تبلیغات اینترنتى چیست؟

امروزه به‌دلیل افزایش روزافزون کاربران اینترنتى شرکت‌هاى تولیدى و تجارى به‌سوى تبلیغات اینترنتى تمایل یافته‌اند. تبلیغات باید جائى انجام شود که بازار هدف در آن متمرکز و دسترسى به مشترى آسان باشد و یکى از مزایاى رسانه اینترنت قابلیت تمرکز و دسترسى آسان کاربران به آن است. هوشمندى تبلیغات یکى از مزایاى دیگر تبلیغات اینترنتى نسبت به تبلیغات به روش سنتى است. تبلیغات هوشمند خدماتى از قبیل ره‌گیرى تبلیغات و نیز امکان اندازه‌گیرى اثربخشى آن تبلیغات را در اختیار تبلیغ‌کننده قرار مى‌دهد. هنگام تبلیغ به روش‌هاى دیگر مانند تلویزیون و روزنامه جمع‌آورى اطلاعات مشترى بسیار سخت و گاهى غیرممکن است اما با جمع‌آورى داده‌هاى مشاهده‌کنندگان از طریق اینترنت ، به‌راحتى مى‌توان این داده‌ها را تجزیه و تحلیل کرد. این کار به تجار امکان مى‌دهد تا بسیار موفق‌تر عمل کرده و به‌جاى پیش‌بینى‌هاى نادرست ، علایق مشترى ، مکان مشترى و … را به‌درستى بررسى نمایند.

اینترنت چند سالى است که به جمع رسانه‌هاى مورد استفاده براى تبلیغات اضافه شده است. رشد تبلیغ در اینترنت نسبت به تبلیغ در رسانه‌هاى سنتى ، از سرعت بسیار بیشترى برخوردار بوده تا جائى‌که مسیر طى شده توسط رسانه پرببیننده تلویزیون در عرض ۱۳ سال در اینترنت تنها با گذشت ۴ سال سپرى گردید. آمار مربوط به تفاوت اینترنت و تلویزیون بسیار جالب مى‌باشد. در آمریکا یک فرد معمولى روزانه ۳ ساعت وقت خود را در اینترنت صرف مى‌کند. این رقم دو برابر وقتى است که یک فرد معمولى تلویزیون تماشا مى‌کند!در هنگام کار یک‌سوم وقت مردم آمریکا صرف اینترنت مى‌شود. در صورتى‌که در هنگام کار اکثرا نمى‌توانند تلویزیون تماشا کنند.

از طریق تبلیغات اینترنتی شرکت‌ها درآمد بسیار زیادی حاصل کرده‌اند. کمپانی‌های بزرگ دنیا به خاطر رشد سریع کاربران اینترنتی در جهان درصد زیادی از هزینه‌های تبلیغاتی خود را صرف تبلیغات online می‌کنند و این درصد هر ساله در حال افزایش می‌باشد. براساس گزارش های سالیانه هم‌اکنون۹۷.۳ ٪ از کمپانی‌ها ، تبلیغات اینترنتی را جزء یکی از روش‌های تبلیغاتی خود قرار داده‌اند. به‌طور مثال کمپانی بزرگ Chrysler هزینه‌های تبلیغات خود را تا۵۰ ٪ افزایش داده است. در سال جاری متوسط تبلیغات اینترنتی در جهان ۷۸ ٪  رشد داشته است که این رشد ۱۱ برابر تبلیغات در تلویزیون بوده است.

چرا تبلیغات در اینترنت مهم است؟
آیا تا به حال تصور کرده اید که اگر بخواهید در تلویزیون ۲۴ ساعته تبلیغ کنید چه هزینه ای را باید بپردازید؟ اگر فکر کنید که میلیون ها دلار، در این صورت حقیقت را نگفته اید. یک برنامه مستقیم تلویزیونی ۳۰ دقیقه ای در سراسر جهان بیش از یک میلیون دلار ارزش خواهد داشت که بستگی به ایستگاه تلویزیونی و تعداد تماشاچیان دارد. اما از طریق شبکه جهانی اینترنت قدم بسیار بزرگی در زمینه تبلیغات تجاری برداشته اید. با کمی تلاش و سرمایه گذاری کم، شما می توانید تجارت کوچک خود را جهانی کرده و در وب به فروش برسانید. جهت پی بردن به اهمیت تبلیغات در وب باید بدانیم که بیش از ۳ میلیارد نفر استفاده کننده از اینترنت هستند که تعداد آنان هر روزه رو به افزایش است. سخن این است که در قرن ۲۱ راه تجارت برای هر شخصی از طریق آگهی در اینترنت ممکن است. مسئله مورد بحث چگونگی انجام این کار است که ما در زیر به آن اشاره می کنیم.

