- پايگاه اطلاع رساني كشاورزي و صنایع غذایی ايران - https://agna.ir -

کاهش قیمت برنج و گندم در ششمین ماه سال ۲۰۲۱

خلاصه‌ای از گزارش ماهانه بانک جهانی در مورد قیمت محصولات کشاورزی:

کاهش قیمت برنج و گندم در ششمین ماه سال ۲۰۲۱ [1]

بانک جهانی هرماه گزارشی در مورد وضعیت بازار محصولات مهم کشاورزی ارایه می‌دهد که تصویری از وضعیت بازار در ماهی که گذشت و شرایط در ماه‌های قبل از ان را به تصویر می‌کشد.

بانک جهانی هرماه گزارشی در مورد وضعیت بازار محصولات مهم کشاورزی ارایه می‌دهد که تصویری از وضعیت بازار در ماهی که گذشت و شرایط در ماه‌های قبل از ان را به تصویر می‌کشد. بررسی این گزارش‌ها می‌تواند تصویر درستی از نحوه تغییر قیمت کالاهای اساسی کشاورزی در دنیا ارایه دهد. به‌همین دلیل بر آن شدیم هر ماه خلاصه‌ای از گزارش ارایه شده توسط بانک جهانی را در اختیار خوانندگان نشریه قرار دهیم.طبق گزارش ارایه شده در اوایل ماه جولای سال ۲۰۲۱ میلادی، شاخص قیمت محصولات کشاورزی در ماه ژوئن برابر با ۱۰۸٫۸ بود. این شاخص که نسبت به وضعیت قیمت محصولات کشاورزی در سال ۲۰۱۰ تهیه شده است، نشان می‌دهد قیمت محصولات کشاورزی در ششمین ماه سال جاری میلادی ۸٫۸ درصد بالاتر از سال ۲۰۱۰ بود. مقایسه این شاخص با شاخص ارایه شده در ماه «می»‌ نشان دهنده کاهش نسبی قیمت‌ها است در حالیکه در مقایسه با ماه آوریل قیمت‌ها با افزایش همراه بود.شاخص قیمت محصولات کشاورزی در فصل دوم سال جاری برابر با ۱۰۸٫۶ بود در حالی‌که همین شاخص در فصل دوم سال ۲۰۲۰ به ۸۲ رسید. شاخص ۸۲ در فصل دوم سال ۲۰۲۰ نشان می‌داد قیمت‌ها در فصل دوم سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۸ درصد پایین‌تر از سال قبل از آن بود. در ششمین ماه سال جاری شخص قیمت غلات در دنیا برابر با ۱۲۴٫۸ بود که معادل این شاخص در فصل دوم امسال هم بود ولی مقایسه ان با مدت مشابه سال قبل حکایت از افزایش قیمت‌ها دارد. در فصل دوم سال قبل شاخص قیمت غلات در دنیا برابر با ۸۹٫۹ بود.

