱۳۹۲ پرویز محبی جایگزین سید موسی بدیعی در سمت مدیر کل شیلات هرمزگان شد وبدیعی به عنوان مشاور رئیس وقت سازمان شیلات ایران در بحث برداشت فانوس ماهیان که توسط صید ترال انجام می شد به این سمت منصوب و پاشنه در به روال قبل چرخید.از سال ۱۳۹۲ نارضایتی و اعتراض صیادان دریا دل هرمزگانی با این روند مدیریتی و مشاور شدن مدیر کل سابق شیلات هرمزگان هویدا گشت.


  درسال های مدیریت حسن صالحی به عنوان معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان شیلات ایران بالغ بر ۲۰۰مجوز صید فانوس ماهیان در آب های جنوب به ویژه در استان هرمزگان به منظور کاهش واردات پودر ماهی از کشورهای آمریکای لاتین و جنوبی با مدیریت بدیعی مشاور اسبق رئیس سازمان شیلات ایران صادر و تا به امروز در پکیج صید ترال که شامل صیادی به روش همان کف روب برای ذخایر میکتوفیده وفانوس ماهیان است در مجموع ۳۰۰۰ نفر و صدها میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط بخش غیر دولتی انجام به طوری که طبق آخرین آمار رسمی جامعه صیادی دریا دل استان هرمزگان بالغ بر ۳۰ هزار نفر بوده که روزی حلال و رزق بابرکت خود را در امواج طوفانی دریاو سواحل این استان تامین می‌کنند.


  در بحث مدیریت بهینه منابع آبزیان پارامترها و شاخص های قانونی مصوب مجلس شورای اسلامی در ادوار گذشته وجود دارد که همان طور که در قانون تاسیس سازمان شیلات ایران ؛ قانون و آیین نامه های اجرایی حفاظت از منابع آبزیان شیلات به عنوان نقشه راه شیلات ایران آمده است به طوری که به استناد موارد قانونی صید دامگستر در دریای خزر ممنوع و برچیده شد در مورد صید ترال نیز قانونگذار تمام حمایت های حاکمیتی را طبق نظرات کارشناسی شیلات ایران و سایر سازمان های ذیربط مصوب نموده که جای نگرانی نخواهد بود.

  اما توصیه نگارنده به وزیر محترم جهاد کشاورزی این است که مطالعه تاریخ معاصر شیلات ایران و فراز و نشیب های معضلات صیادی مد نظر در این مقاله را از افراد صاحب نظر مطالبه کرده وبا دست پر در فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی حضور یافته تا تحمیل دیدگاه غیر کارشناسی طبق قوانین مصوب ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی بر شیلات ایران صورت نپذیرد.


  آقای دکتر خاوازی تا آنجا که نگارنده اطلاع دارد حداقل سه معاون وزیر و روسای اسبق و سابق شیلات ایران به عنوان مشاوران بازنشسته با جنابعالی در ساختمان وزارتخانه مشغول کار می باشند که می توانید از نظرات نامبردگان نیز در این راستا بهره مند شوید وبا پیگیری وتطبیق موارد قانونی مصوب قبلی مجلس که در نوشتار به آن اشاره شد برای جامعه پرتلاش وسخت کوش صیادی کشور کارگشایی نمایید.

  در سلسله مقالات آینده به این مهم به ویژه از سال ۱۳۹۴ پرداخته خواهد شد تا بلکه مورد رضای خداوند منان و جامعه صیادی کشور به عنوان بزرگترین تشکل و خانواده بخش کشاورزی در قالب اتحادیه تعاونی های آب های شمال وجنوب قرار گیرد.ادامه دارد….


  1
  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of
  سلیمان
  Guest
  سلیمان

  سلام:جناب نویسنده دیگاه بسیار مناسبی دارند وهمه جوانب اموررادیده وتاریخ رابازخوانی نموده .که شرح بسیاراست