تبلیغات اینترنتی به صورت ویروسی در واقع هنر تشویق کاربران اینترنتی برای مشاهده تبلیغات شما در سراسر اینترنت آن هم بدون هزینه می باشد. این نوع تبلیغات اینترنتی بسیار موثر، ساده و در عین حال بسیار سریع می باشد. به عنوان مثال شما با یک آگهی و ارسال آن به ۱۰۰ نفر که این ۱۰۰ نفر اگهی شما را به ۱۰۰ نفر دیگر ارسال می نمایند. (۱۰۰۰۰ نفر در چند ساعت) و این ۱۰۰ نفر دوم هر یک حداقل به ۱۰ نفر و… این بدان معنی است که ۱٫۰۰۰٫۰۰۰نفر تبلیغات اینترنتی شما را در یک روز مشاهده خواهند کرد. این روش بسیار ساده و رایگان است و در عرض چند دقیقه انجام می شود. اگر چه بدون شک طرح اصلی انجام این کار طولانی تر است. بنابراین باید بدانید که چگونه می توان از طریق تکنیک های تبلیغات به صورت ویروسی، بازاریابی اینترنتی و کسب و کار اینترنتی را به هیجان آورد؟

این هدف با سهولت یک کلیک بدان معنی است که پاسخ کارتان را فوراً دریافت کرده اید – سرعت ارسال پیغامها به صورتی است که تبلیغات اینترنتی اگر هنگام صبح ارسال شود به صورت ویروسی در اینترنت خواهد گشت و بعد از گذشت یک ساعت کلیک خورده و در اسرع وقت افراد آن را دریافت خواهند کرد. این کار کاملاً مفید واقع خواهد شد و باید حتماً بر روی آن سرمایه گذاری کرده و وقت صرف کنید.

این روزها تبلیغات اینترنتی و درج آگهی در اینترنت چنان شکل گسترده ای بخود گرفته که می توان گفت بررسی تاثیرات و نتایج آنها کمتر از تاثیرات سایر برنامه های رسانه ای نیست. به این معنا که تبلیغات اینترنتی نیز همپای سایر برنامه های رسانه ها مهم هستند و گاه به دلیل نوع پیامی که منتقل کرده و تاثیراتشان باید مورد بررسی کارشناسان جامعه شناسی، روانشناسی و علوم ارتباطات قرار گیرند. البته این درحالی است که تبلیغات را به دلایل مختلف نمی توان از زندگی حذف کرد. باید به صاحبان کالاها نیز حق داد که بخواهند از آگهی و تبلیغات برای جلب بیشتر مشتری استفاده کنند. در اینجا چند توصیه برای تهیه یک آگهی موثر که جنبه های منفی کمتری دارد از قول تامسون کارشناس امور تبلیغات آمده است.

بنابراین در دنیای امروز که تبلیغات رسانه ای بهترین ابزار در دست تولید کنندگان است، باید سعی کنید از فرصت به بهترین شکل ممکن بهره ببرید. در این میان رسانه های آنلاین معتقدند که بهترین روش برای تبلیغات کالا، تبلیغات اینترنتی است. تامسون یکی از مشاوران تبلیغات اینترنتی در مقاله ای که در روزنامه نیویورک تایمز درباره ارتباط بین خریدار و آگهی دهنده چاپ شده می گوید: یک فاصله بین خریدار و آگهی دهنده وجود دارد که فقط گاه به شکل شفاهی و با استفاده از لغات پر شده است. چون همیشه گفته اند که این نوع تبلیغات موثرتر است، یعنی زبان و گفتار همیشه تاثیر قوی ای بر مصرف کننده گذاشته و باعث ترغیب او به خرید شده است. در حالی که تبلیغات در اینترنت نوع جدیدی از تبلیغات است که باید از امکانات آن استفاده کرد.

دلایل انتخاب اگنا بعنوان رسانه ی تبلیغاتی تاثیر گذار

دسترسى جهانى
تبلیغات در سایت اگنا منجر به نمایش تبلیغ شما در حوزه وسیع‌تر جغرافیائى خواهد شد. تمامى کاربران اینترنتى فارسى‌زبان در سراسر جهان تبلیغ شما را مشاهده خواهند کرد و از طریق سایت اگنا به تجارت شما متصل خواهند شد.