قیمت غلات

در ششمین ماه سال جاری قیمت هر تن ذرت در بازار جهانی برابر با ۲۹۱٫۹ دلار بود که نسبت به ماه قبل از آن با کاهش همراه بود. در فصل دوم سال جاری هر تن ذرت با قیمت ۲۸۸٫۵ دلار مبادله شد و قیمت هر تن ذرت در فصل اول برابر با ۲۴۱٫۶ دلار بود. بررسی سیر تغییر قیمت ذرت در یک سال گذشته نشان دهنده روند افزایشی قیمت این محصول ارزنده کشاورزی است. در سال ۲۰۱۸ هر تن ذرت به قیمت ۱۶۴٫۴ دلار مبادله می‌شد و در سال ۲۰۱۹ قیمت هر تن ذرت به مرز ۱۷۰٫۱ دلار رسید. در سال ۲۰۲۰ که دنیا در اوج درگیری با کرونا و مشکلات ناشی از آن بود هر تن ذرت در بازار جهانی به قیمت ۱۶۵٫۵ دلار مبادله شده بود.
در ماه ژوئن سال جاری هر تن برنج تایلندی A1 با قیمت ۴۳۹٫۷ دلار فروخته شد که نسبت به ماه قبل از آن با کاهش همراه بود. در ماه «می» ‌امسال هر تن برنج قیمتی برابر با ۴۶۲٫۸ دلار داشت و در ماه اوریل هر تن برنج با قیمت ۴۷۷٫۴ دلار فروخته شده بود. در فصل دوم سال ۲۰۲۱ هر تن برنج تایلندی قیمتی برابر با ۴۵۹٫۹ دلار داشت در حالی‌که در فصل اول امسال با قیمت ۵۱۷٫۶ دلار فروخته شده بود. در فصل دوم سال ۲۰۲۰ هر تن برنج به ترتیب با قیمت ۵۱۰٫۱ دلار فروخته شد. متوسط قیمت هر تن برنج تایلندی A1 در سال ۲۰۱۸ برابر با ۴۰۱٫۱ دلار، در سال ۲۰۱۹ برابر با ۳۹۳٫۵ دلار و در سال ۲۰۲۰ برابر با ۴۷۴٫۶ دلار بود. بررسی روند تغییرات قیمت گندم SRW آمریکا در ماه ژوئن به ۲۷۵٫۱ دلار رسید که نسبت به ماه قبل از آن کمتر از ۴ دلار رشد کرده بود ولی در ماه اوریل امسال هر تن از این نوع گندم قیمتی برابر با ۲۸۱٫۴ دلار داشت. در فصل اول سال جاری هر تن گندم با قیمت ۲۷۵٫۲ دلار و در فصل دوم با قیمت ۲۷۵٫۸ دلار مبادله شد که بازهم نشان از افزایش چشمگیر نسبت به سال قبل از آن دارد. در فصل دوم سال ۲۰۲۰ هر تن گندم آمریکایی قیمتی برابر با ۲۱۰٫۷ دلار داشت و در فصل سوم با قیمت ۲۱۳٫۸ دلار فروخته شده بود. در سال ۲۰۱۸ هر تن گندم با قیمت ۲۰۳٫۹ دلار، در سال ۲۰۱۹ با قیمت ۲۱۱٫۳ دلار و در سال ۲۰۲۰ با قیمت ۲۲۷٫۷ دلار مبادله شده است.قیمت انواع گوشت

قیمت هر کیلو گوشت گوساله در ماه ژوئن برابر با ۵٫۶۸ دلار بود که نسبت به ماه قبل از آن ۲۰ سنت رشد کرده بود. در ماه «می» ‌هر کیلو گوشت گوساله قیمتی برابر با ۵٫۴۸ دلار و در ماه آوریل قیمتی معادل ۵٫۱۷ دلار داشت. در سال ۲۰۱۸ هر کیلو گوشت گوساله با قیمت۴٫۲۰ دلار فروخته شد، در سال ۲۰۱۹ به ۴٫۷۶ دلار رسید و در سال ۲۰۲۰ در مرز ۴٫۶۷ دلار قرار گرفت. قیمت گوشت مرغ در ماه‌های اخیر در مرز ۲٫۳۸ دلار قرار داشت. آمارها نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۸ هر کیلو گوشت مرغ قیمتی برابر با ۲٫۲۴ دلار داشت که در سال ۲۰۱۹ به ۲ دلار و در سال ۲۰۲۰ به ۱٫۶۳ دلار رسید. در فصل دوم سال ۲۰۲۰ و در اوج بحران کرونا در دنیا هر کیلو گوشت مرغ با قیمت۱٫۴۵ دلار مبادله شد، در فصل سوم به ۱٫۵ دلار و در فصل چهارم به ۱٫۶۷ دلار رسید. سرعت افزایش قیمت گوشت مرغ در دنیا در سال ۲۰۲۱ بالاتر بود و از ۱٫۸۳ دلار در فصل اول امسال به ۲٫۳۴ دلار در فصل دوم رسید.
در ماه ژوئن هر کیلو میگو در بازار جهانی قیمتی برابر با ۱۳٫۴۰ دلار داشت که نسبت به ماه قبل از آن رشد کرده بود. در ماه «می» ‌هر کیلو میگو با قیمت ۱۲٫۶۵ دلار و در ماه اوریل با قیمت ۱۲٫۴۹ دلار مبادله شد. بررسی تغییرات قیمت میگو در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که این بازار تغییرات قیمتی زیادی را شاهد نبود. در سال ۲۰۱۸ هر کیلو میگو با قیمت ۱۲٫۲۴ دلار فروخته شد و در سال ۲۰۱۹ به ۱۲٫۶۰ دلار رسید و در سال ۲۰۲۰ از مرز ۱۲٫۶۷ دلار عبور کرد.

