• شماره خبر : 71275
 • تاریخ انتشار : 1 آذر 1400
 • پرینت این صفحه
 • رشد ۹ دلاری قیمت گندم در بازارهای جهانی

  رشد قیمت کالاهای اساسی همچنان در دور تند است و روی تورم کشورها هم تاثیر مستقیم دارد.

  اخبار بین المللی؛

  رشد ۹ دلاری قیمت گندم در بازارهای جهانی

  رشد قیمت کالاهای اساسی همچنان در دور تند است و روی تورم کشورها هم تاثیر مستقیم دارد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛به نقل از فارس، در یکسال گذشته به دلایل مختلفی از قبیل بیماری کرونا، افزایش قیمت سوخت نفت و گاز که به ۵ برابر قیمت هم رسید، قیمت کالاهای اساسی هم با رشد زیادی مواجه شد.

  قیمت کالاهای اساسی به دلیل اینکه بخش زیادی از سبد خانوارهای را تشکیل می هد برای خانوار ها بسیار مهم است.

  در این میان گندم به عنوان قوت غالب و محصول بسیار ضروری برای خانوارها است که کشورها تلاش دارند در تولید این محصول خودکفا باشند اما قیمت این محصول در یکسال گذشته ۵۳ درصد و در یکماه گذشته ۹ درصد رشد داشته است.

  امروز هم قیمت کالاهای اساسی از افزایش های اخیر خود عقب نشینی نکرد و گندم با بیش از ۹ دلار افزایش در هر بوشل به قیمت ۸۴۳ دلار و ۵۰ سنت به فروش رفت که رکوردجدیدی را ثبت کرد.

  *افزایش قیمت خوراک دام و طیور

  در بازارهای جهانی قیمت انواع خوراک دام و طیور نیز از رشد قیمت عقب نشینی نکردند،  ذرت که بیشتر به عنوان خوراک دام استفاده می شود ۲۵ سنت افزایش یافت و به قیمت ۵۷۷ دلار و ۲۵ سنت به فروش رفت.

  خوراک دام وطیور، محصول پایه برای تولید انواع محصولات پروتئینی مانند گوشت، مرغ، لبنیات و تخم مرغ است و نزدیک به ۷۰ درصد هزینه تمام شده تولید این محصولات را تشکیل می دهد.

  ایران در تامین این محصولات بیش از ۵۰ درصد وابسته به واردات است.

  *افزایش قیمت دانه های روغنی

  در تداوم افزایش قیمت ماههای اخیر امروز نیز سویای روغنی ۷۰ سنت رشد داشت، ایران در تامین روغن کشور ۹۰ درصد وابسته به واردات است.

  امروز قیمت دام زنده هم ۴۵ سنت رشد داشت و هر پوند به قیمت ۱۳۷ دلار و ۷۰ سنت به فروش رفت.


  1
  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of
  فری
  Guest
  فری

  وقتی قیمت گندم را بلد نیستید مجبورید خبر بزنید؟ قیمت گندم ۸۴۳ دلار در هر بوشل؟ بوشل ۲۵ کیلوگرم هستش. قیمت گندم در هر صد بوشل اونقدره. یه بار دیگه ام این قیمتو زدین که نشون میده خیلی از ماجرا پرت هستید