پرداخت هزینه کمتر تبلیغاتى – مشاهده بیشتر تبلیغات
با تبلیغات تجارت خود در سایت اگنا شما مى‌توانید با پرداخت هزینه کمتر ، بینندگان بیشترى داشته باشید. شما مبلغ بسیار زیادى را بابت تبلیغات در روزنامه و مجله پرداخت مى‌نمائید در حالى‌که تعداد بینندگان ، زمان و مکان نمایش تبلیغ شما بسیار محدود است.

تصمیم‌گیرى راحت تر براى خریدار
هنگامى‌که براى کالاى خود در سایت اگنا تبلیغ کنید با استفاده از این تبلیغ اینترنتى مى‌توانید به مقدار لازم و کافى در مورد کالا و یا خدمات خود اطلاعات دهید. این اطلاعات مدت زمان فروش را کوتاه‌تر مى‌کند و این از یک طرف به نفع مشترى و از طرف دیگر به نفع ارائه‌کننده کالا و یا خدمات است.

هزینه کمتر نسبت به دیگر روش‌هاى تبلیغاتى
براى تبلیغات اینترنتى در مقایسه با چاپ تراکت ، بیل بورد ، تبلیغات در روزنامه و مجله و … هزینه بسیار کمترى صرف‌شده و بینندگان بیشترى از آن اطلاع مى‌یابند.

نداشتن محدودیت زمانى و مکانى براى تبلیغات
تبلیغات تلویزیونى ، رادیوئى ، و یا تبلیغات چاپ‌ شده همه محدودیت مکانى و زمانى دارند. با یک تبلیغ ۱۰ ثانیه‌اى تلویزیونى بیننده تنها یک بار آن را مشاهده و تا پخش بعدى و پرداخت دیگر هیچ اثرى از آن مشاهده نمى‌گردد. در تبلیغات اینترنتى مشتریان مى‌توانند براى خواندن و یا درک مطلب وقت کافى اختصاص دهند.

تست بازدهى آسان
امکان ثبت مشخصات بازدیدکنندگان و پردازش اطلاعات براى اطمینان از درستى انتخاب بازار هدف و بهینه‌سازى آن در صورت نیاز.
بیائید مزایای آگهی در اینترنت را بشماریم. شاید خودمان هم باورمان بشود! چون خودباوری سنگ اول در راه رسیدن به هدف است. برای لیست‌کردن مزیت‌های “تبلیغات اینترنتی”، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

امکان هدف‌گیری دقیق مخاطب
آگهی‌دهنده می‌تواند مخاطب آگهی خود را با دقت بیشتری انتخاب کند؛ با مدیریت و کنترل مشخصات بازدیدکنندگان یک سایت، براساس اطلاعات بیننده، آگهی متناسب نشان داده شود.

امکاناتی بیشتر در اطلاع‌رسانی
بر خلاف رسانه‌های سنتی، با استفاده از عناصر جذاب، جلوه‌های ویژه صوتی و تصویری و بهره‌گیری از خلاقیت هنری، پیام‌های موثرتری را می‌توان تولید و منتشر نمود.

کیفیت مخاطبین
اینترنت رسانه‌ای جوان است و کاربران آن، اغلب از طبقهِ تحصیلکرده هستند و این کیفیت گروه مخاطبین، ارزش آگهی را بالا می‌برد.

افزایش هر-روزه  نیاز به اینترنت
به دلیل ویژگی‌هایی که اینترنت دارد، استفاده از بستر اینترنت روز به‌ روز بیشتر شده و مراجعه به آن هر روز افزایش می‌یابد. شاید فردا برای درج آگهی شما دیر باشد!

هزینهِ مناسب
هزینهِ تبلیغات اینترنتی در مقایسه با رسانه‌های سنتی ناچیز است.

نظارت دقیق مستمر و بی‌واسطه
با بهره‌گیری از نرم‌افزار‌های کنترل آگهی، در هر لحظه، میزان اعتبار، تعداد نمایش و کلیک بر روی آگهی و اطلاعات آماری دیگر می‌تواند مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد.

امکانات ویژه
ماهیت تعامل چند جانبه در شبکهِ اینترنت، امکان ارتباط متقابل مخاطبان را فراهم آورده است و آگهی دهنده می‌تواند از نظرات و انتقادات مخاطبان خود با‌خبر گردد.