قیمت نوشیدنی‌ها

در دسته نوشیدنی‌ها قیمت محصولاتی مانند کاکائو، قهوه و چای قرار دارد. آمار نشان می‌دهد در ماه ژوئن سال جاری قیمت هر کیلو کاکائو برابر با ۲٫۳۷ دلار بود که نسبت به ماه قبل از آن کاهش پیدا کرده بود. در سال ۲۰۱۸ هر کیلو کاکائو با قیمت ۲٫۲۹ دلار فروخته شد و در سال ۲۰۱۹ قیمت هر کیلو کاکائو به ۲٫۳۴ دلار رسید. در سال ۲۰۲۰ هر کیلو کاکائو در دنیا با قیمت ۲٫۳۷ دلار مبادله شد.
قیمت قهوه عربیکا در ششمین ماه سال جاری برابر با ۴٫۲۴ دلار و در قیمت هر کیلو قهوه «روبوستا» در بازار برابر با ۱٫۸۷ دلار بود. قیمت قهوه عربیکا در سه سال اخیر با رشد زیادی همراه بود ولی قیمت قهوه «روبوستا» نوسان زیادی نداشت. در سال ۲۰۱۸ هر کیلو عربیکا با قیمت۲٫۹۳دلار مبادله شد و در سال ۲۰۱۹ به ۲٫۸۸ دلار رسید. در سال ۲۰۲۰ هرکیلو قهوه به ۳٫۳۲ دلار رسید. در فصل اول امسال هر کیلو قهره عربیکا قیمتی برابر با ۳٫۶۳ دلار داشت و در فصل دوم
به ۴٫۰۲ دلار رسید. در این گزارش ضمن اینکه قیمت چای «کولومبو»، «کلکته» و«مومباسا» ارایه شده است، متوسط قیمت چای در بازار جهانی هم دیده می‌شود. گزارش نشان می‌دهد هر کیلو چای در ماه ژوئن امسال با قیمت۲٫۷۱ دلار مبادله شد که در دو ماه قبل هم از در همین سطح بود. متوسط قیمت هر کیلو چای در فصل دوم امسال برابر با ۲٫۷۰ دلار و در فصل اول برابر با ۲٫۵۵ دلار اعلام شد. در سال ۲۰۱۸ هر کیلو چای در دنیا قیمتی برابر با ۲٫۸۵ دلار داشت و در سال ۲۰۱۹ به ۲٫۵۶ رسید ولی در سال ۲۰۲۰ بازهم افزایش یافت و در مرز ۲٫۷۰ دلار قرار گرفت.

قیمت دیگر محصولات

از دیگر محصولاتی که قیمت آنها در گزارش بانک جهانی مورد بررسی قرار گرفته است می‌توان به موز در آمریکا و اروپا اشاره کرد. طبق این گزارش متوسط قیمت هر کیلو موز در اروپا در ششمین ماه امسال برابر با ۰٫۹۵ دلار و در آمریکا برابر با ۱٫۲۳ دلار بود که در سه ماه اخیر تغییر زیادی نکرده بود. آمار نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۸ هر کیلوموز در بازار اروپا قیمتی برابر با ۰٫۹۵ سنت داشت و در آمریکا با قیمت ۱٫۱۵ دلار مبادله می‌شد.در این گزارش قیمت هر کیلو پرتقال در ماه ژوئن برابر با ۰٫۶۴ دلار اعلام شده است که نسبت به سال ۲۰۱۸ با کاهش همراه بود. در سال ۲۰۱۸ قیمت هر کیلو پرتقال در بازار جهانی برابر با ۰٫۷۹دلار اعلام شد، در سال ۲۰۱۹ به ۰٫۵۶ دلار رسید و در سال ۲۰۲۰ در مرز ۰٫۶۰ دلار قرار گرفت.در بخش دیگری از این گزارش به تغییرات قیمت شکر در بازار جهانی هم اشاره شد. قیمت هر کیلو شکر در بازار جهانی در ماه ژوئن برابر با ۰٫۳۸ دلار بود که نسبت به ماه «می» ‌تغییری نکرد و نسبت به اوریل با رشد ۰٫۲ دلاری همراه بود. در فصل دوم امسال هر کیلو شکر قیمتی برابر با ۰٫۳۷ دلار و در فصل اول ۰٫۳۵ دلار داشت. در سال ۲۰۱۸ هر کیلو شکر با قیمت ۰٫۲۸ دلار مبادله شد و این قیمت برای سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ هم وجود داشت.

ترجمه: سارا سلامی

[2] [3]